Praktický rádce, který dospělým s ADHD nabízí úlevu i pochopení, pomáhá dospělým s ADHD přijmout své silné stránky i zvláštnosti související s diagnózou, odhalit mýty a záhady ADHD mysli a vyvinout strategie, které fungují na neurologicky netypický mozek.
Autorovi knihy Jessemu J. Andersonovi bylo ADHD diagnostikováno až v jeho 36 letech. Ohromen touto skutečností se pak do poznávání toho, co to vlastně ADHD je, jak se projevuje, jak funguje ADHD mozek a - co se s tím vším dá dělat.
Výsledkem jeho úsilé je tento praktický průvodce pro dospělé s ADHD. Těm, kteří se v tomto tématu teprve začínají orientovat, pomůže prohloubit základní znalosti a naučí je, jak mohou dospělí s ADHD kvalitně žít. Pokud o ADHD už něco víte, bude vám jistě v knize mnoho povědomého, ale zároveň tato kniha nabídne nové vhledy a strategie, které vám pomůžou vaše znalosti prakticky využít.
Ať už jste na tom jakkoli, kniha vám pomůže vidět život s ADHD novýma očima. Naučíte se nové strategie praktické motivace navržené tak, aby byly v harmonii s vaším mozkem. Pochopíte – možná poprvé v životě –, proč váš mozek funguje, jak funguje, a jak se vám za daných podmínek může dařit. A v první řadě vám coby dospělým s ADHD pomůže žít méně stresující a více naplňující život.
Kniha je rozdělena na kapitoly o motivaci včetně seznamu 15 motivačních strategií, času, paměti a emocích, přičemž především kapitolu motivace a motivační strategie zajisté ocení i mnoho neurotypických čtenářů.
Z anglického originálu EXTRA FOCUS: The Quick Start Guide to Adult ADHD přeložil Jan Škrob.
Rychlý průvodce pro dospělé
269 Kč
Sleva 15 %
228 Kč
Ukazovali jsme si, že najít motivaci k důležité práci je jedna z hlavních výzev, kterým lidé s ADHD čelí.
S touhle myšlenkou chci tuto kapitolu uzavřít drobným strategickým návodem. Je navržený specificky jako pomocník pro lidi s ADHD k nalezení motivace k práci a soustředění na věci, které chtějí dokončit.
Nezapomínejte, že žádná ADHD strategie není univerzální. Co skvěle funguje jednomu člověku, nemusí být užitečné pro jiného. Nějaká konkrétní strategie vám třeba vůbec nepomůže, ale jinému čtenáři nebo čtenářce může změnit život. Nebo jiná strategie může fungovat skvěle na začátku a potom ztratit účinnost. Jde o to, abyste si 1) našli strategii, která funguje v danou chvíli, a 2) namixovali si věci tak, jak potřebujete.
Představte si to jako přípravu sportovního týmu. Má seznam různých strategií a plán útoku. Je to skvělý výchozí bod do hry. Ale když domluvený postup nefunguje, tým strategii přizpůsobí a zkusí něco jiného z přípravy.
Přistupujte k tomuhle strategickému návodu podobně! ADHD mozky fascinuje všechno nové a překvapivé a odpuzuje všechno nudné a tuctové. Najděte si tedy strategie, které vám budou fungovat teď a tady.
Když strategie přestane fungovat – neděste se! Najděte nový přístup, vyberte si jiný herní styl. Pozměňte si ho tak, aby vyhovoval právě vám.
Tyto strategie vás taky můžou inspirovat, abyste si vymysleli vlastní. Berte tenhle návod jako sadu nástrojů, jak si vyrobit vlastní strategie. Přizpůsobte si ho podle chuti a použijte, co bude zrovna potřeba, abyste zvládli úkol, jemuž čelíte.
Když se zaseknete u úkolu, do kterého se vám nebude dařit pustit, projděte si tuhle sekci a vyzkoušejte něco nového. Některé strategie vám můžou připadat moc jasné nebo jednoduché – ale právě to člověk občas potřebuje. Jednoduchá, vyšlapaná cesta může být příhodný způsob, jak se dostat, kam potřebujete.
Všichni víme, jak těžké někdy je začít s projektem. Někdy si ani neuvědomíte, že jste zaseklí, a tak marníte čas a nic neuděláte. Nedokážete se nikam posunout.
Když jste takhle zaseklí, vyčleňte si nějakých deset minut, abyste si sepsali některé konkrétní úkoly. To může odhalit, že některé úkoly, které se pokoušíte splnit, nejsou proveditelné. Nebo že musíte nejdřív dodělat jiný úkol, abyste mohli začít s tím, na který jste si mysleli. Dobré úkoly stojí na slovesech. Slovesa = akce. Tady je pár příkladů:
Pokud si jako úkol napíšete jenom „daně“, bude těžké začít, protože opomíjíte akci nutnou k dokončení úkolu. Jakmile si ale k „daním“ pokusíte vymyslet správné sloveso, možná zjistíte, že se tím odhalí nové úkoly.
Například nemůžete „podat daňové přiznání“, dokud nevyplníte daňové údaje. Nemůžete „vyplnit daňové údaje“, dokud neshromáždíte všechny nutné dokumenty. Abyste si dali dohromady, kterými úkoly musíte začít, pomůže vám jít na to odzadu.
Z nejasného úkolu „daně“ se tak může stát:
Na tomhle seznamu vidíte, které konkrétní kroky musíte podniknout. A když si úkol rozdělíte na menší kousky, získáte tím také příležitost, aby váš vlak mohl nabrat potřebné tempo. Místo toho, abyste si říkali „musím udělat daně“ – obecné, nedefinované zadání –, máte s čím pracovat.
Jesse J. Anderson je spisovatel, speaker a aktivista s ADHD. Byl diagnostikován v 36 letech a o svých poznatcích a zkušenostech se životem s ADHD píše v týdenním zpravodaji Extra Focus, který pomáhá více než šedesáti tisícům čtenářů orientovat se na jejich vlastní cestě s ADHD nebo lépe porozumět svým blízkým. Je známý svými vtipnými a zasvěcenými příspěvky o ADHD pod přezdívkou @adhdjesse, a jeho práce má pozitivní dopad na komunitu lidí žijících s touto diagnózou.
Všechny knihy autora