Palán, Aleš: Ten farář je nějakej divnej - autor recenze: Hana Pinknerováhttps://www.krestandnes.czKniha rozhovorů s divnými faráři a farářkami je brilantní sondou do několika životů. Aleš Palán umí vést rozhovory přirozeně, nenutí své partnery, aby mluvili o něčem, co nechtějí říci, ale dovede se doptat, aby bylo jasno, prohloubit nebo rozšířit téma. Ke zveřejnění vybral rozhovory s faráři, kteří mu přišli zvláštní, originální, osobití. Nestaral se příliš o jejich příslušnost k denominaci nebo k nějaké názorové nebo teologické skupině. Vodítkem mu byla originalita a hloubka farářovy nebo farářčiny osobnosti. A je to dobrodružné čtení.
Sám autor v úvodu píše, že jeho kniha nemá být evangelizačním prostředkem, aby se čtenáři po přečtení hrnuli do kostelů. Nemá být ani ukazatelem té nejpravější církve. Proto nikde zdůrazňuje denominační příslušnost jednotlivých osob. Duchovní ho zajímají jako lidé.
Nechá si vyprávět, jak se to stalo, že se stali kněžími, kudy vedla jejich cesta víry. Někteří ze zpovídaných pocházejí z tradičního prostředí, víra jim byla předána s mateřským mlékem, viděli rodiče nebo příbuzné pro víru trpět a zcela přirozeně se ve svých farnostech zapojili do života obce. Chodí na hokej, jezdí s traktorem, chovají dobytek nebo hrají v metalové nebo jinak hlučné kapele, tvoří rozhlasové pořady. Opravují kostely, lezou po horách, běhají maraton. S muži svých farností se setkávají právě tam. Tvrdí, že v kostele není to pravé místo k důvěrným rozhovorům a vycházejí mezi lidi, tam kde se s nimi přirozeně mohou setkat. Obě ženy farářky ke konverzi přišly až v dospělosti a jejich duchovní cesta spojuje hledání v osobních životech i ve službě. I tyto ženy mají originální záliby. Jedna cvičí vodicí psy, druhá se učí sládkovou.
Všem hovořícím duchovním je společné, že si ve své duchovní službě nepřipadají jako hodnostáři, jako lidé se zvláštním posláním, jako někdo výjimečný. Všichni pokorně vyznávají své nedostatky, slabosti a vášně. Nikdo z nich se nedrží ortodoxně nějakých předpisů, ale všichni hledají přirozenou cestu k lidem, jimž slouží. Zároveň jsou lidmi “té cesty”. Očekávají, že Bůh povede jejich kroky, ukáže jim správný směr.
Řekla bych, že povzbuzení k osobní originalitě potřebujeme všichni, ale duchovní možná nejvíc ze všech. Právě o nich jsme možná nasbírali nejvíc divných představ a předsudků, o farářích (a farářkách nemluvě) přece víme, jak by měli správně vypadat, mluvit a žít. Na muže a ženy, kteří slouží tím, že jsou k dispozici, aby naplnili naše duchovní potřeby, působíme nejspíše hrozným tlakem, ale se přizpůsobovali našim představám, které jsme pochytili možná někde v obrozenské literatuře. Ale když oni budou svobodní, originální a divní, budou v tom povzbuzovat i nás. Smíte být tím, kým chcete. Nejdřív tedy potřebujeme povzbudit faráře a farářky: Buďte divní. Buďte originální. Buďte vedení Duchem. Choďte tam, kam chodil Ježíš. Nenechte se svázat teoretickými předpisy a nechte se vést svým srdcem. Kéž je Bůh naplní svou láskou.
Divní duchovní Filip Boháč, Alexandra Jacobea, Pavel Jäger, Pavel Semela, Sandra Silná, Petr Wagner a Jan Wirth se nepředvádějí jako příklady k následování. Jsou to krásní originální lidé, tak jako i my všichni. Buďme povzbuzeni jejich životy, které žijí tak naplno, jak dokážou. Podívejte se na duchovní, faráře, farářky ve svém okolí. Třeba mezi nimi najdete další podobné osobnosti, s nimiž se budete chtít spřátelit.
Kniha je proložena dokumentárními fotografiemi ze života jednotlivých duchovních.