Jak myška snědla měsíc

Jak myška snědla měsíc

Horáček, Petr

Portál, 2020

239 Kč203 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Co se stane, když se malé myšce splní přání a z nebe spadne kousek voňavého měsíce? Myška si z něj ukousne. Jak to ale dopadne? Bude měsíc ještě někdy kulatý? Koukněte se myší dírou!
Petr Horáček je výtvarník a autor velmi úspěšné série dětských knih. Jeho knihy byly přeloženy do několika jazyků a vyhrály řadu mezinárodních cen. Žije a pracuje ve Velké Británii, kam se přestěhoval po studiích. V Portále vyšly jeho úspěšné knihy Papuchalk Petr, Husa Líza, O myšce, která se nebála aj.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1558-5

 • Počet stran / vazba:32 / Pevná

 • Rok vydání:2020

 • Kód:14909201

 • EAN:9788026215585

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze


 • Horáček, Petr: Jak myška snědla měsíc - autor recenze: Klára

  https://www.maminkoutek.cz/2020/07/cteni-jak-myska-snedla-mesic/

  Knihy od Petra Horáčka jsou hodně oblíbené, a to nejen u nás, ale také ve světe. My jsme jako první drželi v ruce dílo Papuchalk Petr. A nyní jsme se díky spolupráci s Nakladatelstvím Portál dostali k novince, která mě nadchla ještě více.

  Kniha Jak myška snědla měsíc je totiž zajímavá nejen příběhem a krátkými texty, jak je u autora zvykem, ale také zpracováním. Najdete zde totiž různé výřezy, díky kterým je čtení ještě zábavnější.

  Obsah knihy

  Hned na první stránce se setkáváme s výřezem symbolizující měsíc. Kniha vypadá nenápadně, že byste tam něco takového ani nečekali. Ale jakmile stránku otočíte, je tam!

  Poté už začíná samotný příběh. Malá myška obdivuje měsíc a přála by si mít kousek jen pro sebe.

  A v tom narazí na něco, co nikdy neviděla a je nadšená, že se její přání splnilo.

  Žlutá věc ale tak voní, že si myška kousek ukousla. A pak ještě jednou, dvakrát, třikrát…

  Najednou je půlka “měsíce” pryč a myška je smutná, že už nikdy nebude tak krásně kulatý. Ve své skleslé náladě potká králíka a krtka, kteří ji ujišťují, že měsíc se nedá sníst. Ale myška je přesvědčená o své pravdě a je jí to líto.

  Nadešel večer a myška stále truchlí. Kamarádi ji ale přesvědčí, ať jde s nimi ven. A tam si najednou všimne měsíce, který krásně svítí!

  Formát knihy

  Kniha je celkem velká, skoro dvojnásobná oproti Papuchalkovi Petrovi. Má čtvercový tvar a je hezky útlá, přestože jsou listy pevnější.

  Celkové hodnocení

  Kniha Jak myška snědla měsíc je skutečně povedené dílo. A to jak zpracováním, tak obsahem. Příběh je krátký a jednoduchý, že ho děti snadno pochopí. K tomu celostránkové barevné obrázky a průřezy, které každému čtení dodají šmrnc. Co chtít víc?

  Kniha je doporučována pro předškoláky, ale my jsme ji četli s tříletou a zaujala, že jsme ji přelouskali už několikrát. A věřím, že jsme se čtením neskončili.

  - 20.10.2020


 • Snědla Horáčkova myška opravdu měsíc? - autor recenze: Jitka Ježková

  https://jitkalibigerova.estranky.cz/clanky/recenze/snedla-horackova-myska-opravdu-mesic-.html

  Knihy pana Horáčka máme s Kristýnkou moc rády. Petra Horáčka snad není třeba představovat. Neznám dítě, které by jeho knihy neočarovaly. O rodičích nemluvě. Zaslouženě za ně získal řadu ocenění a byly přeloženy do několika jazyků. Petr Horáček žije a pracuje ve Velké Británii. Dnes si povíme o knize Jak myška snědla měsíc, která vyšla v nakladatelství Portál.

  Příběh vypráví o malé myšce, která měla neobvyklý sen. Jednou večer totiž vykoukla na oblohu a pomyslela si, že by chtěla kousek měsíce jen pro sebe. Moc se jí líbil.

  Na druhý den se myška probudila a domnívala se, že se jí její přání vyplnilo, a našla kousek měsíce, který spadl z čista jasna z nebe. A jak voněl! Tuze k nakousnutí. Tak si řekla, že by mohla malinko ochutnat a zakousla se do něj, až byla půlka „měsíce“ pryč. A myšku začalo trápit, že měsíc už nikdy nebude kulatý. Ještě že ve svízelných situacích tu máme své přátele. Tu na „scénu“ přichází králík s krtkem, kteří namítají, že měsíc se prostě sníst nedá. Jak celé dobrodružství s voňavým „měsícem“ dopadne, se nechte překvapit v naprosto kouzelné knize, které se po grafické (vlastně po žádné) stránce nedá nic vytknout.

