McKay, Matthew; a kol.: Jak zvládat silné emoce - autor recenze: Johankahttps://www.psyhub.cz„Hněv je způsobem, jak jednat. Dočasně vám pomáhá překonat vnitřní zranění a bezmocnost. Na chvíli máte pocit, že máte situaci opět ve svých rukou, a přesně proto je tak těžké hněv ovládnout. Jestliže se pokusíte svůj hněv zašpuntovat, možná pak ostře vystřelí ta bolest, která jej způsobila. Nyní je načase přestat na sebe útočit. Ničemu to nepomůže. Když se za svůj hněv budete obviňovat, prostě tím vytvoříte jen více bolesti – špatných, poraženeckých pocitů – a ta bolest vyvolá více hněvu. Je to bludný kruh.“ (Mckay, 2023, str. 10).
Kniha zahrnuje tipy z oblasti duševní hygieny na zvládání hněvu, aby se člověk dokázal v dané chvíli zklidnit. Předkládá čtenáři postupy předních odborníků, kteří je uplatňují se svými klienty a které jsou podložené empirickými výzkumy. Cílí na to, aby čtenáře naučila, jak hněv a škodlivé jednání vůči sobě i druhým zmírnit. Dále nás má tato publikace naučit zvládat bolest, jež se skrývá v pozadí hněvu. Kniha využívá poznatků z KBT, DBT a neurověd. Ukazuje cesty, jak změnit mentální nastavení ohledně hněvu a pomáhá pochopit, kde se hněv bere.
Velice se mi líbí, že v knize je hněv prezentován jako návyk (osvojená reakce v raném dětství apod.) a tudíž se s tím dá něco dělat. To slouží k motivování čtenáře pro práci na sobě. Na konci každé kapitoly je zařazena rubrika - co je třeba dělat, která je bezesporu užitečná. Kniha obsahuje konkrétní tipy jak to udělat, abychom hněv nezesilovali. Na příkladech je popsána dovednost opačného chování. Součástí knihy jsou i kazuistiky klientů, které mohou inspirovat. Kniha často čtenáři pokládá otázky, vede k zamyšlení a předkládá např. seznam, kde má dotyčný zaškrtnout, které věci z něj se ho týkají. V knize nechybí ani různá kreativní cvičení např. nakreslení hněvu. Čtenář je také vyzýván k sepsání záložního plánu a ke vnímání pozitivních stránek u sebe samého. V knize nechybí ani konkrétní podpůrné věty vedoucí k pozitivnímu vyřešení konfliktu např: “Zkusme najít cestu, abychom se v tom oba cítili dobře.” Důležitou součástí knihy je i práce na odpuštění, což je proces probíhající v několika fázích. V knize jsou prezentovány konkrétní kroky, které bychom měli udělat, abychom se osvobodili od nepříjemných reakcí pramenících z neodpuštění. Kniha vede čtenáře k pocitu zodpovědnosti za vlastní hněvivé reakce a zároveň dodává sílu, že je to něco, co řídíme my sami. Oceňuji také vyvrácení mýtu, že se člověku hněvem uleví. Naopak hněv násobí další hněv.
Kniha je srozumitelná i pro laiky, občas pracuje i se zkratkami např. UVO = unavený, vyprahlý, osamělý. Ty ovšem vysvětluje. Doporučila bych ji klientům, kteří mají sklony k hněvu a také bude užitečná pro odborníky pomáhajících profesí.