Gibson, Lindsay C.: Dospělé děti emočně nezralých rodičů - autor recenze: ?https://www.katechetiolomouc.czZpracovat negativní zkušenosti z dětství nemusí být jednoduché. Mnozí hledají různé cesty, jak se s důsledky negativních zkušeností vyrovnat. V nakladatelství Portál vyšla skvělá knížka Dospělé děti emočně nezralých rodičů. Tato knížka může čtenářům pomoci rozkličovat některé nefunkční vzorce myšlení, které si do dospělosti odnesli, pokud vyrůstali s emočně nezralým rodičem.
Autorka v knížce mluví o dvou typech jedinců podle jejich reakce na dětství s emočně nezralými rodiči:
- Externalizátoři – zodpovědnost za řešení svých záležitostí přenechávají ostatním
- Internalizátoři – mají pocit, že práci na vztazích musejí odvést především oni sami
Když dítě vyrůstá s emočně nezralým rodičem / rodiči, může mu to v dospělosti přinést řadu těžkostí – ve vztahu k sobě i k druhým. Dobrá zpráva je, že člověk na sobě vždycky může pracovat. Knížka Dospělé děti emočně nezralých rodičů je určena těm, kteří na sobě a na svých vztazích pracovat chtějí.
Autorka píše srozumitelně a své texty obohacuje popisem zkušeností konkrétních lidí.
V první části knihy autorka popisuje, jak emočně nezralí rodiče ovlivňují život svých dospělých dětí. Také ukazuje, jak rozpoznat emočně nezralého rodiče. Představuje čtyři typy emočně nezralých rodičů a také reakce různých typů dětí na nezralost svého rodiče.
Druhá část knihy obsahuje praktické rady, které dospělým dětem pomáhají zaujmout zdravý postoj k emočně nezralému rodiči a vysvětluje funkční strategie jednání s nezralými lidmi.
Knížka je jednou z těch, která člověka motivuje k tomu, aby se snažil nepředávat nefunkční vzorce dalším generacím. Může čtenářům otevřít nové obzory a poskytnout informace i praktické rady k práci na sobě a svých nejbližších vztazích.
Součástí jednotlivých kapitol jsou také praktická cvičení. Na závěr recenze jsme jedno cvičení, které si můžete sami na sobě vyzkoušet. Cvičení je z kapitoly 7, která nese název Zhroucení a probuzení.
PROBUDIT SVÉ PRAVÉ JÁ
Toto cvičení vám pomůže začít si lépe uvědomovat své pravé já. Budete potřebovat list papíru a pero. Přeložte papír podéně napůl, abyste vždy viděli jen jednu polovinu stránky, a pak si jednu polovinu nadepište „Moje pravé já“ a druhou „Moje náhradní já“.
Nejprve si papír nastavte tak, abyste viděli jen polovinu s nápisem „Moje pravé já“. Potom zavzpomínejte, jací jste byli v dětství. Jděte do hloubky a buďte poctiví. Jací jste byli, než jste se začali snažit být někým jiným? Co jste rádi dělali, než jste se naučili soudit a kritizovat se? Co vám bylo příjemné? Kdybyste mohli být člověkem, jakým doopravdy jste (a nemuseli si dělat starosti s penězi), jak by právě teď vypadal váš život?
Doporučuji vám ohlédnout se, jací jste byli před čtvrtou třídou. Co vás zajímalo? Jaké lidi jste měli v oblibě a co se vám na nich líbilo? Co jste rádi dělali, když jste měli volný čas? Jak jste si rádi hráli? Jaká byla vaše představa skvělého dne? Co pro vás bylo opravdovou vzpruhou? V libovolném pořadí si pod hlavičkou „Moje pravé já“ zapisujte, co vás k tomu bude napadat.
Až tento seznam dokončíte, přeložte si papír tak, abyste před sebou měli polovinu s nadpisem „Moje náhradní já“. Zamyslete se nad tím, kým jste se museli stát, abyste získali pocit, že vás někdo obdivuje a má vás rád. Nevěnujete se teď něčemu, co vás ve skutečnosti nezajímá? K čemu se nutíte, protože si myslíte, že to z vás dělá dobrého člověka? Věnujete se lidem, kteří vám vysávají energii, takže se cítíte vyčerpaní? U čeho trávíte čas a nudí vás to? Jak byste popsali společenskou roli, kterou se snažíte hrát? Jak byste si přáli, aby vás viděli druzí? Jaké své osobnostní rysy se snažíte skrývat? Co o vás nikdo neví a vy jste rádi, že to tak je?
Až skončíte, alespoň na den tento papír odložte stranou. Pak ho rozevřete, uhlaďte uprostřed a obě strany porovnejte. Žijete převážně podle svého pravého já, nebo váš život ovládá vaše náhradní já?