Zimbardo, Philip G.: Nesmělost - autor recenze: czechpsychologisthttps://www.instagram.com/p/CVLqa8Er_c9/Kdo je tedy nesmělý člověk? Co je to nesmělost? Nesmělý člověk by mohl být definován jako plachý, těžko přístupný, odmítavě opatrný, bázlivý. A ani tento popis přesně nedokládá pocity nebo situace, které nesmělí lidé zažívají.
??Co když v sobě máme dozorce i vězně? Dva protipóly, různorodé mentality, dva způsoby uvažování v jedné hlavě, u jednoho člověka. Ve škole známe odpověď, ale něco nám utiší hlas. V přítomnosti jiných lidí jsme nešikovní. Nechceme jít za zábavou, tancovat, na oslavu protože nevíme, jak se v okolí ostatních chovat, jak je oslovit. Bojíme se chodit na přednášky, protože máme strach, že budeme vyvoláni (další př. situací, které mohou u nesmělých lidí vyvolat velkou úzkost ve swipe). Náš vnitřní hlas nám napovídá, že v bezpečí budeme jen tehdy, když nás nebude vidět ani slyšet. A to se nemusí přímo projevovat, jako ve zmíněných případech - jsme zkrátka nesmělí tehdy, když máme pocit, že jsme nesmělí. To je ale zapeklitá definice, že?
?? Jak je u Zimbardových knih zvykem, obsahují řadu statistik, popisů ze samotného výzkumu i konkrétní kazuistiky, rozhovory. Oproti knize Odpojený muž je statistických údajů o dost méně, což umožňuje lepší porozumění i ze stran neodborníků. Kazuistiky navíc pomáhají si situace spojené s nesmělostí lépe představit (či se do nich přímo “vžít”).
?? Kniha je určena přímo těm, kteří s nesmělostí bojují a těm ji také ze srdce doporučuji (myslím, že má skutečně potenciál pomoct vám s nesmělostí pracovat). V první části knihy je nesmělost popsána, zařazena do kontextu institucí (role rodiny, školy) a jsou popsány také její dopady na každodenní život. V druhé části naleznete praktické tipy, jak se s nesmělostí vypořádat, jak ji porozumět, jak s ní pracovat (můžete si zkusit přímo vyplnit jednotlivé úkoly v knize).