Podvratná životní síla

Stín v nás

Tištěná kniha (2020)

0 % 5 recenzí

245 Kč

289 Kč −15 %, ušetříte 44 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Autor
Verena Kast
Edice
Spektrum
Počet stran
144
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13312301
EAN
9788026215769
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1576-9
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Tam, kde je světlo, je i stín. V Jungově individuaci jde o protiklad s personou – tou stránkou, kterou rádi stavíme na odiv a jejíž prostřednictvím prezentujeme svou bezúhonnost. Čím vyhraněnější persona, tím větší přetvářka a tím více potlačený stín. Stín ale nemusí znamenat vyložené zlo, nýbrž častěji prostě něco, co je méněcenné a nedokonalé. Ten, kdo si neuvědomuje vlastní stín, ho často promítá na druhé – třeba na cizince. Integrovat vlastní stín znamená překonat úzkost a paradoxně jí odebrat sílu. Znamená to přijmout vlastní životnost, stát se realističtějším a méně narcistickým. Verena Kastová existenci stínu dokládá na mýtech, pohádkách i příkladech z terapie či z každodenního života. Popisuje individuální i kolektivní stín a způsoby, jak stín přijmout. Výsledkem takového procesu je větší opravdovost, pokora i zodpovědnost za vlastní chyby.
Verena Kast vystudovala filozofii a psychologii, působí jako analytička ve švýcarském St. Gallenu a přednáší na institutu C. G. Junga v Curychu. Do roku 1998 byla předsedkyní Mezinárodní společnosti pro analytickou psychologii. Je autorkou řady knižních titulů. V nakladatelství Portál vyšly její knihy Imaginace jako prostor setkání s nevědomím (1999), Krize a tvořivý přístup k ní (2000), Dynamika symbolů (2000), Otcové–dcery, matky–synové (2004), Hněv a jeho smysl (2010), Touha po druhém (2011), Úzkost a její smysl (2012), Sny (2013), Truchlení (2015), Závist, žárlivost a jejich smysl (2016).

O autorovi

Kast, Verena

Verena Kast Verena Kast (1943) je německá jungiánská terapeutka. Vystudovala filozofii, psychologii a literaturu, má doktorát z analytické psychologie. Působí ve…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (5)

  • Autor recenze Káťa Moravcová Datum 13. 5. 2020


    Kast, Verena: Stín v nás - autor recenze: Káťa Moravcová

    https://knihazaknihou.cz/stin-v-nas/

    Pojem „stínu / Stínu“ není v dnešní době neznámý, díky neutuchající popularitě jungiánské psychoterapie a freudovské hlubinné psychoanalýze si mnoho lidí uvědomuje, že má v sobě „stinné stránky“, které nechce ukazovat druhým a často se za ně i stydí. Ovšem potlačování a popírání toho, co k nám patří, působí pouze problémy nám osobně i našemu okolí. To, jak vlastní stín přijmout, nám v knize Stín v nás poradí známá autorka a psycholožka Verena Kast.

    V Jungově pojetí je „stín“ to, za co „stydíme“. Stín představuje to, co vytěsňujeme a co se neshoduje s pojetím našeho „Jáství“ a okolního světa. Stín ale nemusí znamenat vyložené zlo, nýbrž častěji něco, co je méněcenné a nedokonalé. Ten, kdo si neuvědomuje vlastní stín, ho často promítá na druhé. Integrovat vlastní stín znamená překonat úzkost a paradoxně jí odebrat sílu. Znamená to přijmout vlastní životnost, stát se realističtějším a méně narcistickým. Verena Kast existenci stínu dokládá na mýtech, pohádkách i příkladech z terapie či z každodenního života. Popisuje individuální i kolektivní stín a způsoby, jak stín přijmout.


