Profesor Kratochvíl je jednou z nejvýraznějších osobností české psychologie a psychoterapie. Řada jeho knih je už pro pár profesních generací stěžejními texty v některých oborech psychologie, psychiatrie a sexuologie. To platí pro oblast psychoterapie (Skupinová psychoterapie v praxi, Základy psychoterapie), terapie funkčních sexuálních poruch (Léčení sexuálních dysfunkcí), výzkumného i tera¬peutického využití hypnózy (experimentální hypnóza, Klinická hypnóza) a zcela samozřejmě i pro oblast léčby poruch manželského soužití. Už první vydání monografie Manželská terapie získalo v roce 1985 cenu Sexuologické společnosti CLS, druhé z roku 1992 bylo oceněno Kuffnerovou cenou. Po vydání publikace v polštině přichází na scénu čtvrté, přepracované a obnovené vydání, které rozšířením původního titulu o párovou terapii reflektuje podstatný demografický jev naší současnosti, charakterizovaný určitým ústupem od formalizovaného manželského svazku směrem k partnerskému soužití. Ostatně i další výrazné demografické trendy současnosti úzce souvisí s obsahem představované knihy a podtrhují její význam. Úroveň rozvodovosti se totiž v roce 2008 v Ceské republice po desetiletí pomalého růstu těsně přiblížila hranici 50 %.
Vydání si zachovalo původní členění na pět oblastí. Úvodní kapitola je zevrubným průvodcem současného pojetí manželské terapie z pohledu základních psychoterapeutických směrů, od dynamických po behaviorální, humanistické až po syntetické přístupy. Další části jsou prakticky zaměřené. Druhá kapitola se věnuje nácviku komunikace, která představuje zásadní složku manželského soužití. Dostáváme se k oddílu věnovanému základním problémům v partnerském vztahu a strategiím jejich řešení. Následuje kapitola zaměřena na organizaci a taktiku terapie, ať už při práci s jedním manželem, při společném sezení manželů či v rámci skupinové terapie. Závěr knihy patří výzkumu v oblasti manželské terapie.
Předchozí vydání je značně doplněné, mj. i o nejnovější přístupy k párové terapii, nově je přidána i kapitola o domácím násilí a souvisejících právních úpravách. Podrobněji je rozpracována i problematika rozvodového a porozvodového období s přihlédnutím k obtížím spojeným s úpravou styku dítěte s rodiči.
Text je doprovázen bohatým doprovodným materiálem s tabulkami, grafy, názornými schématy, ale i ukázkami testů a dotazníků. Publikace nese typický rukopis autora. Na jedné straně obrovské množství informací, které na poměrně malé ploše přináší ucelenou mapu oboru, na druhé straně přehlednost, čtivost, skvělé zúročení vlastní dlouholeté terapeutické zkušenosti. Výsledkem je velmi zdařile naplněný záměr přinést v podobě Manželské terapie manuál beze zbytku použitelný v běžné klinické a terapeutické praxi.
Manželská a párová terapie je vynika¬jící publikací, která se v mnoha ohledech vymyká běžnému standardu odborného písemnictví v naší zemi. Skvělé by bylo, kdyby další vydání tentokrát už nabízel Amazon, a to v angličtině.
MUDr. Filip Španiel
Zdroj: Psychiatrie ročník 14 č.1/2010