Stres, deprese a úzkosti zapříčiněné moderní dobou

Instamozek

Tištěná kniha (2021)

0 % 10 recenzí

276 Kč

325 Kč −15 %, ušetříte 49 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2021)

Překladatel
Stiessová, Helena
Počet stran
160
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2021
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13702101
EAN
9788026217176
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1717-6
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Máte potíže s usínáním?
Dokážete se delší dobu soustředit jen s obtížemi?
Toužíte po dokonalém životě celebrit ze sociálních sítí?
Kniha renomovaného švédského psychiatra se zabývá dopadem „digitálního věku“ na fungování našeho mozku. Stres, který zažíváme dnes, není stejný jako u našich předků. Jak se s ním vypořádat, když nás mobilní telefony zásobují dopaminem, a podporují tak vytváření závislosti? Navíc narušují naši schopnost soustředění už jen tím, že se nacházejí v naší blízkosti, ani je nemusíme používat. Když si je s sebou bereme do postele, ovlivňuje to kvalitu našeho spánku, a neustálé porovnávání s ostatními na sociálních sítích nám také na klidu nepřidá. U dětí už byla zaznamenána nejdrastičtější behaviorální změna všech dob a není zdaleka jasné, jak používání mobilních telefonů a čtení elektronických materiálů do budoucna ovlivní naši schopnost učení. Nemluvě o prohlubujícím se pocitu sociální izolace…
Autor nabízí „první pomoc“ v podobě tipů, jak významně změnit životní styl ve svůj prospěch, uvádí nejnovější poznatky výzkumníků této oblasti a v závěru se zabývá úvahami o tom, zda se náš mozek dokáže na změněné podmínky adaptovat.

Anders Hansen je psychiatr a autor velmi populárních knih o mozku.

O autorovi

Hansen, Anders

Další knihy autora

Recenze (10)

  • Autor recenze ? Datum 19. 7. 2021


    Hansen, Anders: Instamozek - autor recenze: ?

    https://chciodvykat.cz/clanky/recenze-nove-knihy-instamozek-stoji-za-precteni/

    Kniha Instamozek je psána odborným jazykem, ale přesto se snaží být srozumitelná i pro laiky. Autor se na moderní technologie a na závislostní chování dívá z evolučního a neurobiologického hlediska. Poukazuje na evoluční vývoj mozku lidí, který se momentálně nestíhá adaptovat na moderní dobu, a to zejména co se technologického vývoje týče. Z evoluční perspektivy se náš mozek zkrátka ještě nestačil přeorientovat na moderní svět.

    Autor dává najevo jasnou nespojitost mezi světem, pro který jsme se vyvinuli a mezi světem, ve kterém žijeme dnes. Umožňuje nám nahlédnout do minulosti a pomáhá nám pochopit, jak se chovali naši předci a proč může být určité naše chování dnes nepochopitelné. Svá tvrzení zakládá na vědeckých důkazech a mnohdy obecná tvrzení vysvětluje pomocí konkrétních příkladů, na kterých si můžeme skutečnost barvitě představit.

    Zajímavé jsou v knize zejména souvislosti týkající se našeho chování tehdy a dnes. Příkladem je lidská vlastnost zvaná information seeking, tedy zběsilá touha po nových informacích. I dané chování mělo dřív svůj význam. Naučit se znát, co nás obklopuje, tehdy zvyšovalo naše šance na přežití. Ten, kdo toho věděl více o jedovatých hadech a rostlinách, měl skutečně možnost dožít se déle. I dnes v nás tato potřeba zůstává.

    Milujeme novinky a žízníme po informacích, a proto se mnohdy nemůžeme od bezbřehého brouzdání po internetu odtrhnout. Autor se v knize dále věnuje stresu, multitaskingu, pozornosti, vlivu mobilního telefonu na náš spánek a mnoha dalším aspektům souvisejícím s užíváním moderních technologií.

    Knihu doporučujeme zejména kvůli závislostnímu tématu a neobyčejnému pohledu na něj, který by čtenářům mohl pomoci lépe pochopit podstatu závislostního chování. Na závěr rovněž čtenáři dostanou pár tipů, jak lépe žít s moderními technologiemi, které ve výsledku mohou pomoct vyhnout se vzniku závislosti na nich.

    Přečíst celou recenzi Zavřít