Typy životních krizí, jejich dynamika a možnosti krizové intervence

Krize a tvořivý přístup k ní

Tištěná kniha (2010)

0 % 1 recenze

194 Kč

229 Kč −15 %, ušetříte 35 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2010)

Autor
Verena Kast
Překladatel
Vašková, Jana
Edice
Spektrum
Počet stran
168
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2010
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13301102
EAN
9788073678005
Nakladatelství
Portál
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Typy životních krizí, jejich dynamika a možnosti krizové internvence
Krize představuje v životě člověka takový stav, kdy se ukazuje, že navyklé způsoby prožívání a jednání již nejsou udržitelné a je třeba osvojit si nové. Jak v krizi pomoci a co lze od krize očekávat? Na tyto otázky naleznou v knize Vereny Kastové odborníci i laici fundovanou a současně srozumitelnou odpověď. Na četných příkladech a kazuistikách z vlastní dlouholeté praxe autorka ukazuje možnosti, jak může člověk v krizi odpovědět na tuto svou situaci jako na výzvu k tvořivosti. Úkolem terapeuta, který s člověkem v krizi pracuje, je podporovat svého klienta, aby tuto výzvu přijal a odpověděl na ni.
Autorka bere v úvahu nejen oblast individuální psychiky člověka, ale také rodinný, profesionální a vůbec sociální rozměr krize.

O autorovi

Kast, Verena

Verena Kast Verena Kast (1943) je německá jungiánská terapeutka. Vystudovala filozofii, psychologii a literaturu, má doktorát z analytické psychologie. Působí ve…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (1)

  • Verena Kastová působí na Institutu C.G.Junga a na univerzitě v Curychu. Jako psychoanalytička pracuje ve švýcarském St.Galenu. Napsala více než deset odborných titulů, dva z nich dosud vyšly v nakladatelství Portál.

     

      Ústřední téma knihy, životní krize, je rozvinuto v publikaci v 8 kapitolách. Autorka je opatřila úvodními a závěrečnými poznámkami a poznámkami, které upřesňují konkrétní odbornou literaturu, přímo se vztahující k textu. Publikace je uzavřena šířeji pojatým seznamem odborné literatury, který souvisí s daným tematickým okruhem.

     

      Autorka definuje krizi v životě člověka obecně a soustředí se na popis životních situací, které ji mohou vyvolat. Již první kapitola hovoří o krizi jako životní šanci, jako o příležitosti k dalšímu a novému vývoji osobnosti. Může být šancí k novému prožívání identity a tím i východiskem k možnosti nového chování a prožívání světa a sebe samého. Jedná se o situace, které jsou pro život člověka existenciálně významné možností zásadní proměny.

     

      Téma krize je rozvíjeno charakteristikou krize vývojové, krize z nadměrných požadavků a krize ztráty. Společným znakem je zatěžující nerovnováha mezi subjektivním významem problému a možností jeho zvládání, kterou má člověk k dispozici. Krizová intervence je vstupem prostředníka mezi jedince a jeho krizi s cílem získání odstupu a využití jejího potenciálu. Čím vším může být životní krize? Autorka popisuje cíle krizové intervence, její fáze a specifika. Upozorňuje, že krize představují samotný proces zrání, který se realizuje ve skocích.

     

      Druhá kapitola uvádí příklady a charakteristiku vyvolávajících momentů krize. Třetí kapitola se zabývá zvláštnostmi krize z nadměrné a nedostatečné stimulace. Upozorňuje na tzv. „tiché“ krize, které mohou dlouho unikat pozornosti okolí a které jsou typické stále se zužujícím prostorem životních hranic.

     

      Čtvrtá kapitola rozebírá problematiku krizové intervence při suicidálním ohrožení. O sebevraždě je uvažováno jako o projevu existenciální krize obecně, kdy se jedná o „mimořádné zúžení životních možností , ochuzení emocí a o neschopnost agresivně prosadit rozhodnutí či kreativně řešit problém“ (49). Důsledkem sebevražedného pokusu je často výrazná změna osobnosti dotyčného jedince. Značná část z nich se však příliš nemění a tito lidé potřebují dlouhodobé či stálé léčení. Mezi rizikové z tohoto hlediska patří i pracovníci pomáhajících profesí. Názorně je popsán presuicidální syndrom, vývoj sebevražedného jednání i specifičnost krizové intervence v těchto případech.

     

      Krizová intervence u krizí ze zármutku (5.kap.) je častým obsahem psychoanalytických sezení. Spouštěcím mechanismem bývá jakákoliv ztráta, zejména však blízké osoby. Cílem intervence musí být snaha, aby se člověk se ztrátou dokázal vyrovnat a nehledal jen náhradu za ztracenou bytost. Během „odpoutávání“ by člověk neměl přijít o to, co ve vztahu k člověku, který odešel, žilo a co by se mělo převést dál do života. Truchlící potřebuje doprovázení, čas a empatii. Proces truchlení je jednou z nejzávažnějších krizí. Je ale zároveň i novou šancí – po jejím překonání lépe porozumíme sami sobě.

     

      Krize při zjištění život ohrožující nemoci (kap.6) je opět krizí ze ztráty – ztráty zdraví. Intervence vychází z hluboké problematiky jednotlivých fází procesu truchlení nemocného. Je pozitivní, pokud převezme za svou nemoc odpovědnost, jestliže ji chápe jako životní výzvu.

     

      Sedmá kapitola nahlíží na krizovou intervenci u eskalující partnerské rozepře a poslední, 8. kapitola, neopomíjí možnosti krize v rámci samého psychoterapeutického procesu. Autorka shrnuje: ..“Člověk v krizi by měl brzy pocítit, že byl pochopen s celou svojí neúnosně naléhavou situací. Kromě toho musí však také získat jistotu, že pomáhající člověk je důvěryhodnou osobou, že terapeut je ten pravý člověk, s nímž se může společně vydat na hřebenovou tůru“.(158) Nutno souhlasit s tím, že „jsme v krizích vždy opět vystavováni výzvě, volání života, abychom se nově orientovali ve svých vnitřních možnostech a byli kompetentnější v řešení vnějších problémů“(159). Terapeut by měl klienta podporovat a ukázat mu, jak chápat svou situaci jako výzvu k tvořivosti.

     

      Knížka Vereny Kastové o tvořivém přístupu ke krizi může být velmi dobrou a důležitou studijní oporou budoucích psychologů, psychoterapeutů a psychoanalytiků. Může kvalitně doplnit i teoretické vědomosti odborníků v terapeutické praxi i v jiných pomáhajících profesích.

     

      Přínosem může být pro všechny, kteří pracují či se setkávají s lidmi v krizi, nebo přímo pro ty, kteří životním krizovým obdobím procházejí.

     

    V Olomouci, 7.1.2013
    PhDr.Marie Renotiérová, Ph.D.

    Recenze zpracována pro nakladatelství Portál.

    Přečíst celou recenzi Zavřít