Vánoční výprodej: sleva 30 % na knihy z Portálu! Objednávky vytvořené a zaplacené od 30.12.2024 do 5.1.2025 budou odeslány 6.1.2025. Děkujeme za pochopení!
Praktické rady pomohou zvládat únavu, dýchací problémy, mozkovou mlhu a další dlouhodobé příznaky po prodělání covidu-19. Čtenáři získají nástroje pro zlepšení každodenního života a překonávání následků postcovidového syndromu.
Dlouhodobé zdravotní problémy po prodělání covidu-19 trápí mnoho lidí a vyžadují komplexní přístup k léčbě i životnímu stylu. Kniha autorského týmu okolo Emily Fraser SVÉPOMOCNÝ PRŮVODCE LONG COVIDEM je první praktický, přístupný, a přitom zároveň odborný průvodce pro širokou veřejnost, zaměřený na zvládání příznaků dlouhého covidu. Jen v Evropské unii trpí chronickými příznaky spojenými s long covidem asi 17 milionů lidí a kniha je tak cenným zdrojem pro každého, kdo hledá spolehlivé informace a radu. V době, kdy pacienti často zůstávají bez jasných medicínských rad a uprostřed dezinformací, nabízí tato kniha konkrétní pomoc těm, kteří bojují s následky pandemie dlouho po jejím skončení.
Long covid je stav, kdy příznaky onemocnění COVID-19 přetrvávají i týdny či měsíce po odeznění akutní fáze infekce. Mezi tyto přetrvávající symptomy patří například únava, dušnost, mozková mlha, bolest svalů, poruchy spánku a další. Long covid může postihnout různé orgánové systémy a jeho příznaky se často liší mezi jednotlivými pacienty, což ztěžuje diagnózu i léčbu.
Kniha obsahuje kapitoly psané multidisciplinárním týmem odborníků z různých oblastí medicíny, včetně respirační péče, rehabilitace, psychologie a fyzioterapie. Tento tým lékařů pracuje s pacienty v jedné z prvních specializovaných klinik v Oxfordu. Díky jejich zkušenostem je kniha bohatá na praktické rady, doplněné o užitečné případové studie pacientů. Každá kapitola se věnuje jinému příznaku onemocnění a nabízí jasné pokyny k problémům, jako je dušnost, únava, poruchy spánku, mozková mlha nebo návrat k běžným činnostem, včetně práce.
Kniha vyniká svou komplexností a zároveň praktickým přístupem. Není to jen teoretický návod, ale skutečný průvodce, který krok za krokem pomáhá lidem vyrovnat se s konkrétními problémy. Díky tomu, že obsahuje rady nejen lékařské, ale i psychologické a rehabilitační, je určena širokému spektru čtenářů – od pacientů až po jejich blízké, a dokonce i praktické lékaře, kteří chtějí mít kvalitní zdroj informací pro své pacienty.
Z anglického originálu The Long Covid Self-Help Guide: Practical Ways to Manage Symptoms přeložil Ivo Müller.
Fraser, Emily (eds.)
Všechny knihy autoraKromě únavy, dušnosti a zhoršení čichu existují v rámci postcovidového syndromu mnohé další uznávané symptomy, od mozkové mlhy a závratí až po ztrátu vlasů a žaludeční potíže. Tato kapitola přinese popis některých běžnějších příznaků a nabídne rady a užitečné postupy.
Mozková mlha
Mozková mlha (brain fog) je pojem, který používají lidé s dlouhým covidem pro popis příznaků, které souvisí s myšlením, pamětí a pozorností. Mnozí uvádějí, že jsou zmatení či roztržití, mají potíže s pamětí, těžko hledají slova a jsou přecitlivělí na vjemy jako hluk či dotek. Někteří jen těžko soustřeďují dostatek pozornosti na to, aby si mohli číst nebo sledovat televizi. Zdlouhavé a četné videokonference, které se během pandemie tolik rozšířily, mohou být nad jejich síly. Společenský styk, s jeho složitými signály a nároky na pozornost, jenž dříve probíhal zcela přirozeně, se pro ně stává vysilujícím.
„Označení ‚mozková mlha‘ vůbec nevystihuje skutečnost. Prakticky to znamená, že nedokážete řádně myslet. Ukazuje se, že myšlení patří k samému jádru smysluplné existence! Když jsem na tom hodně zle, tak mi trvá třeba i několik minut, než si v autě poradím s bezpečnostním pásem.“
Mozková mlha se kromě postcovidového syndromu pojí i s dalšími onemocněními, například s myalgickou encefalomyelitidou a s chronickým únavovým syndromem. Únava, která je všem těmto stavům společná, může mít na naše myšlení zásadní vliv. Skutečně, mozková mlha a únava jsou u mnoha lidí úzce provázány a v takovém případě se někdy mozkové mlze říká „kognitivní únava“.
Možná se obáváte, že by mozková mlha mohla být známkou rozvíjející se demence. Můžeme vás ujistit, že neexistují žádné důkazy, že by nákaza covidem-19 způsobovala demenci. Byl proveden výzkum* s využitím testů kognitivních funkcí, který zjistil, že ačkoli lidé, kteří prodělali covid-19, měli nižší skóry, zejména v oblasti udržování pozornosti, tyto skóry se postupně v čase zlepšovaly. Odpovídá to i našim zkušenostem, kdy obvykle pozorujeme, že mozková mlha postupně mizí, společně s dalšími příznaky.
„Paměť se mi natolik zhoršila, že jsem byl přesvědčený, že dostávám Alzheimera. Moje babička žila s Alzheimerem roky, takže jsem věděl, kam až to může dojít. Po covidu jsem zapomínal slova, ztrácel jsem klíče a nepamatoval si na rozhovory, jichž jsem se účastnil. Bylo to hrůzostrašné.“
Mozková mlha může být neuvěřitelně frustrující a hluboce deprimující. Může mít dopad na vaše schopnosti či sebedůvěru vykonávat práci, ať už doma nebo v kanceláři. Může ovlivnit váš vztah k sobě samému i k lidem kolem vás.
* Zhao, S., et al. (2022): Rapid vigilance and episodic memory decrements in COVID-19 survivors. Brain Communications, 4(1). https://doi.org/10.1093/braincomms/fcab295.
Strategie
***
Praktické způsoby zvládání příznaků
449 Kč
Sleva 30 %
314 Kč