Mami, kdy už konečně umřeš?

Tištěná kniha (2016)

0 % 10 recenzí

237 Kč

279 Kč −15 %, ušetříte 42 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2016)

Překladatel
Podlešáková, Štěpánka
Počet stran
176
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2016
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14502401
EAN
9788026210177
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1017-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Autorka v knize vypráví svůj příběh o tom, jak se nastěhovala ke svým rodičům, aby se mohla starat o svou matku, která trpěla demencí. Snažila se dělat všechno správně, ale musela se vyrovnávat s tím, že její matka se pomalu, ale jistě začala stávat neznámým člověkem. Žena, kterou kdysi milovala, už zmizela, najednou tu místo ní byla dementní osoba, která trápila své okolí záchvaty agrese. Jednoho dne se Martina přistihla, že říká: „Mami, teď už můžeš jít. Prosím, jdi už.“ Martinin příběh není ojedinělý a její kniha se v Německu krátce po svém vydání stala bestsellerem. Martina Rosenberg je německá novinářka a spisovatelka.

O autorovi

Rosenberg, Martina

Recenze (10)

  • Datum 1. 4. 2016


    casopisagora.cz/2016/03/mami-kdy-uz-konecne-umres/

    Rosenberg, Martina: Mami, kdy už konečně umřeš?

    Klára Vožechová

    Abstrakt knihy slibuje příběh ženy, která přestěhovala k rodičům do domu kvůli tomu, aby se mohla starat o svou nemocnou matku v pozici pečovatelky a tato role je pro ni velmi náročná. O tom však kniha úplně není.

    Čtenář sleduje ženu, která se vrací s manželem a dcerou po několika letech strávených v Řecku zpět do Německa, kde má možnost žít v domku se svými rodiči. Po úvaze se rozhodne, že s nimi v mezigeneračním domě bydlet zkusí, protože by mohlo být pro obě strany výhodné, když si budou nápomocny. Po několika měsících společného bydlení se objeví u matky začínající Alzheimerova choroba.

    Hlavní linií je vyprávění samotné autorky, která popisuje věcnou stránku a náročnost zajištění péče o rodiče v různém stadiu závislosti a také své prožitky týkající se nemoci matky a ne vždy pochopitelného chování otce, který trpěl depresemi. Bylo pro ni náročné sdílet s rodiči dům, protože pečovatelky nebyly vždy k dispozici, a mnoho problémů brzy ráno a během noci musela řešit sama. Situace pro ni byla natolik neúnosná, že se u ní projevily i zdravotní problémy vyvolané stresem. Proto se rozhodla odstěhovat se a rodiče navštěvovat méně často.

    Překvapivě významnější postavou než matka se mi zdál autorčin otec, pro kterého byla postupná ztráta manželky obrovskou výzvou a zátěží. Zároveň přicházel o svou samostatnost z důvodu ztráty zraku. Z příběhu se zdálo, že prožívat starosti stáří a nemoc jeho manželky s ním bylo pro autorku ve výsledku o mnoho těžší než vyrovnat se s osudem matky jako takovým. Řekla bych, že v knize mu bylo věnováno více prostoru než matce. Autorčin otec dle lékařů trpěl depresemi. Nedokázal snést pomyšlení, že o manželku přichází, že si ho přestává pamatovat, a byl na ni agresivní a hrubý. Zároveň byl přesvědčen o tom, že se mu nedostává dostatek pozornosti od rodiny, lékařů a pečovatelů jako jí, čímž také velmi trpěl.

    I přesto, že jsem čekala na základě abstraktu trochu jiný příběh (především to, že se autorka o rodiče starala sama), rozhodně nejsem zklamaná a uvědomila jsem si obtížnost situace pro lidi, kteří se setkají s Alzheimerovou chorobou, ať už z pozice nemocného, který si z počátku uvědomuje, že se postupně ztrácí, či z pozice manžela, dcery nebo syna. Při čtení knihy se mi vybavil můj zážitek z osobní asistence, kdy jsem se setkala s klienty v obdobné situaci. Kniha byla pro mě přínosná v tom, že si dokážu více představit, co prožívali. Věřím tomu, že přečtení této knihy může pomoci proniknout hlouběji do pocitů a prožitků lidí, kteří se ocitají v podobné situaci, a uvědomit si, co v takových chvílích potřebují a jak je podpořit.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Datum 29. 3. 2016


    Rosenberg, Martina: Mami, kdy už konečně umřeš?

    R. Huneš

    Když mi do ruky přišla knížka Mami, kdy už konečně umřeš?, byl jsem poněkud zaskočen břitkostí jejího názvu. Po jejím přečtení jej vnímám jinak - jako obyčejnou lidskou přirozenost, ani dobrý, ani špatný, ani odvážný, ani bojácný.

    Autorka příběhu s úctyhodnou otevřeností dává nahlédnout do nitra své mysli. Do pochybností, nejistot, slabostí, chyb, přání i nadějí, které ji provázejí v čase těžké nemoci a úmrtí její matky.

    Jako profesionál, který se léta pohybuje v hospicovém prostředí, jsem viděl stovky umírajících. Ti měli to štěstí, že jim byla dopřána smrt v řádu týdnů za laskavého doprovázení hospicového týmu i rodinných příslušníků. Toto je však jiný příběh.

    Autorka knihy se vyznává z pěti let, kdy mysl a duše její maminky postupně vyhasínala a opouštěla její tělo. Byla zoufalá, vyčerpaná z péče o ni. Leckdy popustila stavidla svého hněvu vůči mamince i chřadnoucímu tatínkovi. Ale nikdy ji nenapadlo ukrátit jejich život. V úctě k jedinečnosti a neopakovatelnosti hodnoty lidského života i vztahu dcery a rodičů přijala břemeno péče a starostí.

    Poznala, zažila a vyznala se z toho, jak dobré a správné je včas hovořit s rodiči o jejich stárnutí, o posledních věcech a lidské konečnosti. Jak sama tuto roli nezvládla, jak litovala…

    Nakonec autorka-dcera dosáhla maxima možného: S pláčem si sednu vedle matky a prosím ji o odpuštění. …V jednu chvíli řeknu docela potichu, pak pořád hlasitěji. „Umři teď konečně, mami! Prosím Tě, umři. Můžeš teď odejít. Běž! Prosím tě, běž!“ Říkám to pořád dokola. Přitom jí otírám čelo a držím ji za ruku. (závěr knihy)

    Život a především umírání není telenovelou. Bez příkras je zachycen v knize. Syrovost pravdy a všednosti, omezenosti sil a volání o pomoc. Ukazuje hmotně bohatou civilizaci 21. století, chudou na širší rodinné vztahy a mezigenerační soužití, kdy technika překonala veškeré vzdálenosti, ale nevytvořila žádnou blízkost. Příběh evokuje biblické Cti otce svého a matku svou. Totiž kdyby to bylo snadné, tak to Pánbu nedal jako přikázání.

    R. Huneš

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Datum 17. 3. 2016

    Rosenberg, Martina: Mami, kdy už konečně umřeš? - recenzent Prof. PhDr. RNDr. Helena Haškovcová, CSc.

    Šokující název si pro svou osobní zpověď zvolila Martina Rosenbergová a zveřejnila tak skrývanou otázku, kterou si čas od času klade každý, kdo dlouhodobě pečuje o rodinného příslušníka trpícího demencí. O tom, že je taková péče fyzicky i psychicky náročná vědí už dlouho dobu odborníci a laici a ve značném množství knih a účelových publikací se můžeme seznámit s radami, jak nejlépe takovou zátěž snášet. Jak ale konkrétně vyčerpávající péči prožívá pečující, se můžeme dovědět jen málokdy a jen od těch, kteří ji poskytují. Ostatně to je důvod, proč se německá novinářka a spisovatelka odvážně rozhodla, že se se svým trápením, nadějemi, i zoufalstvím, svěří široké veřejnosti.

