Závist, žárlivost a jejich smysl

Tištěná kniha (2016)

0 % 3 recenze

237 Kč

279 Kč −15 %, ušetříte 42 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2016)

Autor
Verena Kast
Překladatel
Babka, Petr
Edice
Spektrum
Počet stran
176
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2016
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13310201
EAN
9788026211112
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1111-2
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Závist a žárlivost představují společensky zakázané pocity. Proto se je snažíme potlačovat nebo promítat na druhé. Verena Kastová je přesvědčena, že se tím připravujeme o skvělou příležitost, jak rozvíjet svůj potenciál a uvědomit si vlastní hranice. Závist a žárlivost totiž ohrožují naši sebehodnotu a izolují nás. Společně s nimi potlačujeme vlastní tvořivost. Utlumujeme svou energii. Autorka se zabývá tím, jak tyto pocity vznikají a přitom rozebírá teorii Melanie Kleinové. Popisuje různé mezilidské interakce (například rivalitu mezi sourozenci). Hledá příčiny závisti a žárlivosti (třeba ve strachu z opuštění). Nabízí terapeutické možnosti a dává podněty, jak se závistí a žárlivostí zacházet. Kniha je dalším z autorčiných pokusů najít skrytý smysl ve zdánlivě ryze negativních emocích. Verena Kast vystudovala filozofii a psychologii, působí jako analytička ve švýcarském St. Gallenu a přednáší na institutu C. G. Junga v Curychu. Do roku 1998 byla předsedkyní Mezinárodní společnosti pro analytickou psychologii. Je autorkou řady knižních titulů. V nakladatelství Portál vyšly její knihy Imaginace jako prostor setkání s nevědomím (1999), Krize a tvořivý přístup k ní (2000), Dynamika symbolů (2000), Otcové–dcery, matky–synové (2004), Hněv a jeho smysl (2010), Touha po druhém (2011), Úzkost a její smysl (2012), Sny (2013), Truchlení (2015).

O autorovi

Kast, Verena

Verena Kast Verena Kast (1943) je německá jungiánská terapeutka. Vystudovala filozofii, psychologii a literaturu, má doktorát z analytické psychologie. Působí ve…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (3)

  • Autor recenze Jana Datum 11. 5. 2020


    Kast, Verena: Závist, žárlivost a jejich smysl - autor recenze: Jana

    https://www.psyhub.cz/litrevue/

    “Každý pocit má v našem psychickém hospodářství svou funkci, svůj smysl, …, a pocit závisti nám signalizuje, že jsme přestali být spokojeni či smířeni sami se sebou.“ (Kast, 2016, 14).

    Závist a žárlivost jsou složené emoce, se kterými se ve svém životě každý aspoň setkal nebo je dokonce sám pocítil. Verena Kast jde ve své knize do hloubky, hledá smysl těchto emocí, snaží se nastínit různé příčiny, projevy, druhy nebo také copingové strategie. Nechybí ani pár stránek popisu teorie např. Melanie Cleinové nebo doporučení pro práci se závistí a žárlivostí v terapii. Kniha je psána velmi názorně. Při čtení mi vyhovovala autorčina důslednost vysvětlování pojmů a teorií. Autorka se také snaží na tyto emoce pohlížet z mnoha různých úhlů pohledu (od sourozeneckých konstelací až po výklady snů), což oceňuji. Jde určitě o zajímavé čtení, ať už v rámci studia nebo seberozvoje.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Datum 18. 5. 2017

    Přijděte na kloub vlastní a cizí závisti - Martina Vincencová
    generace21.cz/166082-prijdete-na-kloub-vlastni-a-cizi-zavisti/

    Kniha Závist, žárlivost a jejich smysl vám pomůže poodhalit, proč se chováme tak, jak se mnohdy chováme.

    Dostala se mi k recenzi kniha s názvem Závist, žárlivost a jejich smysl od Vereny Kast. Jedná se o psycholožku působící ve Švýcarsku. A díky tomu faktu lze knihu jednoduše popsat. Tím, že její autorka je vystudovaná psycholožka, dokáže velmi odborně “nelibé” pocity závisti a žárlivosti vysvětlit. Navíc se jedná o evropskou autorku, čemuž odpovídá i styl psaní. Nejde o popularizační odlehčenou četbu, ale o poměrně hluboký rozbor dané tematiky.

    Závist je jednou z vlastností, o kterých se často říká, že jsou pro naši zemi typické, stejně jako například nízké sebevědomí. Autorka skvěle popisuje, jak spolu tyto dvě charakteristiky souvisí.

    Po přečtení knihy často máte pocit, že naprosto vystihla podstatu věci a řeknete si: „Tak to tedy sedí!”

    V knížce jsou popsány různé druhy závisti, jaké jsou jejich příčiny a, což může být z praktického hlediska velmi cenné, také to, jak proti nim bojovat.

    Čtvrtina knihy je věnována fenoménu žárlivosti. Dozvíte si v ní, co je vlastně ta žárlivost, jak s tímto pocitem zacházet a také o stavu, kdy si ji sami na sobě připouštíme. Dále je zde hezky popsáno, jak na žárlivost pohlíží slavný psycholog Sigmund Freud.

    Knihu bych doporučila všem, kteří se chtějí rozvíjet, zajímají se o psychologii nebo se ve svém životě a okolí setkávají se závistí a žárlivostí. Naopak si myslím, že není vhodná pro lidi, kteří hledají odlehčené čtení, u kterého není třeba hloubat a nořit se do složitých úvah.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Datum 13. 12. 2016


    Kast, Verena: Závist, žárlivost a jejich smysl

    Terezie Zuntychová

    Proč je důležité dozvědět se něco o závisti, žárlivosti a jejich smyslu? Jsme těmito přirozenými emocemi obklopeni po celý život, ať už z naší strany, nebo od druhých. Nejedna závist přiměla naše předky k revoluci volající po společenské změně. Nejedna žárlivost už zničila vztah, důvěru, lásku. Jedná se o cyklické procesy, tyto pocity nás neopouštějí, a proto není od věci nad nimi zapřemýšlet a pokusit se najít smysl ve zdánlivě zcela negativních emocích. Nová kniha Vereny Kast je pro vykročení tímto směrem velmi vhodná.

    Co nám tedy pomáhá v zacházení s nespravedlností, která se pojí se žárlivostí? Co napomáhá ve zmírnění bodnutí ostnu žárlivosti? Autorka uvádí například následující body:

    1.Náboženství – když skromnost, pokoru a odříkání bereme jako hlavní hodnoty, pocity závisti a žárlivosti se k nám dostanou jen stěží.

    2.Filosofické představy – zejména pak víra v určité přidělené štěstí, smůlu, osud, víra v karmu,… Naopak myšlenka, že každý je svého štěstí strůjcem, podněcuje závist.

    3.Využití závisti k vlastní realizaci – snažíme se dosáhnout toho, co nám přijde u druhého cenné či ceněné.

    4.Každý jedinec se po celý život snaží stát tím, kým vlastně opravdu je = touží tedy dojít k sobě samému. (Teorie individuace dle Junga) – Nechceme být nikým jiným a závidět, chceme tvořit sami sebe.

    Nevýhoda knížky tkví v místy poněkud nešťastně zvoleném jazyce, je psána někdy až příliš odborně, přičemž hodně myšlenek se opakuje. Nastává tak situace, kdy na velké ploše textu neobjevíme odpovídající množství informací. To, na druhou stranu, ovšem mohou ocenit čtenáři, kteří si chtějí nabyté informace uložit hluboko do paměti. Naopak nespornou výhodou jsou odkazy k další literatuře přímo v textu. Pokud by Vás tedy určité téma zaujalo, najdete spoustu dalších zdrojů v poznámkách pod čarou a můžete se dovzdělávat až, tak říkajíc, ad fontes (ano, nejstarší uvedený text pochází z Bible). K oživení textu se řadí i časté kazuistiky, ve kterých se popisují jen lehce upravené příběhy na dané téma z každodenního života. Všechny jsou psychologicky rozebrány a objasněny.

    Knihu bych doporučila všem, kteří touží více porozumět vlastnímu nitru. Těm, kteří si přejí dozvědět se něco nového o starých pocitech a nahlédnout na ně jak z praktického, tak teoretického hlediska. Příjemné je, že kniha nabízí i pohled z druhé strany, narazíme zde také na to, jak se závistivci/žárlivci jednat a jak se zachovat v případě, že se sami ocitneme v pozici, kdy vzbuzujeme závist/žárlivost v druhém člověku.

    Popis knížky uzavřu filosofickou myšlenkou, která je nastíněná v poslední kapitole této publikace. Ale nejenom tam, už Erich Fromm se zaobírá polaritou, jestli Mít nebo být: „Lásku nemáme. Lásku musíme stále znovu realizovat tím, že milujeme.“

    Přečíst celou recenzi Zavřít