Franz, Marie-Louise von: Analytická psychologie v pohádkách - autor recenze: Káťa Ohlídalováhttps://knihazaknihou.cz„… Pohádky jsou nejčistším a nejjednodušším výrazem psychických procesů kolektivního nevědomí. Jejich hodnota pro vědecký výzkum nevědomí tedy převyšuje hodnotu veškerého jiného materiálu. Pohádky zobrazují archetypy v jejich nejjednodušší, nejhutnější a nejpřesnější podobě. …“ (Von Franz, Marie – Louise in Analytická psychologie v pohádkách, Portál, 2023). Původní verze pohádek jsou krvavé, temné a často hororové, s těmi „našimi“ moderními nemají skoro nic společného. Díky novému vydání publikace Analytická psychologie v pohádkách můžeme zjistit, „o čem doopravdy jsou“ staré pohádky a proč je pro naši duševní rovnováhu dobré archetypickým příběhům porozumět.
Summa summarum
Nakladatelství Portál potěší všechny jungiány novým vydáním klasického díla autorky Marie – Louise von Franz. Analytická psychologie v pohádkách vychází v brožované vazbě bez přebalu. V knize najdete dvě klasická díla M – L von Franz. Jako první čtenář narazí na text Psychologický výklad pohádek. Ti ze čtenářů, kteří mají vystudovanou psychologii a Junga při přednáškách neprospali, budou mít při čtení první části textu jednoduchou práci: zopakují si základní pojmy Jungovy psychologie – kolektivní nevědomí, stín, archetyp a seznámení s metodou psychologické interpretace. Ti ostatní se ale vůbec nemusí vzdávat předem, odborný text je psaný srozumitelně a přehledně tak, že by se s klidem mohl použít jako učebnice. První část rozhodně nejde přeskočit, protože bez pochopení terminologie používané v knize se nebudeme orientovat v druhé části knihy, která se zabývá analýzou klasických pohádek. Čtenář v druhé části přijde např. na to, proč hrdinové musí téměř vždy sestoupit do podzemí a proč se líbá ropucha. Proč při úniku hlavní postavy odhazují bez ohlédnutí se za sebe kouzelné (drahé) předměty – jde o typické pohanské obětování nepopsatelnému, nedotknutelnému, temnému chtonickému božstvu, atd.
„… Sůl se vyznačuje dvojím aspektem. A alchymii je symbolem moudrosti, ale rovněž definována pachutí hořkosti – slanost moře je ovšem vyvolávána právě solí. Sůl bývá asociována s moudrostí, vtipem, hořkostí i láskou. Jung toto spojoval se specificky ženským prožíváním lásky: když se žena zklame v lásce, pak buď zahořkne anebo zmoudří, osvojí si smysl pro humor nebo určitý důvtip. …“
Výběr z obsahu knihy:
- ČÁST I
- VÝKLAD POHÁDEK
- Některé teorie pohádek
- Pohádky, mýty a další archetypické příběhy
- Metoda psychologické interpretace
- Výklad pohádky Tři pírka
- ….
- 7. Mužský stín
- 8. Výzva animy
- 9. Žena, stín a animus v pohádkách
- ČÁST II
ANIMUS A ANIMA V POHÁDKÁCH
Staroněmecká pohádka Starý Šmajdapajda
Turkenstánská pohádka Zázračný kůň
Norská pohádka Kari dřevěná sukně
Africká pohádka kouzelník pláně
Příběhy o animě
Evropská pohádka Černá proncezna
Panna carevna
Kniha mě baví: v příbězích pohádkových hrdinů se odrážejí naše každodenní životní zkušenosti a zároveň se v nich nabízí i možná řešení a ponaučení. Jen jsou hezky zakódovaná. S tím, abychom byli schopni tato poselství dešifrovat a s výhodami používat, nám pomůže právě tato kniha. Analytická psychologie v pohádkách se čte dobře (ačkoli se jedná o odborný text) a jsem přesvědčena, že zaujme každého, kdo se zajímá o psychologii a psychoanalýzu.