Nenásilná komunikace - Řeč života

Tištěná kniha (2022)

0 % 8 recenzí

296 Kč

349 Kč −15 %, ušetříte 53 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Překladatel
Garcíová, Norma
Počet stran
240
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12307010
EAN
9788026217855
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1785-5

O knize  

  • Komunikace: Klíčový prvek úspěšných vztahů
  • Cesta seberozvoje: Inspirujte se knihami, které vám pomohou s osobním růstem
Revidované a doplněné vydání! Řada lidí v naší společnosti byla vychovávána k posuzování, soutěživosti, kladení požadavků a komunikaci s lidmi v termínech, co je „správné“ a co „špatné“. Komunikace v tomto smyslu často vede k nedorozuměním a přerušení spojení. Nenásilná komunikace představuje nejen určitou metodu, ale ucelený pohled na svět. Je založena na naslouchání sobě i partnerovi a ochotě vnímat potřeby a pocity sebe samého i toho druhého. Tak napomáhá k řešení konfliktů a názorových rozdílů a rozvíjí vztahy založené na vzájemné úctě, vcítění a spolupráci.
Knihu, která byla pro nové vydání důkladně revidována, ocení čtenáři se zájmem o témata efektivní komunikace, školitelé v oblasti komunikace, učitelé, vychovatelé a kdokoli, kdo kdy ve svých vztazích narazil na potíže a přeje si je transformovat.
Marshall B. Rosenberg, Ph.D. byl americký psycholog a tvůrce konceptu nenásilné komunikace. Vyrůstal v neklidné detroitské čtvrti, kde si vypěstoval hluboký zájem o nové formy komunikace, které by poskytly alternativu násilí, s nímž se setkával. Jeho zájem ho dovedl až k doktorátu z klinické psychologie, který získal v roce 1961 na Univerzitě ve Wisconsinu, kde studoval pod vedením Carla R. Rogerse. Další životní zkušenosti a studium srovnávací religionistiky ho motivovaly k rozvíjení principu nenásilné komunikace. Desítky let pracoval jako instruktor a mediátor po celém světě. V Portále dále vyšly jeho knihy Co řeknete, změní váš svět, Nenásilná komunikace v praxi, Nenásilná komunikace a moc.

O autorovi

Marshall B. Rosenberg Marshall B. Rosenberg, Ph.D. (1934–2015), byl americký psycholog, mediátor, autor a učitel, který vytvořil metodu nenásilné komunikace, tj. proces,…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (8)

  • Autor recenze Tereza Matějková Datum 11. 1. 2024


    Rosenberg, Marshall B.: Nenásilná komunikace - Řeč života - autor recenze: Tereza Matějková
    https://www.psychocas.cz

    Autor této knihy a také samotného konceptu nenásilné komunikace Marshall B. Rosenberg ve své knize představuje a vysvětluje principy, na kterých svou teorii NVC (non-violent communication) postavil.

    Kniha představuje základní přehled Rosenbergových poznatků o nenásilné komunikaci, navíc je obohacena o spoustu praktických příkladů z jeho praxe, ať už z jeho komunikace s klienty, na workshopech NVC, či z jeho života. Každá kapitola se věnuje nějaké složce nenásilné komunikace nebo upozorňuje na faktory bránící takovému stylu komunikace, či rozšiřuje čtenářovi znalosti o témata jako empatie, řešení konfliktů a zasazuje je do procesu nenásilné komunikace.

    Velice se mi líbí, jak je kniha praktická a přináší techniku, která se hodí každému a je zdánlivě jednoduchá. Autor si dal velmi záležet na tom, aby čtenáři teorii rozuměli a uměli jí aplikovat, proto je kniha plná příkladů z praxe a praktických cvičeních, kde si může čtenář "ověřit" své znalosti z uplynulé kapitoly. Neopomíná ani shrnutí, která jsou velice užitečná, když se k jednotlivé kapitole chceme vrátit a osvěžit si, o čem pojednávala.

    Knížka sama o sobě nese na 233 stránkách velmi užitečnou techniku, kterou by měl znát snad každý, je totiž citlivá, nenáročná a vede v komunikaci k vytouženému cíli, a tím je vzájemné porozumění.

    Na závěr si dovolím použít citaci z knihy:

    "Vřele doporučuji přečíst si tuto knihu a nenásilnou komunikaci se naučit používat. Bude to první důležitý krok ke změně nejen v našem vzájemném dorozumívání, ale i k vytvoření světa naplněného vcítěním." (Arun Gándhí, s. 13)

    autor recenze: Tereza Matějková
    https://www.psychocas.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Michaela Musiolková Datum 2. 11. 2022


    Rosenberg, Marshall B.: Nenásilná komunikace - Řeč života - autor recenze: Michaela Musiolková
    https://www.instagram.com/p/Cip5ciYrpGT/

    O knize Marshalla B. Rosenberga jsem slyšela poprvé minulý rok na konferenci metodiků prevence, kde ji na své přednášce zmiňoval skvělý Michal Dubec. Snažil se nám názorně ukázat, jak vést žáky k samostatnosti a odpovědnosti. Dodnes to mám živě před očima...

