Stres, rizikové emoce a bažení lze zvládat!

Sebeovládání

Tištěná kniha (2015)

0 % 1 recenze

212 Kč

249 Kč −14 %, ušetříte 37 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2015)

Počet stran
152
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2015
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12403502
EAN
9788026208273
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-0827-3
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Rozumné sebeovládání je klíčem ke svobodě, lepšímu zdraví, dobrým vztahům a úspěchu. Tato kniha je čtivá, srozumitelná a praktická. Vhodná je téměř pro každého, kdo potřebuje zlepšit sebeovládání v některé oblasti života – tedy naučit se zvládat např. stres, silné emoce, jídelní chování, nakupování či různé rizikové návyky. Právě stres, silné emoce a bažení (craving) podstatně znesnadňují sebeovládání. Ke zvládání těchto stavů lze většinou používat stejné nebo podobné postupy.
Kniha do jisté míry navazuje na autorovy předchozí práce týkající se léčby návykových nemocí, zvládání stresu, relaxačních technik, smíchu a psychoterapie. Vychází především z jeho mnohaletých praktických zkušeností a nepostrádá humor. Zajímavost a názornost textu zvyšují četné příklady a příběhy, mnohdy z každodenního života. Kniha je doplněna konkrétními a jasnými návody a jednoduchými cvičeními.
V knize najdou inspiraci nejen laici, ale i odborníci z různých oblastí. Podobnou publikaci by totiž v češtině hledali jen obtížně.
MUDr. Karel Nešpor, CSc., vede primariát mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice a přednáší zdravotníkům i vysokoškolským studentům. Přibližně 30 let se zabývá prevencí a léčbou návykových nemocí. Je autorem řady odborných i populárních prací. V Portálu vyšly jeho knihy: Kouření, pití, drogy (1994), Středoškoláci o drogách, alkoholu, kouření a lepších věcech (1996), Jak zůstat fit a předejít závislostem (1999, s H. Pernicovou a L. Csémym), Vaše děti a návykové látky (2001), Návykové chování a závislost (naposledy 2011), Jak překonat hazard (2011).

O autorovi

MUDr. Karel Nešpor, CSc. (1952) je český psychiatr se specializací na léčbu návykových nemocí. Dvacet šest let vedl mužské oddělení závislostí v…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (1)

  • Významný autor a badatel v oblasti drogových závislostí se představil další velmi aktuální knihou, jejíž podtitul naznačuje čím se bude zabývat. Kniha svýmzpůsobem, navazuje na autorovo dílo Návykové chování a závislost (4. aktual. vyd. 2011 rovněž v nakl. Portál) a tak se čtenář Sebeovládání může opět těšit, že se k tomuto velmi aktuálnímu tématu opět dozví mnoho a jako vždy také mnoho pro život praktického. Život v  konzumně orientované společnosti v prostředí mnoha konfliktů, napětí, ale také nejrůznějších a ne vždy vhodných lákadel sebeovládání vyžaduje. A tak čtenář předmětné knihy pozná nejen zdroje „rizikových emocí“ a jejich stresující souvislosti, ale také způsoby, jak se jim ubránit a jak rozumně odolávat problematickým „bažením“, jimž jsme vystaveni vlezlými a namnoze zavádějícími reklamami. Ostatně autor sám podává návod k použití jeho knihy ve formě příběhů a z nich odvozených cvičení, jako je např. metoda správního dýchání, která se osvědčuje v situacích stresu a při návalech zlosti.

    Ale kniha je zajímavá také tím, že může i v psychologii již celkem orientované čtenáře v lecčems poučit a podnítit, aby se zamysleli nad takovými otázkami, na které v učebnicích psychologie obvykle nenajdou odpovědi. Je to např. kardinální otázka, která v autorově formulaci zní: „Může být rozum silnější než emoce?“ Autor na ni odpovídá velmi realisticky: „Rozum může nad emocemi zvítězit, ale snadné to nemá.“ Kniha není určena, píše její autor, těm, kdo se „dobře ovládají vždy a za všech okolností“, ale protože nikoho takového nezná, je jeho velmi ilustrativní a čtivá kniha vlastně určena všem.

    Obsah knihy tvoří, kromě úvodu a závěru, dvacet jedna kapitol, v nichž se čtenář hodně dozví, především co je stres, silné emoce a bažení, které patří ke klíčovým tématům jeho knihy. Podle autora je to motivační činitel, je to něco, co „člověka k něčemu silně přitahuje“. Autor je rozděluje na vnější a  vnitřní „spouštěče“ (k prvním patří třeba problematičtí známí, k druhým „naprostá většina silných emocí“). Bažení „je typicky provázeno příznaky stresu, napětím a neklidem“, mohou s ním být spojena určitá rizika a „v jeho průběhu dochází k oslabení soudného uvažování“; to vše může způsobovat nežádoucí rozhodování. Kniha je zajímavým rozvedením tématu silně emočně akcentované motivace a sebeovládání. Velmi aktuální je kapitola o spiritualitě (duchovnosti) neboť ta pomáhá člověku rozlišovat hodnoty, dávat mu tak smysl života i sílu pro sebeovládání.

    Prof. Milan Nakonečný, 24. 3. 2014

    Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál.

    Přečíst celou recezi Zavřít