    V roce 2000 se Martina Rosenbergová vrací spolu se svým manželem Jensem, dcerkou Lenou a psem Sugarem z Řecka, kde oba manželé pracovali. Jsou rádi, že jim rodiče autorky nabídli, že mohou bydlet v samostatném bytě v jejich rozlehlém rodinném domě. Všichni jsou plni optimismu a společné soužití má zprvu značné přednosti. Malá Lena je ráda, že má babičku a dědečka na blízku a rodiče si váží jejich pomoci při hlídání. Idylka končí po čtyřech letech, kdy babička upadla. Nebudu prozrazovat další děj, a jen uvedu, že lékaři došli k závěru, že Martiny maminka trpí demencí a upozorním na několik méně známých a podstatných věcí.

    Martina považuje za samozřejmé, že se o maminku bude starat, ale stále obtížněji zvládá potřebnou péči, pracovní povinnosti a starost o vlastní rodinu. Uvádí, jak se vážná nemoc podepisuje na psychice otce, který také stárne, a těžce nese, že je její pozornost a péče upřena na jeho manželku a on se ocitl na druhé koleji. Obecné konstatování odborníků, že závažná nemoc destabilizuje celou rodinu tak dostává konkrétní podobu.

    Když už je toho na Martinu opravdu moc, zajistí postupně pomoc několika pečovatelek. Z textu i poznámek překladatelky Š. Podlešákové se ale dovídáme i informace o systému pečovatelských služeb v Německu, které jsou sice k dispozici, ale velmi komplikovaně organizované a neméně komplikovaně financované. Ani spoluúčast na platbách není zanedbatelná. Zajímavá je také pasáž týkající se žádostí o příspěvky na péči.

    Martina úkorně prožívá ztrátu kognitivních (poznávacích) funkcí své matky, která ji „mizí“ před očima a která nakonec vyžaduje trvalou přítomnost pečovatelky. Výhodou ve složité situaci je, že pečovatelka s nimi může bydlet v prostorném domě. Neustálý křik matky, nemožnost se s ní domluvit, výčitky a zhoršující se zdravotní stav otce, dovedou Martinu k rozhodnutí, využít respitních (odpočinkových) služeb. Přes pečlivý výběr pečovatelského domu, je nakonec dehydratovaná maminka převezena do nemocnice a tam zachráněna. Pro nás je překvapující, že i idealizované služby na západě, mohou být výrazně nekvalitní.

    Maminka se vrací domů. Martina se snaží opět vše zvládnout a uvědomuje si, že už nemá žádný osobní život, že trpí její rodina a že má i psychosomatické potíže. Lékař ji diagnostikoval tinnitus (nepříjemný šelest v uších) a vysoký krevní tlak. Usoudí, že takhle to dál nejde a že se musí i s rodinou odstěhovat. S touto myšlenkou koketovala několikrát, ale nakonec to opravdu udělala, když si s manželem v rekordním čase nechala nedaleko rodičů postavit vlastní dům. Na péči o maminku se ale nadále podílela, stejně jako její bratři a profesionální pečovatelé.

    Za mimořádně cenné považuji pasáže, ve kterých Martina líčí své dramaticky se měnící emoce. Musela se vyrovnat s tím, že její matka vlastně zemřela dřív psychicky než fyzicky. Když maminka umírala, byla Martina u ní, držela ji za ruku, otírala čelo a nejprve tiše a pak i nahlas řekla: „Umři teď konečně mami!...Můžeš teď odejít. Běž! Prosím Tě, běž!“ a následně s úlevou konstatovala: „Je pryč. Zvládla to!“ Doplňme málo známou skutečnost, že k tomu, aby umírající opustil svět, potřebuje nemalou dávku odvahy.

    Kniha Martiny Rosenbergerové se v Německu stala bestselerem a dodejme, že právem. Lze doufat, že analogický osud ji čeká i v českém prostředí, kde může výrazně pomoci nejen rodinným pečujícím, ale může také ve veřejném prostoru obohatit rozpravu o seniorech trpících demencí a o těch, kteří o ně pečují.

    Prof. PhDr. RNDr. Helena Haškovcová, CSc.

    Recenze byla zpracována pro web dustojnestarnuti.czl

    Přečíst celou recenzi Zavřít