Kniha Instamozek ukazuje, jak vývoj světa předběhl náš vlastní - autor recenze: Soňa Hanušováhttps://kulturio.cz/kniha-instamozek/V Nakladatelství Portál vyšla útlá, ale o to zajímavější kniha Instamozek: Stres, deprese a úzkosti zapříčiněné dnešní dobou. Stěžejní myšlenka knihy zní, že pro dnešní moderní svět nejsme stvořeni. A to je příčinou nejen naší časté neschopnosti se odtrhnout od mobilního telefonu, ale také řady psychických onemocnění.
Jak moc nám škodí používání mobilního telefonu? Jak ovlivňuje naše soustředění, naše zdraví, náš spánek? Jak naše neustálá přítomnost online ovlivní další generace? Tím se zabývají vědci po celém světě a ještě mnoho výzkumů proběhne, než bude možné mobilní telefony odsoudit jako zdroj všeho zla. Zatím totiž nemáme dostatečnou zkušenost. Z 10 000 generací, které se na Zemi prostřídaly od vzniku našeho živočišného druhu, zatím pouze jedna jediná zažila digitalizovaný svět v současné podobě, kdy smart phone i Facebook jsou naprostou samozřejmostí.
Už nyní se však ukazuje, že nadměrné používání telefonu může mít negativní důsledky pro náš spánek a soustředění. Jsme čím dál roztěkanější, snadno se necháme vytrhnout z práce jedinou notifikací a chaoticky pak přeskakujeme od jednoho k druhému. Než se však spravedlivě rozhorlíte a proklejete svůj telefon, přečtěte si i zbytek. Autor knihy a švédský psychiatr Anders Hansen tvrdí, že si za to můžeme sami. Náš mozek totiž nestačí rychlému rozvoji civilizace a jeho evoluce dost pokulhává. Některé geny nám tak stále velí staré modely chování, které by nám prospěly v éře lovců a sběračů, ale v současném vyspělém světě nám spíše škodí. Jedním příkladem za všechny je přejídání. Někteří jedinci si zkrátka nemohou pomoct, protože jejich mozek jim našeptává, že se musí najíst a udělat si zásoby, kdyby náhodou zítra jídlo došlo. Jenže v naší západní společnosti jídlo nedochází… Zní to jako alibismus, podobných příkladů ale autor udává více.
A na podobném pravěkém principu funguje náš mozek i ve vztahu k mobilnímu telefonu a jeho aplikacím. Využívají toho vývojáři? Údajně ano. Co s tím? To je už na každém z nás. Kniha nicméně v závěru nabízí několik rad, jak čas strávený s mobilním telefonem omezit.
Přestože je autorem lékař, není Instamozek odbornou publikací, ale populárně-naučnou knihou. Je sepsán i laikovi srozumitelným jazykem a autor využívá řady pochopitelných příměrů, na kterých demonstruje své teze a výsledky dosavadních výzkumů. Zmiňuje jich celou řadu a ukazuje tak, v jaké fázi se celé odvětví zabývající se souvislosti psychických poruch a užívání mobilního telefonu nachází. Zároveň se nepřiklání na žádnou stranu. Snaží se k tématu přistupovat věcně a bez zbytečné senzacechtivosti. Což je trochu v kontrastu s použitým názvem a obálkou odkazující k momentálně nejoblíbenější aplikaci na světě. Hansen uznává, že mnoho hypotéz je potřeba teprve definitivně potvrdit dalšími výzkumy. Ani tak to však pro nadměrnou konzumaci obsahu na sociálních sítích nevypadá dobře. Škodlivá je však nadměrná konzumace čehokoli.
Přesto kniha současnému člověku nastavuje určité zrcadlo a nutí k zamyšlení, zda lidská nervozita a roztěkanost nemá s malou černou krabičkou společného víc, než jsme ochotni si připustit.
PŘEHLED RECENZE
Zpracování 6/10
Obsah 7/10
Informační hodnota 8/10
SHRNUTÍ
Populárně-naučná, útlá kniha nám krátce a stručně nastavuje zrcadlo a nutí nás se sebe samých ptát, zda s mobilním telefonem netrávíme příliš mnoho času. A zřejmě jen málokdo si odpoví záporně. Autor knihy, švédský psychiatr Anders Hansen, shrnuje dosavadní výsledky výzkumů, které se zabývají negativními dopady používání mobilu na náš mozek. Přestože je nutné řadu tezí ještě verifikovat, ukazuje se už nyní, že dnešní digitalizace narušuje naši schopnost učit se, soustředění i spánek. Co s tím? Odpověď na tuto otázku si musíme určit každý sám.
CELKOVÉ SKÓRE
7/10