Terapie afázie

Terapie afázie

Cséfalvay, Zsolt; kolektiv

Portál, 2007

345 Kč293 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Teorie a případové studie
Afázie je ztráta schopnosti mluvit a rozumět mluvené řeči po ložiskovém poškození mozku. Kniha přináší přehled teoretických koncepcí afázie (proč a jak vzniká, jak se projevuje), přehled metodik hodnocení (diagnostika afázie) a především terapeutické postupy, které lze efektivně uplatnit v každodenní praxi.
Hlavní náplní je podrobný popis v ČR doposud nepublikovaných terapeutických postupů způsobem, který umožňuje, aby je terapeuti (logopedi, psychologové, lékaři) mohli použít v praxi. Terapeutická část práce má charakter "terapeutického manuálu". Kromě popisu terapie obsahuje i případové studie pacientů s afázií. Důležitá je i část věnovaná skupinové terapii afázií - tato terapie je u nás málo známá a málo využívaná.
Knihu ocení logopedi, psychologové, lékaři, rehabilitační pracovníci i rodinní příslušníci pacientů s afázií.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Teorie a případové studie

 • Překladatel:Křížová, Jana

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-7367-316-1

 • Počet stran / vazba:176 / Brožovaná

 • Rok vydání:2007

 • Kód:22305101

 • EAN:9788073673161

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Kniha Terapie afázie je rozdělena do dvou částí. První část se zabývá teoretickými východisky afaziologie, klinickými syndromy a diagnostikou afázie. Druhá část je zaměřena na terapii a případové studie.
  Diagnostika afázie je podrobně rozpracována ve třetí kapitole. Autoři přehledně charakterizují testy, které se užívají u afatiků v akutním stadiu, komplexní testy a speciální testy, jenž se zaměřují na určité jazykové funkce např. porozumění, řečovou produkci apod. Nechybějí ani odkazy na zahraniční studie. Potěšila mě zpráva,že se v současné době připravuje česká verze MAST testu. Velkým přínosem knihy jsou případové studie, ve kterých je doporučen určitý druh terapie podle klinického obrazu postižení. Každý si může vybavit své klienty a zvolit adekvátní terapii.Studie obsahují podrobné charakteristiky pacientů, vyšetření před a po terapii, vlastní terapeutické postupy a zhodnocení úspěšnosti terapie. Přehledné grafy a tabulky ukazují efektivitu léčby. Zaujala mě řada terapeutických postupů: Využití kresby u pacientů s těžkými poruchami exprese v řeči, melodicko-intonační terapie, která využívá tapping a slouží k iniciaci řečové produkce. Dále terapie lexikálního vyhledávání pro afatiky s anomickou afázií zaměřenou na pojmenovávání obrázků, nebo využití skupinové terapie s cílem řešit problémové situace na modelových situacích a odstranit sociální izolaci afatiků.
  Tyto terapeutické postupy jsou inspirací nejen pro mě, ale i pro ostatní logopedy a všechny, kteří s klienty s afázií pracují.
  Kniha Terapie afázie určitě stojí za přečtení, vřele ji doporučuji všem kolegům, kteří se věnují práci s lidmi postiženými afázií.

  Mgr. Milada Janoušková
  Autorka je logopedka

  - Zsolt Cséfalvay; Jana Marková; Milena Košťálová; Marta Egryová : Terapie afázie

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)