    … Jak je stín druhých zajímavý, tak je vlastní stín trapný a na obtíž. O své vlastní aktuální snášenlivosti na stín si můžeme udělat představu pomocí jednoduchých otázek: Dokážeme se znát k chybám, které jsou nám trapné? Nebo máme vždycky výmluvu? Nebo dokonce shromažďujeme drobné výmluvy pro případ potřeby? Jsou nějaké vlastnosti, které na druhém člověku neodvolatelně a  neochvějně nenávidíte? …

    Summa summarum

    Portálovská publikace k nám přichází v brožované vazbě s měkkými deskami. Již při zběžném prolistování „a prolétnutí knihy očima“ zjistíte, že se paní spisovatelka zhostila tématu velmi čtivým způsobem a pokud máte v oblibě psychologické knihy, věřím, že ji přečtete skutečně rychle. Téma Stínu patří dnes mezi oblíbená psychologická témata, kterými se autoři často zabývají v populárně-naučných publikacích. Kniha Vereny Kast se od podobných liší zejména tím, že varuje před „zjednodušením“ konceptu freudovského stínu, kdy se lidem doporučuje, aby vlastní Stín (stín) integrovali. V textu velice hezky vysvětluje rozdíl mezi akceptací/přijetím a integrací/ „zvnitřněním“. Pokud totiž stín integrujete do své Persony (té stránky osoby, kterou ukazujete navenek), časem se stín stane „berličkou“ a výmluvou/omluvou pro cokoli ( „Vždyť víš, že jsem vztahovačný. Já vím, že jsem žárlivá, ale to jsem já… Jsem vzteklý, jenže to ke mně patří. „ apod.). V knize čtenář nalezne i psychoanalytický rozbor snů, kdy se na konkrétních příkladech ukazuje projekce stínového Já do snů. Autorka publikace nás seznámí s psychologickými mechanismy, které fungují při kopírování vlastních stínových vlastností na cizí lidi, a mj. nám tím vysvětlí nám, jak vznikají předsudky. Na druhou stranu nám představí „dospělé“ uchopení stínu a znaky, podle kterých poznáme, že člověk má či nemá „vyřešený“ svůj Stín.

    Kniha mě bavila, je napsaná srozumitelně, neobsahuje složité vědecké obraty a díky zajímavým příkladům z praxe paní autorky je text snadno vstřebatelný a  zapamatovatelný. K textu se budu ráda vracet. Doporučuji.

    Hodnocení: 100%

    autor recenze: Káťa Moravcová
    https://knihazaknihou.cz/stin-v-nas/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Datum 7. 3. 2020

    Příjemná, dobře čtivá kniha, která jde do hloubky tématu stínů – vlastností, které si nechceme přiznat. Jejich poznání tak může být dalším dílkem do skládačky našeho sebepoznání. V podstatě se dá říci, že naše já je (zákonitě) tvořeno jak tím, kým chceme být, tak i tím, kým být nechceme. Toto sebepojetí má přirozeně kořeny v různých oblastech jako je rodina, partner/ka, společnost a další instituce, jejíchž hodnoty utvářejí naše já. Kniha nabízí pojetí stínů z pohledu různých myslitelů jako byl Junga, Camus či Heidegger. A právě uvědomění stínů nám může pomoci se zastavit a znovu nalézt ty části, na které jsme zapomněli, nebo je nechtěli integrovat. V podstatě mám dojem, že stín jako takový neexistuje. Stínem se stává až ta část, kterou nepřijmeme. Stejné je to, jak píše se autorka, se Zlem – které samo o sobě neexistuje, máme spíše tendenci externalizovat špatné chování, situaci v toto Zlo (a tím se zříci odpovědnosti za něj). Cesta přijetí stínů je tak úzce spojena s osobní zodpovědností, se kterou přistupujeme ke svým stínům. Osobně se mi líbilo pojetí stínů jako našich součástí, které se snažíme poznat, uvědomit si jej a najít způsob, jak s ním žít s odpovědností (integrovat je). Každý stín nabízí dar, který můžeme skrze něj získat.Michal Dvořák, www.bemindful.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít