Ačkoli by se nám mohlo zdát, že vysoké nadání znamená automaticky vstupenku do světa jedničkářů s hvězdičkou, podle samotných nadaných dětí tomu leckdy není. Proč? Třeba proto, že se jim ve škole nedostává tolika stimulujících podnětů, o které by stály. Mnoho z nich se cítí odlišně, vyčnívají z kolektivu a často bojují s tím, jak zapadnout mezi vrstevníky. Samotné nadání je pro mnoho dětí spíše zdrojem obtíží než výhodou.
Kniha Vím si rady s nadáním od Judy Galbraith je určena přímo nadaným dětem a nabízí jim nejen informace, ale hlavně praktické tipy, jak zvládnout školní život, najít přátele a naplno využít svůj potenciál. Ukazuje, že být jiný neznamená být osamělý, a poskytuje užitečné rady pro komunikaci s učiteli i spolužáky a inspiraci k dalšímu rozvoji talentu. Autorka zpracovala názory a zkušenosti tisíce nadaných dětí a ukazuje čtenářům, že v tom nejsou sami, a nabízí konkrétní způsoby, jak rozvíjet své schopnosti, aniž by se museli přizpůsobovat očekáváním ostatních.
Kniha zaujme nejen obsahem, ale i svou grafickou podobou – je bohatě ilustrována a členěna do přehledných tabulek, seznamů a cvičení, které děti snadno využijí v každodenním životě. Najdou v ní cvičení zaměřená na zvládání každodenních situací, rady, jak rozvíjet své nadání, a také tipy pro zlepšení komunikace s učiteli a rodiči. I přesto, že přímo oslovuje děti, je velmi užitečná i pro rodiče a pedagogy, kteří se s nadanými dětmi potkávají. Upozorňuje také na důležitost stimulujících podnětů jak ve škole, tak doma, a radí dětem i rodičům, jak si o ně říct. Překlad českého vydání byl pečlivě lokalizován, aby odpovídal českému školnímu prostředí a reflektoval místní specifika, kniha tedy přináší i konkrétní české zdroje a rady přizpůsobené tuzemským podmínkám.
Z anglického originálu The Survival Guide for Gifted Kids přeložila Petra Diestlerová.
Nadané děti doma i ve škole
349 Kč
Sleva 15 %
296 Kč
Ačkoli některé nadané děti jsou stejně dobré ve všem, do čeho se pustí, u mnohých se nadání projevuje jen v jedné či několika akademických oblastech, jako je matematika, čtení, psaní, přírodní či společenské vědy nebo jazyky.
Velmi tvůrčí děti umějí vymýšlet neobvyklé způsoby, jak řešit problémy. Někdy k nim přistupují bláznivým a potrhlým způsobem. Nebo někdy umějí chytře a dobře vymýšlet vtipy. Tvůrčí lidé se hodně liší jeden od druhého a naprosto jim to tak vyhovuje! (Dospělým dělá občas potíže vycházet s vysoce tvořivými dětmi, které často zpochybňují zavedené způsoby, jak se věci dělají. Tvůrčím způsobem nadaní lidé rádi ohýbají či porušují pravidla, a to se některým dospělým někdy nezamlouvá.)
Talentovaní umělci jsou považováni za nadané zvláštním způsobem. Nejlépe se vyjadřují prostřednictvím výtvarného umění, tance, divadla, tvůrčího psaní či hudby. Často mají velmi bohatou a originální představivost a rádi svoje díla předvádějí.
Lidé, kteří mají vůdčí schopnosti, se umějí skvěle rozhodovat. Rádi přijímají odpovědnost a mají vysoká očekávání od sebe i od ostatních. Často bývají oblíbení, sebevědomí a umějí dobře motivovat jiné lidi.
Děti s tímto druhem nadání jsou chytré v mnoha ohledech. Nadšeně zkoumají nové myšlenky, rychle se učí, obvykle mají velkou slovní zásobu, hodně se vyptávají a baví je přemýšlet o složitých abstraktních otázkách.
Tyto děti dokonale ovládají své motorické (tělesné) schopnosti. Pohybují se elegantně a koordinovaně, dokážou vytvořit rukama složité výrobky, dobře navigují a často se u nich projevuje mimořádná síla, rychlost, rovnováha a pružnost.
Možná tě tam, kde žiješ, považují za nadané dítě, protože máš schopnosti, které tam jsou ceněné a užitečné. Ale představ si, že se ocitneš uprostřed džungle bez tábornického vybavení, pitné vody nebo zápalek. Pomohly by ti tvoje schopnosti v takové situaci přežít? Schopnost či vlastnost, která je ceněná v jedné části světa, nemusí v jiné znamenat nic moc. A tak se měřítka nadání na různých místech liší podle toho, čeho si právě tam lidé cení.
Teď tě to asi opravdu zmátlo. Uvažovat o rozmanitých způsobech, jakými se u lidí může projevovat nadání, není jednoduché – a to jsem neuvedla zdaleka všechny. Možná ti připadá obtížné najít v tom nějaký smysl. Ale měj na paměti, že na otázku: „Co znamená nadání?“ neexistuje žádná špatná ani správná odpověď. Jsou pouze různé způsoby, jak o nadání mluvit a přemýšlet.
***
Judy Galbraith založila nakladatelství Free Spirit Publishing. Věnuje se práci s nadanými dětmi. Za svou publikační činnost získala řadu ocenění.
Všechny knihy autora