Aktuality z Portálu

Myšlení a řeč u dítěte (ontogeneze myšlení a řeči): odlišnosti a protínání během vývoje

V ontogenezi je vztah obou linií vývoje – myšlení a řeči – daleko nejasnější a spletitější. Ale i zde, ponecháme-li stranou všechny otázky paralelního…

„Autistická“ a egocentrická řeč v učení J. Piageta

První otázka, která zde vzniká, je otázka objektivního spojení všech těch zvláštností dětského myšlení, které jsou zjištěny Piagetovými výzkumy. Jsou všechny tyto…

Kdo byl vlastně Vygotskij? Jak žil a co vytvořil?

U nás dosud nebyla podrobněji prezentována biografie Vygotského a jeho životní i profesní dráha je pro české čtenáře prakticky neznámá. Považuji proto za…

Pedagogické souvislosti: Vztah vývoje a učení, školní vyučování, zóna nejbližšího vývoje

Vygotského teorie v oblasti psychologie byly těsně spjaty s pedagogickou problematikou – což ostatně bylo příznačné i pro Piageta. Oba tito vědci však…

Psychologická problematika zdravotně postižených

„Postižení byli vždy v dějinách vnímáni a přijímáni svým okolím ambivalentně… Lidé se jich obávali, vyhýbali se jim, litovali je…

„Velký z popudlivého plemene básníků“ – Jakub Deml

Jméno Jakuba Demla má v českém literárně kulturním povědomí přízvuk bezmála magický; skoro každý je zná a ví o jeho existenci, přičemž pro jednoho je…

Úvod

Česká literatura 20. století prošla mnoha zvraty, které porušily její kontinuitu a organický rozvoj. Dvacátá a třicátá léta, doba svobodného rozkvětu…

Rozhovory|

ROZHOVOR: Rozhovor s Janou Hanšpachovou

Rozhovor s Janou Hanšpachovou, autorkou knihy Hry pro maminky s dětmi.

Prohřešky školy

Se závažnými problémy odosobňujících, redukcionistických postojů se setkáváme ve škole, v přístupech učitelů k žákům. Na některé jsme upozornili…

Profese policejního psychologa

Ukázka z knihy Policejní psychologie

Úzkostné matky a jiné...

Ukázka z knihy Úzkost a strach u dětí (J. Vymětal, 2004)

Český národní charakter v pohledu cizinců