Knih o sexu u nás vychází poměrně dost, většinou ovšem ryze „technologických“ a velmi různé úrovně. Knihu významného amerického psychoterapeuta, jehož některé knihy již v nakl. Portál vyšly a získaly zasloužený ohlas, uvítá každý, kdo od tématu sex očekává více než další praktickou příručku pro privátní „night show“. Sexuální život na Západě je již celá desetiletí v hluboké krizi a zaslouží si proto, aby se touto krizí a smyslem sexu v životě lidí zabývali nejen sexuologové, ale i psychologové, sociologové, antropologové, filosofové…
Thomas Moore patří nepochybně k těm, kdo jsou schopni mnohostranného přístupu k rozboru současného západního pansexualismu, který se již blíží posedlosti sexem u opičího druhu bonobonů a mohou postavit funkci sexu do jiného světla, než na něj vrhají mnohdy trapné televizní pořady, plytká poučování některých „taky-sexuologů“, literární škváry, reklamy farmakologických firem a četné další, více komerční než kulturní instituce. Současná společnost zaměřená komerčně na propagaci konzumu a komfortu nemůže ovšem v sexu spatřovat nic jiného, než obchodní artikl a proto všemi možnými i nemožnými prostředky činí ze sexu osvědčený stimulans slidičství a honby za slastí, přinášející dobrý zisk. Ale právě tato honba za sexem, vedoucí až k jakési duševní uštvanosti obou pohlaví, je podle Moorea příznakem, že tu není něco se sexem v pořádku, že mu cosi bytostného chybí a to je „duše sexu“, která má ukázat, že již prafunkcí sexu nebylo jen rozkoší odměňované plození a honba za navyklou slastí, ale také tvorba láskyplných lidských vztahů. Ta se začala ze sexu vytrácet, když se stal až neuroticky hédonickým návykem stále více ovládaným obchodem s primitivními sexuálními impulzy, které stále více vyprazdňovaly jeho emoční obsah.
Sugestivně vypracovaným jazykem ukazuje Moore duchovní dimenzi sexu, jeho morálku a „mystické tělo“, jeho archetypové vzorce a vede čtenáře k vrcholům „vznešeného sexu“: „Sex nás zavádí hluboko do těla, hluboko do emocí lásky a touhy a hluboko do spleti mezilidských vztahů“. Poukazuje na nutnou konfrontaci se stinnou stránkou života a sexu, která je nutná pro vytváření žádoucího charakteru stejně jako „úloha vznešenosti v obyčejném životě“, neboť obojí patří k utváření lidskosti a „pocit vznešenosti“ potřebují mnozí lidé postižení frustracemi a beznadějí v moderním životě. Sex není jen interakcí těl, jeho plnost je v „duši sexu“, kterou nám Moore pomáhá najít. Milan Nakonečný
Recenze zpracována pro nakladatelství Portál