Prof. PaedDr. Milan Valenta, Ph.D. (1958), je profesorem Ústavu speciálněpedagogických studií na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a také významnou osobností české dramaterapie. Je autorem četných odborných monografií i množství prozaických knih pro děti i dospělé, své obrazy vystavuje doma i v zahraničí.
Je vedoucím autorských kolektivů publikací Slovník speciální pedagogiky a Přehled speciální pedagogiky, které jsou ojedinělými počiny na poli speciálněpedagogických publikací. Jako autor je také podepsaný pod knihou Dramaterapie, která se od svého prvního vydání rozrostla o desítky stránek a představuje současné trendy oboru. Píše ovšem knihy také pro děti, například Poťouchlé pohádky, což jsou pohádky o olomouckých čertech. Na svém kontě má čtyři desítky knih.
Obdržel medaili za rozvoj kultury regionu. Uskutečnil přibližně 20 pedagogických a uměleckých grantových projektů a kolem 40 výstav doma i v zahraničí. Je ženatý, má dvě děti, hada a kočku.
Více na osobních stránkách autora.
Speciální pedagogika je dnes něco jiného, než jsem studoval jako posluchač PdF UP v Olomouci v osmdesátých letech. Proměnila se jak teorie, tak i praxe, protože se změnila filozofie přístupu k osobám s postižením či omezením, ono výše uvedené paradigma. Z pojetí somato-psycho-patologického přešla k pojetí antropologickému. Přístup k člověku s handicapem u nás a „venku“ mi po revoluci vysvětlovala kolegyně z Norfolku, která rok u nás působila v rámci Fulbrightovy nadace: „Vy říkáte – ta sklenice je z poloviny prázdná, my ji vidíme z poloviny plnou.“ (Informatorium 3-8, 2016/01)