Kniha měsíce 2018-10Nedostupný otecPsychologie - komiksový úvod

Kniha měsíce 2018-10Nedostupný otecPsychologie - komiksový úvod
BONUSY PRO VÁS
ČASOPISY SLEVY 30 – 70 %
Duše sexu

Duše sexu

Vaše cena s DPH
415 Kč 374 Kč
Ušetříte
Dostupnost
Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost


Autor
Podtitul
Péče o život jako akt lásky
Překladatel
Müller, Ivo
Nakladatel
Portál
ISBN
978-80-262-0072-7
Počet stran / vazba
344 / Brožovaná
Rok vydání
2012
Kód
13203401
EAN
9788026200727
Obálka v tiskové kvalitě


Lidská sexualita je ústředním tématem této knihy. Nenajdeme tu však žádné informace z oblasti biologie, anatomie, žádné techniky… Moore vychází z předpokladu, že lidské bytí představuje celý svět významů, emocí, snů, přání, obav, myšlenek a fantazií - zkrátka to, co se nazývá duší. Duše podle něho dochází naplnění v kontaktu s nekonečnem, s Božstvím. Píše však, že právě sexualita je jednou z nejdůležitějších oblastí lidského života, snad druhou v pořadí vedle náboženství, přičemž obě od sebe bývají často neoddělitelné. Své myšlenky o duši sexu Moore ilustruje bohatými příklady z mytologie, filozofie, umění i příklady ze současného života a vybízí k péči o vlastní život jako o akt lásky. Kniha zaujme čtenáře se zájmem o sebepoznání s přesahem do oblasti psychologie a religionistiky.
Thomas Moore, psychoterapeut a spisovatel, žije v Nové Anglii v USA. Pobýval dvanáct let jako mnich v řeholní komunitě. Napsal řadu spisů, které jsou pozoruhodné průnikem témat psychologie archetypů, mytologie a umění. V Portálu vyšly jeho bestsellery Kniha o dušiI a Kniha o lásce a přátelství, a dále Temné noci duše, A psal prstem do písku, Léčebná péče o duši, Život jako hra na osmnáct jamek.

Duše sexu
Duše sexu
Duše sexu
Duše sexu
Duše sexu


Moore Th.: Duše sexu. – rec. M. Nakonečný

Knih o sexu u nás vychází poměrně dost, většinou ovšem ryze „technologických“ a velmi různé úrovně. Knihu významného amerického psychoterapeuta, jehož některé knihy již v nakl. Portál vyšly a získaly zasloužený ohlas, uvítá každý, kdo od tématu sex očekává více než další praktickou příručku pro privátní „night show“. Sexuální život na Západě je již celá desetiletí v hluboké krizi a zaslouží si proto, aby se touto krizí a smyslem sexu v životě lidí zabývali nejen sexuologové, ale i psychologové, sociologové, antropologové, filosofové…

Thomas Moore patří nepochybně k těm, kdo jsou schopni mnohostranného přístupu k rozboru současného západního pansexualismu, který se již blíží posedlosti sexem u opičího druhu bonobonů a mohou postavit funkci sexu do jiného světla, než na něj vrhají mnohdy trapné televizní pořady, plytká poučování některých „taky-sexuologů“, literární škváry, reklamy farmakologických firem a četné další, více komerční než kulturní instituce. Současná společnost zaměřená komerčně na propagaci konzumu a komfortu nemůže ovšem v sexu spatřovat nic jiného, než obchodní artikl a proto všemi možnými i nemožnými prostředky činí ze sexu osvědčený stimulans slidičství a honby za slastí, přinášející dobrý zisk. Ale právě tato honba za sexem, vedoucí až k jakési duševní uštvanosti obou pohlaví, je podle Moorea příznakem, že tu není něco se sexem v pořádku, že mu cosi bytostného chybí a to je „duše sexu“, která má ukázat, že již prafunkcí sexu nebylo jen rozkoší odměňované plození a honba za navyklou slastí, ale také tvorba láskyplných lidských vztahů. Ta se začala ze sexu vytrácet, když se stal až neuroticky hédonickým návykem stále více ovládaným obchodem s primitivními sexuálními impulzy, které stále více vyprazdňovaly jeho emoční obsah.

Sugestivně vypracovaným jazykem ukazuje Moore duchovní dimenzi sexu, jeho morálku a „mystické tělo“, jeho archetypové vzorce a vede čtenáře k vrcholům „vznešeného sexu“: „Sex nás zavádí hluboko do těla, hluboko do emocí lásky a touhy a hluboko do spleti mezilidských vztahů“. Poukazuje na nutnou konfrontaci se stinnou stránkou života a sexu, která je nutná pro vytváření žádoucího charakteru stejně jako „úloha vznešenosti v obyčejném životě“, neboť obojí patří k utváření lidskosti a „pocit vznešenosti“ potřebují mnozí lidé postižení frustracemi a beznadějí v moderním životě. Sex není jen interakcí těl, jeho plnost je v „duši sexu“, kterou nám Moore pomáhá najít. Milan Nakonečný

Recenze zpracována pro nakladatelství Portál