Kniha o rozsahu 160 stran většího formátu je nesmírně bohatá. Pojednává jednak o hazardu, patologickém hráčství, o krátké intervenci vhodné tam, ke se objevuje podezření na hazardní jednání, o individuální, skupinové i rodinné terapii a o prevenci. Pozornost věnuje odlišnostem rizikového hráčství u dětí, dospělých a u seniorů. Ve druhé půli obsahuje celkem čtyři dotazníky na patologické hráčství, zabývá se otázkami efektivity léčby patologického hráčství, rozsahem tohoto jevu ve světě i u nás v České republice, zadlužeností patologických hráčů a způsoby redukce dluhů. Najdeme zde i řadu tzv. "textů pod čarou" i příběhy. O fundovanosti autora svědčí i to, že uvádí celkem 147 většinou anglicky psaných využitých literárních pramenů i to, že se tématem zabývá nejen teoreticky, ale i prakticky a to již celkem 20 let.
Pozoruhodné jsou hned první stránky knihy. Autor v nich uvádí definice hazardu. Naznačuje, že pro hazard je typické, že si hráč kupuje možnost či iluzi výhry"(12). Brojí proti označení tohoto jevu za "hráčství" - což je v rozporu s významem odpovídajícího anglického termínu "gambling". Psychologicky výstižně hovoří motivaci - puzení, o pocitech (nezdravého) vzrušení a jde až k označení tohoto jevu jako "dychtění". Vidí úzkou souvislost tohoto jednání se zhoršeným sebeovládáním na jedné straně a s celou řadou různých druhů jiných závislostí a návykových nemocí.
Otázkám terapie je v knize věnována mimořádná pozornost. Hovoří se zde o indikaci patologických hráčů k rezidenční (ústavní) léčbě, o práci s motivaci o relaxačních technikách , o desenzabilizaci, o pro individuální, skupinové a hromadné terapii i o farmakoterapii. Zvláštní pozornost je věnována rodinné terapii, terapii dětí a dospívajících, seniorů a pacientů s duální diagnózou. Zvláštní pozornost je věnována tzv. krátké intervenci.
Krátká intervence. Autor o ní pojednává velice konkrétně na s. 24-27. Nejprve se dozvídáme, že této krátké intervence se dostane každému pacientovi, který přijde k autorovi na kliniku (Na mužské oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice). Ukazuje se, že tento postup je vhodný všade, kde se s jevem hazardního hráčství a sázkařství setkáme.Uvedeny jsou jednotlivé prvky této krátké intervence i jejich zdůvodnění. Dočteme se zde i tom, že většina hazardních hráčů si myslí, že oni sami mají určitou vlohu k řešení rizikových a hazardních situací (dar Štěstěny) a jsou v tomto smyslu geniálními sázkaři (hazardéry).
Prevence je vedle terapie druhým hlavním tématem knihy, Autor hovoří o prevenci na úrovni jednotlivce, rodiny, školy, pracoviště, ale i provozovatele hazardu, medií a společnosti. A je to práv tato poslední forma prevence, které přisuzuje autor největší váhu. Pojednává o ní nejen teoreticky, ale do knihy zařazuje i dokument, který adresoval našim vedoucím politikům se žádostí o úpravu zákonů, které by mohly pozitivně ovlivnit rozsah patologického hráčství a hazardu obecně. (s. 146 - 149).
K nejpozoruhodnějším pasážím patří dvě kapitoly této knihy: "Uzdravit životní styl" (s. 49 -50) a kapitolu nazvanou "Kognitivní restrukturace, změna vztahového rámci a pohled z jiné perspektivy" (s. 46- 49).
Knihu s touto tematikou jsme velice potřebovali. Díky autorovi a jeho kolektivu se nám dostává do rukou zasvěcený, čtivý, srozumitelný - opravdu dobrý průvodce.
Jaro Křivohlavý