Významný autor a badatel v oblasti drogových závislostí se představil další velmi aktuální knihou, jejíž podtitul naznačuje čím se bude zabývat. Kniha svýmzpůsobem, navazuje na autorovo dílo Návykové chování a závislost (4. aktual. vyd. 2011 rovněž v nakl. Portál) a tak se čtenář Sebeovládání může opět těšit, že se k tomuto velmi aktuálnímu tématu opět dozví mnoho a jako vždy také mnoho pro život praktického. Život v konzumně orientované společnosti v prostředí mnoha konfliktů, napětí, ale také nejrůznějších a ne vždy vhodných lákadel sebeovládání vyžaduje. A tak čtenář předmětné knihy pozná nejen zdroje „rizikových emocí“ a jejich stresující souvislosti, ale také způsoby, jak se jim ubránit a jak rozumně odolávat problematickým „bažením“, jimž jsme vystaveni vlezlými a namnoze zavádějícími reklamami. Ostatně autor sám podává návod k použití jeho knihy ve formě příběhů a z nich odvozených cvičení, jako je např. metoda správního dýchání, která se osvědčuje v situacích stresu a při návalech zlosti.
Ale kniha je zajímavá také tím, že může i v psychologii již celkem orientované čtenáře v lecčems poučit a podnítit, aby se zamysleli nad takovými otázkami, na které v učebnicích psychologie obvykle nenajdou odpovědi. Je to např. kardinální otázka, která v autorově formulaci zní: „Může být rozum silnější než emoce?“ Autor na ni odpovídá velmi realisticky: „Rozum může nad emocemi zvítězit, ale snadné to nemá.“ Kniha není určena, píše její autor, těm, kdo se „dobře ovládají vždy a za všech okolností“, ale protože nikoho takového nezná, je jeho velmi ilustrativní a čtivá kniha vlastně určena všem.
Obsah knihy tvoří, kromě úvodu a závěru, dvacet jedna kapitol, v nichž se čtenář hodně dozví, především co je stres, silné emoce a bažení, které patří ke klíčovým tématům jeho knihy. Podle autora je to motivační činitel, je to něco, co „člověka k něčemu silně přitahuje“. Autor je rozděluje na vnější a vnitřní „spouštěče“ (k prvním patří třeba problematičtí známí, k druhým „naprostá většina silných emocí“). Bažení „je typicky provázeno příznaky stresu, napětím a neklidem“, mohou s ním být spojena určitá rizika a „v jeho průběhu dochází k oslabení soudného uvažování“; to vše může způsobovat nežádoucí rozhodování. Kniha je zajímavým rozvedením tématu silně emočně akcentované motivace a sebeovládání. Velmi aktuální je kapitola o spiritualitě (duchovnosti) neboť ta pomáhá člověku rozlišovat hodnoty, dávat mu tak smysl života i sílu pro sebeovládání.
Prof. Milan Nakonečný, 24. 3. 2014
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál.