Brouillette, Richard: Překonejme návyky, které nám brání v růstu - autor recenze: Marie Vosmíková, KPPPKniha s poutavým názvem Překonejte návyky, které nám brání v růstu nám zpočátku může připadat jako další běžně dostupná seberozvojová literatura, která nabízí zázraky na počkání, 10 univerzálních rad, které nám za pouhých 200 strach čtení změní dosavadní život. Ano i ne. Ano, kniha je skutečně velmi útlá, pokud se jí však budeme věnovat poctivě, její dokončení nám zabere více času, než bychom na první pohled očekávali. Ne, neobsahuje tipy a triky, podle kterých je třeba se řídit a díky kterým se nám bude v životě dařit mnohem lépe. Kniha nabízí spíše způsob nahlížení na sebe sama a vykročení na cestu k růstu. Přestože je nabízena širokému publiku, její obsah je individualizovaný. Právě čtenář obsah této knihy utváří.
Autor vychází ze schématerapie (Jeffrey Young), neboli 3. vlny kognitivně behaviorální terapie, která se tvarovala na konci minulého století. Je postavena na schématech, tedy určitých přesvědčeních, které jsme získali v raném dětství, během života se v nich utvrzovali, a které se spouští za určitých podmínek. Autor na příkladech vysvětluje spojení mezi nenaplněnými dětskými potřebami a přesvědčeními o světě a druhých lidech, které si dítě pro svou obranu vytvořilo, a které mu však v dospělosti brání v růstu, protože se váže s určitými návyky v chování. V knize jsou pojmenované konkrétní problematické myšlenky, které mají dopad na to, jak vnímáme svět nebo přistupujeme lidem. Pro čtenáře je díky tomu velmi snadné s určitými schématy identifikovat a vnímat přímé oslovení a přizvání do procesu práce na sobě.
Dále existují módy neboli specifické způsoby, jak na schémata reagujeme. Autor postupně čtenáře seznamuje s konkrétní podobou pěti módů. Zároveň navádí čtenáře k tomu, jak mohou u sebe jednotlivé módy identifikovat, co je spouští, jak se projevují. Módy představují postavy v našem příběhu, které je potřeba u sebe rozpoznat a porozumět jim.
Schémata a módy nám pomáhají uchopit a zpracovat realitu, často nás chrání, nicméně také nám mohou bránit v seberozvoji, který bychom si přáli. Kniha nám dovoluje seznámit se s vlastním vnitřním světem, postavami, které k nám promlouvají skrze naše myšlenky a ovlivňují naše chování a prožívání, učí nás s těmi postavami vést dialog.
Změna vyžaduje čas a energii. Tohle není kniha, kterou si můžeme číst po cestě z práce v autobuse nebo tramvaji. Je potřeba si na to vytvořit klidný prostor, moment v soukromí, mít dostatek času, nespěchat, zapisovat si poznámky. Kniha je tenká, ale zabere dost času, pokud si z ní chceme skutečně něco odnést. Vyžaduje práci na sobě, která se na sebe vrství a bez které nebude dávat kniha smysl. Autor si je toho vědom, proto pečlivě připravuje čtenáře na každé cvičení a zvyšuje tím pravděpodobnost, že se čtenář do cvičení opravdu pustí. Není jednoduché sám sebe provázet seberozvojem, proto mnoho lidí raději zvolí cestu běžné psychoterapie, do které vstupuje terapeutický vztah jako důležitý faktor změny. Pro někoho, kdo je motivovaný a proces sebepoznávání mu není cizí, bude kniha vhodnou návaznou prací. Učí, jak vést soucitný dialog se zraněným dítětem, jak pochopit své emoční potřeby, umožňuje postupně měnit naše přesvědčení a být v konečném důsledku ve svém chování autentičtí a v souladu s našimi hodnotami.
autor recenze: Marie Vosmíková, KPPP
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál