A jiné klinické povídky

Muž, který si pletl manželku s kloboukem

Tištěná kniha (2024)

0 % 7 recenzí

305 Kč

359 Kč −15 %, ušetříte 54 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2024)

Autor
Oliver Sacks
Překladatel
Čechová, Alena
Počet stran
272
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2024
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14404901
EAN
9788026221401
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2140-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Oliver Sacks je dnes snad nejslavnější neuropsycholog na světě. Jeho „klinické povídky“ nejsou jen nezúčastněné kazuistiky kuriózních případů. Autor v nich totiž popisuje životy, nemoci i odlišnosti svých pacientů s neobvyklou mírou empatie a představuje je jako hluboce lidské bytosti. V knize se dočteme například o slepé sochařce, která svůj talent objevila až v šedesáti letech, neboť do té doby měla ochrnuté ruce, o nahluchlé ženě, která slyšela nepřetržitě hrát irskou hudbu a měla za to, že to jen její zubní plomba funguje jako krystalka, o muži, jemuž se zdálo, že se stal psem, a ráno se probudil s mimořádně vyvinutým smyslem pro rozeznávání pachů a vůní a s nutkavou potřebou vše očichávat, o dalším, jinak nikterak výjimečném člověku, který znal nazpaměť všech šest tisíc stran hudebního slovníku, či o dvojčatech, která uměla odříkávat prvočísla až po ta dvanáctimístná, ale nesvedla jednoduché sčítání a odčítání. Příběh muže, který si pletl manželku s kloboukem, byl dokonce využit jako námět pro operu skladatele Michaela Nymana, která byla uvedena i v České republice.
Oliver Sacks (1933–2015) byl britský lékař, který žil od roku 1965 v New Yorku a věnoval se neurologické praxi. Byl znám svými knihami, v nichž čtenáře seznamoval s nejzajímavějšími klinickými případy své praxe, ale zároveň se hluboce zamýšlel nad otázkami vztahu mozku, duše a nemoci. Jeho dílo bylo přeloženo do mnoha jazyků a vyšlo i v češtině. Kniha Probouzení se stala předlohou pro film Čas probuzení (1990), jenž byl nominován na Oscara.

O autorovi

Oliver Sacks (1933–2015) byl britský lékař, který žil od roku 1965 v New Yorku a věnoval se neurologické praxi. Byl znám svými knihami, v nichž čtenáře…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (7)

  • Autor recenze Mgr. et Mgr. Eva Martináková Datum 10. 6. 2024


    Sacks, Oliver: Muž, který si pletl manželku s kloboukem - autor recenze: Mgr. et Mgr. Eva Martináková
    https://www.online-psycholog.com

    Kniha Muž, který si pletl manželku s kloboukem je úžasným autorským "koktejlem", v němž jsou v dobrém poměru namíchány odborné poznatky z oblasti neurologie a neuropsychologie s hlubokou lidskostí, otázkami po smyslu a kvalitě lidské existence a otevřenosti vůči všemu, co je individuální a jedinečné. Oliver Sacks, původem britský lékař, vysokoškolský pedagog, spisovatel a nositel řady významných ocenění ve výše zmíněné knize umně vybírá 24 případů z vlastní klinické praxe a zasazuje každý jeden z nich do širších souvislostí konkrétních lidských životů. Nepředkládá čtenáři jen odborné pojednání o vybrané diagnóze, nevytrhává ji z kontextu, ale naopak, vnímá člověka před sebou, jako komplexní jedinečnou bytost, pátrá po tom, jaký přínos pro něj symptomy dané poruchy mají či mohou mít, jaké schopnosti u něj lze nalézt či rozvíjet a v jakém prostředí a při jakých činnostech jsou jak projevy různých poruch, tak i to, co člověk naopak velmi dobře zvládá, nejvíce patrné a tím pádem i nejlépe zkoumatelné. Bravurně propojuje lékařské a vědecké úvahy a výzkumy s mnoha vlastními postřehy, srovnává různé poznatky a přístupy a pokládá sám sobě i čtenářům řadu otázek.

    Kniha obsahuje 24 lékařských případů, jež autor rozdělil do 4 hlavních skupin. V první části nazvané Ztráty se věnuje diagnózám, v nichž je nejvíce patrný nějaký deficit schopností. Následuje část s názvem Přebujelosti, kde se věnuje diagnózám, při nichž je naopak něco vystupňováno a zvýrazněno ve srovnání s běžnou populací. V části nazvané Cesty nás čekají příběhy zaměřené na sny, představivost, reminiscenci a změněné vnímání a konečně ve čtvrté, poslední části knihy pronikáme do tajů života člověka s mentální retardací. Pozorný čtenář pravděpodobně postřehne určitou pokoru autora, který navzdory mnoha vlastním poznatkům a zkušenostem zmiňuje řadu konzultací s dalšími odborníky, otázek, na něž nezná odpověď i projevů, jež nedokáže současná medicína uspokojivě ovlivnit pozitivním směrem. Osobně je mi mimo jiné velmi sympatické Sacksovo konstatování, že se při diagnostice často zaměřujeme na to, co nefunguje, co není v pořádku, na oblasti, v nichž je zřejmý nějaký deficit, ale pouze velmi omezeně jsme přitom ochotni a schopni vnímat, co konkrétní nemoc člověku přináší a čím je či může být onen člověk mimořádný v tom nejlepším slova smyslu. Některé kapitoly obsahují také Postscriptum, v němž se autor k danému případu či diagnózu vrací po letech a doplňuje nové zkušenosti.

    Knížka Muž, který si pletl manželku s kloboukem není úplně snadným čtením, ale rozhodně bych ji doporučila všem přemýšlivým lidem, které zajímá medicína, psychologie, fungování lidského mozku a jeho vliv na vnímání i chování člověka. Ač se jedná o náročnější témata, má autor schopnost popisovat je a vysvětlovat srozumitelně. Čtenářům, kteří se chtějí konkrétním diagnózám či případům věnovat více do hloubky, je k dispozici přehledná bibliografie k jednotlivým kapitolám a nechybí ani slovník odborných termínů. Kniha se už po svém prvním vydání stala bestsellerem, v České republice vyšla opakovaně, ale v Portále poprvé v této konkrétní textové podobě s dodatečnými komentáři autora.

    autor recenze: Mgr. et Mgr. Eva Martináková
    https://www.online-psycholog.com
    Přečíst celou recenzi Zavřít