  Jednoduchý příběh s dokonalými ilustracemi. Člověka napadne, která stránka je asi hezčí? Jedna krásnější nežli druhá. Jak jsem již psala, knihy pana Horáčka máme s dcerou rády. Některé, se přiznáme, nám ještě chybí do sbírky. Ale chceme si pořídit i některé v angličtině. Jednak proto, abychom se obě obohatily slovní zásobou a jednak proto, že takové knižní poklady zahřejí u srdce a rády je přidáme do naší knihovny.

  Když jsem Kristýnce novou knihu Petra Horáčka ukázala, byla nadšená. Nové čtení, navíc čtení o zvířátkách, které nás nikdy neomrzí. Navíc krásné ilustrace, chtěla stránky sama otáčet a při čtení dávala bedlivý pozor, vnímala a když došlo na snědený „měsíc“, ihned reagovala, že to není „měsíc“… Z knihy byla okouzlená, ostatně i jako já, a chtěla ji předčítat pořád dokola. Kniha nás tedy potěšila a vřele doporučujeme.

  V Portále dále vyšly jeho knihy Papuchalk Petr, Husa Líza, Husa Líza a vánoční hvězda, O myšce, která se nebála, Nový domek pro myšku. Nyní se připravuje další Horáčkova kniha – Nejkrásnější místo na světě, na kterou se jistě řada čtenářů těší.

  - 20.10.2020


 • Jak chutná měsíc? Koukněte se na to myší dírou! - autor recenze: Iveta Nováková

  http://www.ctemeceskeautory.cz/2020/05/recenze-jak-myska-snedla-mesic-petr.html

  Vynikajícího výtvarníka, ale také spisovatele Petra Horáčka není třeba představovat. Patří k těm autorům, kteří zaujmou děti i jejich rodiče. V projektu jsme již zveřejnili recenze jeho dětských titulů O myšce, která se nebála nebo Husa Líza. Nedávno vyšla v nakladatelství Portál velkoformátová novinka Jak myška snědla měsíc. O čem je, proč je návyková, čím je výjimečná a jak se mi líbila, si přečtěte v dnešní recenzi.

  Jednou v noci se jedna malá myška probudila a dírou ve svém domečku si prohlížela nádherný zářící žlutý měsíc na obloze. Hned ji napadlo, že by měla ráda kousek měsíce jen pro sebe, a usnula. Ráno se nestačila divit svým očím. Před jejím domečkem opravdu ležel kousek měsíce. Běžela se na něj podívat blíž. Krásně voněl, a proto hned ochutnala. Okusila kousek a ještě kousek, až půlku měsíce snědla.


  „Tak!“ lekla se myška. „Teď už měsíc nebude nikdy kulatý!“ „Co se stalo, myško?“ zeptal se králík. „Ale… snědla jsem kus měsíce,“ odpověděla myška, „a teď už nebude nikdy kulatý.“ „Měsíc se přece nedá sníst,“ namítl králík. „No, to jsem si taky myslela,“ odpověděla myška. (1/2 knížky)

  Tutéž námitku a útěchu v jednom si skleslá a zklamaná myška ještě vyslechla od krtka, ale ona věděla své. Snědla kus měsíce a nemůže to ničím odčinit. Teď už nebude nikdy svítit na obloze. Způsobila katastrofu. Chodí po louce a tahá za sebou zpola snědený měsíc. Pak ale její kamarádi dostanou nápad…


  (…) Pak uslyšela králíka s krtkem, jak na ni volají: „Myško, vylez ven. Chceme ti něco ukázat.“ (2/3 knížky)

  Malou myšku dobře známe z Horáčkovy knížky O myšce, která se nebála. Postava myšky vlastně ve svém chování a jednání představuje malé dítě. V předchozím titulu řešila myška otázku strachu a statečnosti, v této však zažívá jiné pocity – vinu, výčitky svědomí, zklamání nad tím, co už nemůže odčinit. Kdo by takové pocity neznal? Zažíváme je všichni – děti i dospělí. Horáček se umí vcítit do dětského chápání a vidění světa. Příběhem nabízí několik otázek k zamyšlení a přináší poselství, že každý problém má své řešení.

  Text je jednoduchý a krátký, strukturovaný do odstavců, v nichž dominuje přímá řeč. Písmo je poměrně velké a výrazné, vhodné pro začínající čtenáře.

