Společná terapie rodiny

Tištěná kniha (2025)

0 % 1 recenze

339 Kč

399 Kč −15 %, ušetříte 60 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2025)

Edice
Klasici
Počet stran
296
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2025
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
21209601
EAN
9788026222811
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2281-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Jedna ze zakladatelů rodinné terapie Virginia Satir předkládá v této knize strukturovaný pohled na rodinu, komunikaci a terapii. Autorka vychází z předpokladu, že jedince lze pochopit a léčit pouze v sociálním kontextu, hlavně v kontextu rodiny. Tu považuje za systém tvořený nejen jednotlivými členy, ale především vztahy mezi nimi. Terapii se má proto zaměřovat na způsob komunikace mezi lidmi, kteří tvoří rodinu. Aby došlo ke změně u jedince, na němž se mnohdy projevuje nezdravé uspořádání rodiny, je třeba působit na celý vztahový systém a kontext a měnit ho. Autorka je přesvědčena, že klient je rovnocenný partner, který dělá to, co v dané situaci umí, a terapeut používá svou osobnost a odbornost k tomu, aby v klientovi probudil jeho vlastní zdroje a mechanismy vedoucí k uzdravení.

O autorovi

Virginia Satir (1916–1988) byla americká sociální pracovnice a psychoterapeutka, označovaná jako „matka rodinné terapie“ a známá svým přístupem zvaným model…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (1)

  • Autor recenze Adam Táborský Datum 2. 7. 2025


    Satir, Virginia: Společná terapie rodiny - autor recenze: Adam Táborský
    https://www.facebook.com/terapiemezistromy/

    Kdy jindy se začít do knihy o rodinné terapie než v březnu! Nejen proto, že mnohé vztahy v rodinné systému mohou začít uvolňovat se, rozmrzat, prohlubovat, nejen skrze práci na zahradě a skrze noření sazenic do půdy. Březnové číslo Psychologie dnes je také o rodině a rodinné terapii. Společná terapie rodiny představuje průkopnickou praci v oblasti rodinné terapie. Nabízí jak praktickou příručku, tak filozofický rámec pro terapeuty pracující s rodinami.

    Kniha se zaměřuje na práci terapeutů se všemi členy rodiny současně, nikoli individuálně. Přístup Satirové zdůrazňuje důležitost komunikace, emocionálního vyjádření a restrukturalizace dysfunkčních vzorců pro zlepšení vztahů a individuální pohodu.

    Kniha je rozdělena do pěti částí: a) Teorii rodinných systémů; b) Teorie komunikace; c) Teorie a praxe psychoterapie; d) Setkání s člověkem; e) Práce v širším kontextu.

    Mezi význačné body knihy bychom mohli zařadit:

    Komunikační vzory: Satirová zdůrazňuje význam jasné, přímé a kongruentní komunikace v rámci rodin. Identifikuje běžné dysfunkční komunikační styly – jako je obviňování, usmiřování a irelevantní komunikace – a nabízí strategie pro podporu zdravějších interakcí.

    Rodinné role a dynamika: Kniha popisuje, jak členové rodiny často spadají do rigidních rolí, jako je „oběť“ nebo „zachránce“, což může brzdit růst a přispívat ke konfliktům. Satirová cílí na pomoc rodinám osvobodit se od těchto omezujících rolí a podpořit autentické sebevyjádření.

    Sebevědomí a růst: Ústředním principem práce Satirové je podpora sebeúcty. Tvrdí, že jedinci, kteří se cítí oceňováni a přijímáni, s větší pravděpodobností rozvinou zdravé vztahy. Její terapeutický přístup si klade za cíl vypěstovat u každého člena rodiny pocit vlastní hodnoty.

    Využití sochařství a hraní rolí: Satirová zavádí inovativní techniky, jako je rodinné sochařství, kde se klienti fyzicky upravují tak, aby reprezentovali jejich rodinnou strukturu a emocionální vzdálenosti. Tato metoda pomáhá odhalit základní problémy a podporuje větší empatii a porozumění.

    Role a přítomnost terapeuta: Satirová klade důraz na terapeutovu osobní autentičnost a vřelost. Domnívá se, že přítomnost terapeuta, empatie a schopnost modelovat kongruentní komunikaci jsou základními složkami účinné terapie.

    Společná rodinná terapie je povinná četba pro každého, kdo se zajímá o rodinnou terapii, humanistickou psychologii nebo teorii komunikace. Soucitný a inovativní přístup poskytuje neocenitelný vhled do složitosti rodinné dynamiky a léčivé síly skutečného spojení.

    autor recenze: Adam Táborský
    https://www.facebook.com/terapiemezistromy/
    Přečíst celou recenzi Zavřít

Napsali jsme o knize

Společná terapie rodiny

Knižní novinky

Společná terapie rodiny - komplexní pohled na léčbu v rodinném systému

Přečíst článek