    Neméně skvělý dojem ve mně zanechala i kniha samotná. Určitě po ní budu sahat ještě mnohokrát a k některým částem a kapitolám se vracet.

    Metoda nenásilné komunikace je založena na naslouchání pocitů a potřeb druhých. Dočteme se, jak snadné je sklouznout od pozorování k hodnocení, jak velká je síla empatie, velmi zajímavá je třeba i kapitola o vztahu a navázání spojení se sebou samými.

    Na knize je nejlepší to, že obsahuje nejen kvanta užitečných informací, ale předkládá i konkrétní přepisy rozhovorů z autorovy praxe, ba co víc, můžete si zkusit také kvízy, testy s následnou kontrolou a komentářem vašich odpovědí.

    Měl by si ji přečíst každý, kdo pracuje ve škole, družině, školce nebo chce třeba jen zlepšit své vztahy s ostatními.

    Rozhodně nestačí jedno přečtení, aby se z nás stali experti na téma komunikace, ale rozhodně je tahle kniha skvělým studijním materiálem, ke kterému se budete opakovaně vracet a některé myšlenky si znovu a znovu připomínat...

    autor recenze: Michaela Musiolková
    https://www.instagram.com/p/Cip5ciYrpGT/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Mgr.Tereza Malimánková Datum 19. 7. 2022


    Rosenberg, Marshall B.: Nenásilná komunikace - Řeč života - autor recenze: Mgr.Tereza Malimánková
    https://koucink-psychoterapie.cz/doporuceni-knihy-nenasilna-komunikace-marshall-b-rosenberg/

    V naší společnosti se v komunikaci běžně používá hodnocení někoho nebo něčeho. Za hranou slušnosti se běžně považuje jen to, když jsme na druhého sprostí. Běžně však v hovorech s druhým používáme kritiku, výčitky či dokonce ponižování, když nejsme s něčím spokojeni.

    V naší komunikaci chybí respekt k druhému a ten naopak mnohdy nahrazuje manipulace jako prostředek něčeho dosáhnout. Není se čemu divit, manipulace se běžně používá i ve výchově dětí, a tak je vidět, že si celé generace pak nevěří v tom, že by skrze respekt něčeho dosáhly. Za respekt často mylně považujeme to, když jsme v hovoru naopak moc potlačeni, a tak se nám stane, že nedáme své potřeby najevo druhému jasně a znovu se nám potvrdí, že jinak než „násilnou komunikací“ u druhého ničím nedosáhneme.

    Lidem často chybí nástroj, jak mají vlastně správně komunikovat? Jak si u toho zdravě držet hranice? Běžně používáme v mluvě kritiku, výčitku či jiný druh manipulace a pak se divíme, že se nám kazí naše blízké vztahy, a to i přesto, že mnohdy i dosáheme svého.

    Autor knihy Nenásilná komunikace Marshall B.Rosenberg dává ve své knize přesný a příjemně popsaný návod, jak se naučit komunikovat nenásilně a dosáhnout svého. A nejen dosáhnout svého, ale přiblížit se s člověkem. Jeho cílem je v komunikaci s druhým dosáhnout upřímnosti. Autor nepoužívá jako nástroj vysvětlování nebo obhajování se, když ho někdo dokonce i slovně napadne, ale začne se o druhého zajímat a snaží se na něj „nacítit“. Používá šikovné otázky, doptává se druhého a zjišťuje, co potřebuje.

    V běžném hovoru se autor vlastně chová jako terapeut a používá terapeutické techniky jako parafrázování, kdy se ujišťuje, zda pochopil správně, co druhý říká. Příkladem může být dotaz: „Cítíš se dotčený, protože bys chtěl za svou snahu dostat více ocenění?“

    Marshall v komunikaci vždy prosazuje empatii k druhému, a to i v případě, že je k němu druhý agresivní či útočný. V knize uvádí několik příkladů ze svých přednášek, kdy se setkal s lidmi z rozdílných kultur či sociální vrstvy, kteří na něj přímo na přednášce slovně velmi silně útočili. Autor je dokázal svými empatickými a vhodně položenými otázkami zklidnit, a dokonce dostat na „svou stranu“.

    Kniha patří mezi skvost psychologické literatury a na vysoké škole ji studenti měli vždy v seznamu „povinné literatury“.

    Za mě je největším objevem knihy to, jak se za každým konfliktem skrývá nějaký strach člověka. Často, když se na nás někdo rozčiluje to shodíme slovy, je drzí, co si to dovoluje, pořád něco má. Ve skutečnosti je ale často za útokem skryto mnohem více a útočník jen neuměl jasně vyjádřit svou skutečnou potřebu.

    Přečíst celou recenzi Zavřít