Práce s mýty a pohádkami v terapii

Vnitřní příběhy

Tištěná kniha (2024)

0 % 4 recenze

339 Kč

399 Kč −15 %, ušetříte 60 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2024)

Překladatel
Němečková, Lenka
Edice
Spektrum
Počet stran
280
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2024
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13313601
EAN
9788026219385
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1938-5
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Někde v hloubce každého příběhu se nachází poklad, který čeká, až ho objevíme.
Arteterapeutický přístup, který autorka představuje, pracuje s mýty a pohádkami, které slouží k odhalení výzev, jimž čelíme. Klienti začínají tím, že si vyberou postavu z mýtu či pohádky, která je přitahuje, aniž by věděli, proč. Pak spolu s postavou, kterou si vybrali, vyrážejí na tvůrčí cestu, aby na ní objevili své skryté a nevědomé stránky.
Představovaný přístup je komplexní. Autorka v úvodní části vysvětluje jeho zakotvení v teorii a následně nabízí postupy, jež krok za krokem popisuje. Zprostředkovává prožitky a reflexe svých klientů, kteří se na tuto cestu vydali. Součástí terapeutické práce je tvorba masky. Každý máme svou masku, za kterou se skrýváme. Nebo maska znázorňuje to, čím bychom chtěli být?
Yehudit Silverman M.A. R-DMT, RDT, je arteterapeutka a bývalá vedoucí oddělení tvůrčí terapie na Concordia University, Montreal. Metodu, kterou v knize představuje, sama vyvinula a přes 20 let s ní seznamuje své studenty.

O autorovi

Yehudit Silverman je arteterapeutka a bývalá vedoucí oddělení tvůrčí terapie na Concordia University, Montreal. Metodu, kterou v knize představuje, sama vyvinula…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (4)

  • Autor recenze Pavla Nováková Datum 18. 11. 2024


    Silverman, Yehudit: Vnitřní příběhy - autor recenze: Pavla Nováková
    http://casopisagora.cz

    Využití pohádek a příběhů v terapii není nic nového. Autorka však k tomuto tématu přistoupila z mého pohledu trochu netradičně. Na samotnou knihu se dá pohlížet několika způsoby, a proto je určena pro širší čtenářskou obec z řad odborníků i laiků, které zajímají příběhy.

    Autorka je arteterapeutka, která v minulosti působila jako vedoucí na univerzitě v Montrealu. Tuto metodu sama vyvinula a přes 20 let s ní seznamuje studenty. Vychází z toho, že skrze pohádky odhalujeme výzvy, kterým čelíme. V daném příběhu si vybíráme osobu, která je pro nás nějak zajímavá a jdeme s ní tvůrčí cestu (prožíváme její příběh skrze dramatizaci či výtvarné zpracování).

    Kniha je rozdělena do tří částí. První se zabývá teoretickým vymezením kreativního procesu a expresivní terapie. Druhá, nejrozsáhlejší, je zaměřená prakticky na konkrétní techniky práce s příběhy. Každá kapitola je vždy uvedena krátkou kazuistikou, kterou autorka okomentuje a propojí s teorií. Následuje část cvičení (např. výtvarná, hlasová aktivita), jak klient může s daným příběhem pracovat. Pozitivně vnímám podkapitolu o možných rizicích – co by se mohlo stát a jak na to případně reagovat, aby prožitek byl co nejlepší. Jako poslední podkapitola je uvedena reflexe autorky – jak ona sama přistoupila k tématu a zároveň doplňuje další cvičení na “doma”.

    Poslední, třetí oddíl knihy jsou texty absolventů. Přiznám se, že tato část mi byla nejméně po chuti. Přišlo mi, že autorka ji sem vkládá pro utvrzení čtenáře, že její technika opravdu funguje. Použité “recenze” předchozích účastníků působili na mě jako reflektivní zhodnocení jejich prožitků v práci s příběhy a jak bych se potenciálně měla cítit i já.

    Vzhledem k tomu, že jsem o metodě dosud neslyšela, měla jsem s jejím čtením drobné potíže. Trošku mě rušily autorčiny osobní výpovědi tvůrčí cesty, které mě nutily k přehodnocení mého dosavadního způsobu uvažování o příběhu.

    Přesto mě zaujala komplexnost knihy – kterou lze číst několikrát a pokaždé s jiným účelem ať už osobním či pracovním využitím. Jazyk je čtenářsky velmi dostupný. Autorka v textu často odkazuje na další literaturu. Nijak to ale neruší.

    Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, dala mi prostor nahlédnout na jiné formy příběhů a jejich využití v terapii. Celkově se jeví jako nenásilná, ale velmi efektivní. Už se však nemohu dočkat, až ji budu číst podruhé – jako manuál pro práci s klienty.

    autor recenze: Pavla Nováková
    http://casopisagora.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Lesia Shuranova Datum 13. 11. 2024


    Kreativita jako klíč k sebepoznání a léčbě - autor recenze: Lesia Shuranova
    https://www.databazeknih.cz

    Kniha "Vnitřní příběhy" od Yehudit Silverman mě hluboce zaujala svým přístupem k využití mýtů a pohádek v terapii. Nejvíce mě oslovily případové studie, které autorka předkládá citlivým a osobním způsobem. Tyto příběhy ukazují, jak může kreativita proniknout až k našim nejhlubším problémům a blokům, a umožnit nám je překonat.

    Z knihy jsem si odnesla uvědomění, že umění skutečně může léčit a integrovat nás, ať už čelíme závažným životním otázkám nebo se snažíme růst v každodenním životě. Yehudit Silverman dokáže v knize skvěle propojit teorii s praxí a ukázat, co stojí za touto terapeutickou prací. Oceňuji její schopnost vytvořit bezpečný prostor pro klienty, což je klíčové pro úspěšnou terapii.

    Autorka je zkušenou průvodkyní, která umožňuje klientům vybrat si vlastní mýtus, médium a načasování jejich terapeutické cesty. Její hluboké naslouchání a citlivý přístup k práci s mýty mě inspirují. Představa "kontejneru", kterou Silverman v knize popisuje, mi pomohla lépe pochopit, jak vytvořit bezpečný prostor pro sebe i pro ostatní.

    Kniha neobsahuje žádné spoilery, každý čtenář skončí na jiném místě, které je perfektně přizpůsobené jeho vlastnímu sebepoznání.

    autor recenze: Lesia Shuranova
    https://www.databazeknih.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze ? Datum 13. 11. 2024


    Silverman, Yehudit: Vnitřní příběhy - autor recenze: ?
    https://www.instagram.com/p/C-Qg5-GAUWG/

    V knize je představen osobitý přístup v arteterapii pomocí pohádek, mýtů a příběhů. Každého z nás se vnitřně dotýká nějaký příběh, vyvolává v nás skryté emoce a pocity, kterým ne tak dobře rozumíme. Díky nim můžeme pracovat se svými niternými prožitky, zpracovat si takto nějaké trauma či psychický problém nebo pouze pomocí pohádek objevit, kým jsme.

    .

    Autorka výborně popisuje svoji inovativní metodu, kterou sama ve své praxi používá a v knize předává své know-how. Autorka nas postupně provází aktivitami, které si sami vyzkoušíte, což je nezbytné pro práci s klienty, vše vyzkoušet na sobě. Tyto aktivity můžete používat buď jako celek nebo si vybrat některé aktivity, které se vám hodí do praxe. Jde o aktivity pro terapii, lze je ale využít i jako speciální pedagog či psycholog i jiné profese. V každé praktické části je na co si dát pozor, jak pomoct klientovi, který neví, jak na to - jak začít tvořit, jakou barvu zvolit, jaké médium.

    Já hrozně moc oceňuji, že autorka každou kapitolu začíná příběhy z praxe s klienty, kde jsou odlišné diagnózy - rakovina, poruchy příjmu potravy, mutismus a jak s těmito klienty pracovala. Nemám této knize co vytknout, neskutečně mě zaujala a mám ji plnou lepíků u aktivit, které chci vyzkoušet na sobě.

    Přečíst celou recenzi Zavřít

Napsali jsme o knize

Vnitřní příběhy

Knižní novinky

Vnitřní příběhy – arteterapeutický přístup pracuje s pohádkami a mýty

Přečíst článek