C. G. Jung: poznejte dílo jednoho z nejvlivnějších psychologů všech dob
Jungova kniha Psychologické typy bývá někdy označována za jeho nejznámější dílo, jímž se etabloval jako samostatný psychologický myslitel. V každém případě se jeho popis introvertního a extravertního zaměření stal nejobecněji přijímaným Jungovým objevem vůbec. Ve své knize se podrobně zabývá tím, jak byly tyto dva typy postojů pojímány v historii (s introverzí spojuje např. středověký realismus, Nietzschův apollinský typ nebo osobnost Alfreda Adlera, s extraverzí zase nominalismus, dionýský typ či Sigmunda Freuda). Vedle toho popisuje čtyři možné funkce vědomí – myšlení jako opak cítění a smyslové vnímání, jehož opakem je intuice. Každý člověk má hlavní funkci vědomí, jejíž opak vyjadřuje, jak funguje jeho nevědomí. Kombinace funkcí vědomí s introverzí a extraverzí dávají osm základních psychologických typů. Jung rovněž líčí, co se děje s psychikou člověka, když je jeho vědomé zaměření příliš jednostranné. Kniha je doplněna rozsáhlým přehledem definic, které mohou sloužit jako vodítko pro pochopení Jungových základních myšlenek. Carl Gustav Jung (1875–1961) byl švýcarský psychiatr, psychoterapeut, všestranně originální myslitel a zakladatel analytické psychologie. Zabýval se lidskou psychickou v širokých souvislostech mytologie, filozofie, religionistiky a umění. V Portále vyšla jeho Červená kniha (2010, čtenářská edice 2013), Vybrané spisy C. G. Junga (2014), Vzpomínky, sny, myšlenky C. G. Junga (2015), Rozhovory s C. G. Jungem (2015), Člověk a jeho symboly (2017) a Aspekty mužství (2017).
O autorovi
Carl Gustav Jung
(1875–1961) byl švýcarský psychiatr, psychoterapeut, všestranně originální myslitel a zakladatel analytické psychologie. Zabýval se lidskou psychikou…
Carl Gustav Jung (1875–1961) byl švýcarský psychiatr, psychoterapeut, všestranně originální myslitel, zakladatel analytické psychologie, ale i nejznámějším oponentem Sigmunda Freuda. Věnoval mimořádnou pozornost interpretaci alchymie, psychologii náboženské zkušenosti a psychologii umění. Jungova kniha PSYCHOLOGICKÉ TYPY bývá někdy označována za jeho nejznámější dílo, jímž se etabloval jako samostatný psychologický myslitel. Namasírujte si mozkové závity a otevřete Jungovu knihu věnovanou popisu introvertního a extravertního zaměření, které se stalo jeho nejobecněji přijímanou teorií.
Summa summarum
Jungovy Psychologické typy vychází v nakladatelství Portál v brožované vazbě. Kniha je pěkná „bichlička“, čítá 560 stran. Knihu jsem otevřela jako správný laik plna očekávání a musím se přiznat, že jsem ji četla skutečně dlouho. Ne kvůli jejímu rozsahu, ale zejména kvůli jejímu odbornému tématu a nelehkou stylizací, které možná při čtení nečiní potíže psychologům, ale mně – laikovi se kniha „nelouskala“ lehce a předpokládám, že mně podobní na tom budou stejně ?? . Na druhou stranu jsem ráda, že jsem se s textem „poprala“ a Jungovi čas věnovala. Těm, kdo tuto jeho základní knihu ještě neměli v rukou, prozradím stěžejní myšlenku: autor v této své publikaci popsal čtyři psychologické funkce uspořádané do dvou os: je to osa percepce se smyslovým vnímáním na jednom konci kontinua a intuicí na druhém. Dále je to osa diskurzívního usuzování s myšlením a citem či hodnocením na protilehlých pólech. Podle Junga je jedna z těchto čtyř funkcí u jedince dominantní a určující pro typ osobnosti. Například daný člověk může být smyslově-myslitelský, intuitivně-myslitelský, smyslově citový (hodnotící) a konečně intuitivně-citový (hodnotící) typ. Žádný člověk není „čistý“ typ, všichni však máme tendenci k převaze některého z pólů typových dimenzí. Již z tohoto mého „nástřelu“ je pravděpodobně patrné, že je potřeba se u čtení soustředit a že text opravdu nelze „dát na první dobrou“ ?? . Ovšem, pokud se o psychologii zajímáte, potřebujete ji ve své profesi či ji studujete, pak je pro vás téměř povinné udělat si v knihovně místo na tento kousek ?? . Rozhodně nebudete litovat ¦.
„… Nevědomé a méně vyvinuté stránky osobnosti nazývám „stínovou stranou“ . Pokud je například osoba v zásadě typ spoléhající na usuzování, pak stínový bude cit a ten bude v některých případech kompenzovat proces myšlení . Tato kompenzace se může neočekávaně projevit. … „
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.