Kast, Verena: Stín v nás - autor recenze: Káťa Moravcováhttps://knihazaknihou.cz/stin-v-nas/Pojem „stínu / Stínu“ není v dnešní době neznámý, díky neutuchající popularitě jungiánské psychoterapie a freudovské hlubinné psychoanalýze si mnoho lidí uvědomuje, že má v sobě „stinné stránky“, které nechce ukazovat druhým a často se za ně i stydí. Ovšem potlačování a popírání toho, co k nám patří, působí pouze problémy nám osobně i našemu okolí. To, jak vlastní stín přijmout, nám v knize Stín v nás poradí známá autorka a psycholožka Verena Kast.
V Jungově pojetí je „stín“ to, za co „stydíme“. Stín představuje to, co vytěsňujeme a co se neshoduje s pojetím našeho „Jáství“ a okolního světa. Stín ale nemusí znamenat vyložené zlo, nýbrž častěji něco, co je méněcenné a nedokonalé. Ten, kdo si neuvědomuje vlastní stín, ho často promítá na druhé. Integrovat vlastní stín znamená překonat úzkost a paradoxně jí odebrat sílu. Znamená to přijmout vlastní životnost, stát se realističtějším a méně narcistickým. Verena Kast existenci stínu dokládá na mýtech, pohádkách i příkladech z terapie či z každodenního života. Popisuje individuální i kolektivní stín a způsoby, jak stín přijmout.
… Jak je stín druhých zajímavý, tak je vlastní stín trapný a na obtíž. O své vlastní aktuální snášenlivosti na stín si můžeme udělat představu pomocí jednoduchých otázek: Dokážeme se znát k chybám, které jsou nám trapné? Nebo máme vždycky výmluvu? Nebo dokonce shromažďujeme drobné výmluvy pro případ potřeby? Jsou nějaké vlastnosti, které na druhém člověku neodvolatelně a neochvějně nenávidíte? …
Summa summarum
Portálovská publikace k nám přichází v brožované vazbě s měkkými deskami. Již při zběžném prolistování „a prolétnutí knihy očima“ zjistíte, že se paní spisovatelka zhostila tématu velmi čtivým způsobem a pokud máte v oblibě psychologické knihy, věřím, že ji přečtete skutečně rychle. Téma Stínu patří dnes mezi oblíbená psychologická témata, kterými se autoři často zabývají v populárně-naučných publikacích. Kniha Vereny Kast se od podobných liší zejména tím, že varuje před „zjednodušením“ konceptu freudovského stínu, kdy se lidem doporučuje, aby vlastní Stín (stín) integrovali. V textu velice hezky vysvětluje rozdíl mezi akceptací/přijetím a integrací/ „zvnitřněním“. Pokud totiž stín integrujete do své Persony (té stránky osoby, kterou ukazujete navenek), časem se stín stane „berličkou“ a výmluvou/omluvou pro cokoli ( „Vždyť víš, že jsem vztahovačný. Já vím, že jsem žárlivá, ale to jsem já… Jsem vzteklý, jenže to ke mně patří. „ apod.). V knize čtenář nalezne i psychoanalytický rozbor snů, kdy se na konkrétních příkladech ukazuje projekce stínového Já do snů. Autorka publikace nás seznámí s psychologickými mechanismy, které fungují při kopírování vlastních stínových vlastností na cizí lidi, a mj. nám tím vysvětlí nám, jak vznikají předsudky. Na druhou stranu nám představí „dospělé“ uchopení stínu a znaky, podle kterých poznáme, že člověk má či nemá „vyřešený“ svůj Stín.
Kniha mě bavila, je napsaná srozumitelně, neobsahuje složité vědecké obraty a díky zajímavým příkladům z praxe paní autorky je text snadno vstřebatelný a zapamatovatelný. K textu se budu ráda vracet. Doporučuji.
Hodnocení: 100%