  Tato knížka, jak je u pana Horáčka zvykem, opět obsahuje nejen nádherné ilustrace a hlubší příběh, ale i něco navíc! Poprvé u nás vychází v souladu s anglickým vydáním a nalezneme v ní průřezy a výřezy, díky nimž se myška opravdu kouká na měsíc skrz skutečnou díru / kulatý průřez ve stránce, který simuluje myší díru. Jakmile otočíme stránku, nalézáme myšku ležící v její posteli a koukající na protější stranu s průřezem, jímž opět spolu s ní vidíme stejný kulatý a zářící měsíc. A takových libůstek je v knize víc. Téměř na každé dvoustraně! Průřezy a výřezy jsou kompaktní, takže zcela navazují na předchozí i další strany a dokonale do sebe zapadají obsahově i barevně. Je to hravé, nápadité a nejen pro malé děti velmi lákavé! Tyto prvky udržují čtenáře v napětí, protože odkrývají část budoucího děje, zároveň si však zachovávají svá tajemství. Od nakladatelství Portál to byl skvělý tah!

  Hrdinka je velmi sympatická, jak svými typickými módními doplňky – pruhované rukavice, ponožky, a dokonce jakýsi „ocáskovník“, tak bezprostředním naivním chováním, díky kterému jí všechny prohřešky odpustíte a po celou dobu jí držíte palce. Moc se mi líbilo, že titul je zároveň oslavou jedné z nejdůležitějších hodnot, které máme, a to je přátelství.

  V publikaci nalezneme celostránkové ilustrace, do kterých je vsazen krátký úsek textu. U zvířátek podle výrazu rozpoznáte škálu emocí. Co se týče barev, dominuje zelená, žlutá a modrá, protože se většina děje odehrává ve večerní či noční přírodě. Seskupení těchto barev působí veselým, ale zároveň uklidňujícím dojmem, proto se titul hodí jako čtení před spaním, ale i v průběhu dne.

  Osobně si myslím, že u nás vyšly jiné Horáčkovy publikace s hlubším poselstvím a silnějším příběhem, než je tato, ale titul vše vyvažuje nápaditostí použitých prvků. Je díky jim návykový, budete jím chtít listovat znovu a znovu. Když si ho pořídíte, nebudete litovat a s vámi ani děti, které si jej určitě zamilují, protože pro malé dětské ručičky je to záležitost jako stvořená. Příběh lze převyprávět i podle ilustrací, proto se hodí už pro batolata, předškoláky či prvňáčky. Svým poselstvím se také velmi hodí k diskuzi o morálních otázkách viny, výčitek svědomí, splněných přání a vybízí k poznání o tom, že každý problém má své řešení.

  Obálka, tvořená pevnými deskami s ozvláštňujícím kulatým průřezem symbolizujícím žlutě zářící měsíc, na nějž vzhlíží myší hrdinka, je nepřehlédnutelná. Jistě upoutá nejedno oko malých dětí, ale i jejich rodičů.

  - 23.06.2020


 • Horáček, Petr: Jak myška snědla měsíc - autor recenze: ?

  https://knihomilka.home.blog/2020/04/06/jak-myska-snedla-mesic/

  Všichni známe všetečné myšky. Jsou zvědavé, všude vlezou, všechno chtějí ochutnat. Stejná je i malá myška z kouzelné knihy Petra Horáčka Jak myška snědla měsíc.

  Myšku fascinuje krásný žlutý měsíc na obloze. Kdyby tak mohla mít aspoň kousíček! Když se ráno probudila, našla na zemi spadlý kousek měsíce. Krásně voněl a malá všetečka nemohla odolat. Přičichla k němu a kousek ukousla. A pak další a další, až… až ho najednou chyběl pořádný kus. Myška měla strach, že měsíc už nikdy nebude celý, protože ho skoro celý snědla. Ale opravdu spořádala velký kus měsíce? Nebude to náhodou trochu jinak?

  Petr Horáček je autorem několika knížek pro děti, které mají vždy velký úspěch. Nejinak je tomu i u malé myšky, která si nás se synem oba získala. Já jsem ocenila koncept knihy, syn jako milovník měsíce zase námět.

  Publikace je orientovaná na menší děti, které se mohou jejím prostřednictvím dozvědět něco o tom, jak funguje měsíc na obloze. Knihu provázejí nádherné autorovy ilustrace, které pobaví a pohladí po duši. Lahodí nejen dětskému oku, ale ocení je i dospělí. Protože se děj odehrává převážně večer, kdy můžeme měsíc spatřit na obloze, odpovídá tomu i barevné spektrum. Obrázkům dominují odstíny žluté, modré a zelené barvy. Lahodí oku a navozují pocit klidu.

  Knížka je ideální na večerní předčítání, kdy se děti díky myščině dobrodružství s měsícem naladí na spánek. Průvodní text je přiměřeně dlouhý, aby malé čtenáře nenudil a udržoval je v lehkém napětí, než se dozví, jestli myška opravdu měsíc snědla nebo ne. Publikace je zároveň i interaktivní, v ilustracích se objevují prostřihy, v nichž děti sledují, co se s myškou a měsícem děje dál.

  Petr Horáček napsal milé čtení, které potěší malé milovníky zvířat. My jsme si jej se synem užili a k malé myšce a krásnému žlutému měsíci se rádi vracíme.

  - 19.06.2020

 • https://www.ctemeceskeautory.cz/2020/05/recenze-jak-myska-snedla-mesic-petr.html#more

  - 02.06.2020


 • Horáček, Petr: Jak myška snědla měsíc - autor recenze: Káťa Moravcová

  https://knihazaknihou.cz/jak-myska-snedla-mesic/

  Myška si moc přála, aby měla kousek měsíce jen pro sebe… a světe div se, ráno před svým domečkem z něho jeden kousek skutečně našla. Jenže moc nádherně voněl a tak si kousla, kousla a ještě jednou… božínku, nakonec celou půlku snědla!! Co bude teď ??!! Chudák krtek a králík, asi už nikdy neuvidí celý měsíc a všechno jen kvůli ní – mlsné myšce…. Anebo nakonec všechno dopadne úplně jinak…?

  Summa summarum

  Nová pohádka Jak myška snědla měsíc se určitě na první pohled zalíbí jak zasloužilým knihomolům tak mrňavým knihomolčatům! Kniha má poctivé provedení: pevné desky, nádherné celostránkové ilustrace na křídovém papíře a navíc stránky s „průřezy“, takže o to víc je pohádka pro dětského čtenáře atraktivní. U knihy není uvedeno, pro jak staré děti je určena, ale jsem si téměř jistá, že Myška je určená pro předškoláčky, ale určitě bude bavit 6 – 7 leté děti. Můj testovací čtenář (7 let) byl z Myšky nadšený a hned mi musel předvést, že “ klidně celou knihu přečte najednou“. A přečetl. … Text má totiž dokonale velká písmenka, autor zvolil geniálně jednoduchý sloh a nekomplikovaná slova, takže i malý čtenář příběh – bez jakýchkoliv problémů – přelouská sám. Navíc vět je na jednotlivých stranách málo, takže ho čtení nestihne „nudit“. Mně se kniha moc líbila: myška s roztomilými, pruhovanými ponožkami, rukavičkami a „futrálkem“ na ocásek nemá chybu! I její kamarádi jsou sympaťáci a přitom vůbec nejsou „přeslazení“. Zápletka příběhu mi přišla rozkošná : chudáka myšku honila mlsná a tak si kousla, kousla a kousla… a najednou z toho má děsně špatné svědomí – běžná situace ze života. Kniha autora Petra Horáčka mě okouzlila. Doporučuji já i testovací čtenář.

  Hodnocení: 100%

  autor recenze: Káťa Moravcová
  https://knihazaknihou.cz/jak-myska-snedla-mesic/

  - 11.05.2020

 • https://www.facebook.com/recistecz/posts/2477433469239813

  Znáte ten pocit, když po něčem moc a moc toužíte? A co myslíte, že se stane, když se vám to velké přání najednou splní? Když vám spadne téměř do klína? Změní vás to? A změní se díky tomu i svět kolem vás?

  Oblíbená postava myšky se vrací v novém příběhu. Jednoho večera spatří na obloze svítit krásný měsíc a zatouží mít aspoň kousek jen pro sebe. Vypadá to, že druhý den se jí přání skutečně splnilo. Z nebe spadl kousek voňavého měsíce. Myška neodolala a ukousla si z něj. A pak znovu. A pak ještě trochu. Až byla najednou půlka měsíce ta tam. Myška byla smutná a měla strach, že už měsíc nebude nikdy jako dřív. Bude ještě někdy kulatý? Jak by to vše nakonec dopadlo, kdyby myška neměla své spolehlivé kamarády, králíka a krtka?

  Knihy Petra Horáčka milují děti i rodiče. Jak myška snědla měsíc doplnila jeho širokou nabídku nádherně ilustrovaných knih se silnými příběhy. Příběhy plných metafor, napětí, zábavy a ponaučení. Příběhy, v kterých Petr Horáček vyzdvihuje důležitost přátelství, odvahy, porozumění a dalších důležitých mravních hodnot.

  Jestliže jsem tvrdila, že při čtení předchozího titulu O myšce, která se nebála, máte díky nádherným celostránkovým ilustracím pocit, že procházíte lesem spolu s myškou, tak kniha Jak myška snědla měsíc tento pocit ještě umocnila a zdokonalila. Svůj podíl na tom mají bezesporu i nápadité výřezy na některých stránkách, včetně té titulní.

  S touto knihou rozhodně nešlápnete vedle! Stojí za vaši pozornost

  - 11.05.2020

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)