Petráš, Václav: Psychologie vítězství - autor recenze: Eva VostárkováČeská sféra psychologické literatury se zaměřila na nepříliš vyčerpané téma, a to na psychologii sportu. Václav Petráš, který je uznávaným sportovním psychologem tak přispěl k tomu tématu knihou Psychologie vítězství, která se věnuje nejen sportovcům ale vlastně všem, kteří chtějí něčeho dosáhnout, naučit se pracovat na sobě a posílit svou psychiku.
Zprvu se nemohu dočkat, až vyzdvihnu skvěle promyšlenou strukturu a kompozici celé knihy a textu, neboť autor knihu dělí na několik kapitol, kde se postupně věnuje motivaci, koncentraci, sebevědomí, sebedůvěře, ale i práci s tlakem, učení ke konzistenci a celkovému růstu vzhůru. V kapitolách jsou příklady problémů, které mohou nastat v daném odvětví a ačkoliv je většina z nich konkrétní, dají se aplikovat na naprosto individuální situace. Po obsahové stránce tedy v závěru absolutně nevadí, že nesportujete a chcete poznatky z knihy aplikovat na pracovní dovednosti, u každé kapitoly a příkladu to totiž lze. Obrovskou výhodou, kterou disponuje autorův styl psaní je to, že knihu pochopí úplně kdokoliv, ať již jde o laika nebo odborníka, protože fráze a vysvětlování autora jsou lidské, nepřekypují odborností a pojmenovávají vše správnými slovy. Kapitoly jsou místy také doplněny návrhy na vlastní cvičení u dané oblasti, případně citáty slavných sportovců.
Osobně mě kniha překvapila tím, kolik mezer mám například co se týče sebedůvěry a sebevědomí nejen ve sportu, tyto dvě kapitoly mě naučily opravdu mnoho. Nejen, co vlastně ta sebedůvěra a sebevědomí je, ale jak je získat, jak s nimi pracovat v prospěch našeho mindsetu, jakým směrem se ubírat v určitých situacích, kdy je potřebujeme. Mnohokrát se vám dnes dostane do rukou článek, který pojednává o tom, že abyste něčeho dosáhli, musíte si věřit. Tato formulace ale jednak není správná, jednak často čtenář neví, jak to vypadá, když si věří. Autorovo poučení o těchto aspektech mi bylo velmi přínosné a nyní tak mohu spoustu rad aplikovat do běžného života. I tím se dost liší od jiných psychologických knih, ačkoliv je kniha zařazena do odborné literatury, čtenář nezískává jen odborné poznatky, ale i zkušenosti, pomoc a lidský přístup. Kniha se pro něj může stát mnohokrát otevíranou příručkou právě i díky cvičením pro rozvoj psychiky, které naleznete na konci, a která sice nemusíte využít všechna, ale na základě jejich zaměření si můžete najít právě ta, která ve vašem konkrétním případě vyhledáváte. Tímto chci také trochu narazit na skutečnost, že v neposlední řadě je výhodou titulu i to, že kapitoly nemusíte číst v daném pořadí. I toto považuji za vcelku cennou skutečnost a věřím, že tato kniha bude oceňovaným titulem nejen u lidí se zájmem o psychické zdraví, ale předně také u sportovců, kteří tak budou mít možnost porozumět lépe sportovní psychologii a aplikovat ji.
autor recenze: Eva Vostárková, šéfredaktorka časopisu Psychomat
Recenze byla zpracována pro časopis Psychomat