Kurz dobré nálady

Mizerná nálada, „depka“, deprese. Snad každý ví, o čem je řeč, čím dál víc lidí však emoční výkyvy zvládá obtížně. Trvá-li pokles nálady, nezájem o cokoli, únava a skleslost příliš dlouho nebo k němu dochází pravidelně a ve větší intenzitě, je na čase s tím něco dělat. Pojďte si dát 14 denní kurz dobré nálady a zvládnete emoční propady a výkyvy mnohem lépe. Úplně vyhnout se jim nedá, ale....?


kurz dobré nálady, Michaela Petreková, emoce, deprese, depkaKnížka Kurz dobré nálady je totiž knížka interaktivní. Najdete v ní spoustu podnětů k zamyšlení, proto mějte při ruce tužku a vyplňujte, co jen půjde. Dostanete příležitost prohloubit sebepoznání a objevit možnosti, jak si pomoci z psychického útlumu. Čeká vás čtrnáct lekcí - „DNŮ“. V ideálním případě projdete denně jeden DEN Kurzu dobré nálady, na což budete potřebovat zhruba 20 minut. Kdyby vás nadšení chtělo hnát do vyššího tempa, zadržte: musíte dát své psychice čas, aby nové zkušenosti strávila. Klidně postupujte pomaleji, ale rychleji ne. Zbytečně byste tak snížili možný účinek nabízených postupů.
Špatná nálada, deprese, útlum, nechuť do čehokoli. Těchto stavů se většinou chceme zbavit. Naopak dobrá nálada, radost, pocit smysluplnosti a vitality jsou stavy, o které usilujeme. Na to všechno můžeme jít dvojím způsobem: od něčeho, nebo k něčemu. Přístup „od něčeho“ je často reprezentován slovy „zbavit se“, „nebýt“ či „přestat“; je to snaha zbavit se pochybností, nebýt v depresi či úzkosti nebo přestat prokrastinovat. Přístup „k něčemu“ popisujeme slovy jako „opatřit si“, „být“, „najít“ či „naučit se“: snažíme se opatřit si dobrou náladu, být spokojení nebo naučit se relaxovat. A právě v tomto duchu se nese náš knižní 14 denní Kurz dobré nálady.

PhDr. Michaela Peterková je psycholožka se soukromou psychodiagnostickou, poradenskou a hypnoterapeutickou praxí, zabývá se tvorbou testovacích a výukových počítačových programů. V Portále už vyšly její knihy Kurz duševní rovnováhy (2014) a Kurz zdravého sebevědomí (2015).

Ukázka z knihy

M–E–CH: Jeden celek

V hlavě nám neustále probíhá velké množství dějů – na něco myslíme, něco cítíme, dáváme povely svalům, aby něco dělaly, a mnoho dalšího. Máme přitom tendenci oddělovat od sebe myšlení, tedy rozum, a emoce. Úplně odděleně pak vnímáme chování, tedy to, co děláme. Tyto děje však nejsou nezávislé a oddělené. Všechny jsou součástí našeho psychofyzického systému, navzájem se ovlivňují a změna v jednom ději automaticky vyvolá změny ve všech ostatních.

kurz dobré náladyObjasníme si to na příkladu: Představte si jistou ženu Adrianu, která je doma s těžkou chřipkou. Ví úplně o všech kloubech, které má v těle, kašle a má teplotu. Její myšlení je utlumené, jen si občas pro sebe povzdechne, že je jí mizerně a že je to otrava takhle stonat. Na vystižení jejích emocí by malíř sáhl výhradně do tmavých barev. V chování bychom vysledovali pomalost, skleslá ramena a smutný výraz v obličeji. Všechny psychické děje odpovídají celkové situaci.
A teď nám do tohoto poněkud depresivního scénáře vstoupí SMS, která Adrianě pípne na mobilu. Píše jí syn, že se právě dozvěděl, že ho vzali na jeho vysněnou vysokou školu. Tato informace nejdříve pronikne do myšlení. Vzápětí se objeví emoční odezva – Adriana má radost, cítí třeba i úlevu a hrdost na syna. Okamžitě se promění i její chování. Najednou se pohybuje čileji, má více energie a hned jde tu novinku někomu zatelefonovat. Myšlenka tedy ovlivnila emoce i chování.

Zbavte se stresu a napětí v dalším knižním kurzu Michaely Peterkové Kurz duševní rovnováhy.

kurz duševní rovnováhy, Michaela PeterkováMůže to ovšem začít i emocí – jste zabraní do práce a najednou se příšerně leknete, protože vám nějaký dobrák za hlavou bouchnul nafouknutý pytlík. V myšlení se objeví chaos, v chování prudký pohyb. Nebo se změní v chování – jdete si po práci zaběhat, což vám velmi pozitivně ovlivní emoční prožívání, a jestliže jste měli předtím nějaké starosti (které patří k myšlení), tak budou vlivem kladných emocí oslabené a budete schopní myslet na lepší věci.

Vše podstatné vyčtete z následujícího obrázku. Základní a vzájemně propojené subsystémy lidské psychiky jsou myšlení, emoce a chování – ty tvoří základní systém M–E–CH. Ten dále souvisí s tělem, organismem. A všechno toto probíhá na pozadí širšího kontextu. Sem patří naprosto všechno, co člověka nějak ovlivňuje a co i on ovlivňuje – jeho sociální okolí (rodina, příbuzní, přátelé), zdraví a životní podmínky jeho nejbližších, jak a kde bydlí, zda je stresován hlukem, smogem nebo sousedy, jestli je válka nebo mír, jak vysoké jsou daně… Každého se týká velké množství různých takových okolností.

kurz dobré nálady, emoce, rozum, chování


Při depresi jsou typické tyto obsahy a charakteristiky:
Myšlení: zpomalené (méně často i zrychlené, ale neefektivní nebo zmatené), s převahou negativních představ
Emoce: smutek, útlum, poraženectví, úzkost, nezájem, nechuť, apatie, podrážděnost
Chování: pomalejší pohyby (méně často naopak chaotické, rychlé, ale dezorganizované chování), shrbený postoj, strnulý výraz, pasivita
Tělo: pobolívání, zácpa a jiné zažívací potíže, poruchy příjmu potravy, nezájem o sex
Kontext: nezájem o vztahy s druhými, nezájem o jiné problémy a záležitosti

Takže nezapomeňte: Myšlení – Emoce – CHování plus tělo plus kontext. Všechny vztahy jsou reciproční, dvousměrné – jedno ovlivňuje druhé a druhé zas první. Pro nás z toho plyne jedna velmi důležitá věc: Chceme-li ovlivnit vlastní psychiku, nemusíme měnit úplně všechno. Stačí vyvolat změnu v jakékoli jedné části systému a ostatní části se změní automaticky.

Knihu Kurz dobré nálady můžete koupit v našem e-shopu.