Milý čtenáři, pokud se z jakéhokoliv důvodu zajímáš o psychoterapii, vezmi si a pročti tuhle knížku. Dovolím si poznamenat, že ať jsi začínajícím nebo zkušeným psychoterapeutem, nebo o psychoterapeutické práci výhledově uvažuješ, nalezneš v ní velmi srozumitelným a čtivým způsobem popsaná důležitá vodítka k zásadám dobré psychoterapie, jaký „má být“ psychoterapeut, jaké má mít dovednosti, co by měl i neměl dělat. Vodítka a taky vlastní doporučení autora, bohaté citace a odkazy na relevantní a zajímavou literaturu či výzkumy. A pokud by si někdo přál se z pozice klienta zorientovat v tom, co by měl od svého psychoterapeuta očekávat a co nikoliv, aby se v psychoterapii cítil bezpečně a posouval se ke svým cílům, také se to dozví. A pro pochopení textu vůbec nevadí, že je v dané oblasti laikem.
Kniha začíná zajímavou citací Sheldona Bacha, psychologa a psychoanalytika, která zní: “Vezměte psychoterapeuta do stáje a sledujte, jak na něj reagují koně.“ Velmi mě potěšilo, že jsem v knize o psychoterapii nalezla analogii s koňmi. Hned vysvětlím proč. Opravdový vztah mezi koněm a člověkem, který je založený na důvěře, trpělivosti, empatii, laskavosti, svobodě a bezpečí, takový vztah je nápadný na první pohled. Je to jako tanec a souznění, když se na takové setkání a dotek dvou duší díváme. Je podložený specifickým uměním komunikace, která je čistá, transparentní, partnerská a upřímná, bez jakýchkoliv bočních záměrů, odsudků či strachu. Jsou to osobní a komunikační kvality, které nelze předstírat a které lze poznat i beze slov. Jsou o důvěře, důvěryhodnosti, laskavosti, přijetí, bezpečí a vnitřní zralosti. A kůň je zaručeně pozná. A protože se neumí přetvařovat, tak když člověk s těmito kvalitami vstoupí do stáje, kůň na něj reaguje se zájmem a bez bázně. Lze vnímat, že se cítí bezpečně a je svobodně ochoten navázat kontakt. A posléze i vztah. A naopak, pokud z člověka cítí strach, nervozitu, agresi či nejistotu, nepřipojí se k němu. Bude se snažit dostat se z jeho blízkosti pryč. Alespoň tohle jsou mé zkušenosti s koňmi.
A nejsou tyto zralé komunikační kvality žádoucí i v psychoterapeutickém vztahu? Z tohoto důvodu pro mne metafora o psychoterapeutovi a koních vystihuje jednu z nejdůležitějších rovin psychoterapeutické práce.
Než začneme číst první kapitolu, autor v jedné ze svých úvodních poznámek velmi sympaticky, s profesionální pokorou konstatuje, že sám nepřináší jiskřivou odpověď na to, jak se stát dobrým psychoterapeutem. A že to spíš bude dlouhodobější proces „stávání se“ ním. A že je spíš na „každém z nás, abychom si našli svou vlastní cestu“. Vážím si takové lidské i profesní pokory o to víc, že je kniha přitom tak komplexní a bohatá na informace, poznatky, odborné publikace a doporučení. Taky proto, že si nelze nevšimnout širokého záběru, který je současně umně a efektivně zpracován do logických návazností a přehledné struktury. A rovněž proto, že v knize nalezneme podnětná témata k zamyšlení. Právě myšlení a jeho reflexe, čili přemýšlení o tom, jak a co myslím, jsou jedním z nejdůležitějších „nástrojů“ psychoterapeuta, začínajícího i zkušeného. Aby se nezavíral do klece omezeného poznání a neobíral tak klienta o nejvyšší možnou kvalitu služby, kterou mu nabízí.
V jiné poznámce v úvodu knihy autor zmiňuje, že psychoterapie je pokaždé, s každým novým člověkem jiná. To se někomu může jevit jako samozřejmost, avšak pro mne je pořád překvapivé, jak často to samozřejmé není. Rovněž v názvu jedné z citovaných publikací zaznívá, že předmětem psychoterapie není porucha, ale člověk. Přála bych si, aby i tohle bylo samozřejmostí.
Pokud položíme mezinárodně uznávaným matadorům - autorům psychoterapeutických metod otázku, co je esencí psychoterapie a co konkrétně dělají, aby byli pro klienta užiteční, dozvíme se zajímavé odpovědi. Přitom každý z nich má svůj způsob, jak přemýšlí o tom, co to vlastně dělá, když dělá psychoterapii. Všechny odpovědi můžou být inspirativními vodítky. To, čím by se měl psychoterapeut nechat „vést“, autor popisuje v první části knihy. Tedy co psychoterapeut má umět, jaký „má být“ a co má dělat, aby byl pro klienta užitečný. A druhá část zas pojednává o tom, co ho naopak může „svést“, tedy co rozhodně psychoterapeut dělat nemá, aby klienta nepoškodil. Informace jsou inspirovány řadou výzkumů a doplněny zajímavými sondami do přemýšlení některých zkušených českých psychoterapeutů o tom, co je pro ně v práci psychoterapeuta důležité a co jim pomáhá být psychoterapeutem. Sám autor nabízí taky svá vlastní doporučení průběžně v textu i v přehledném shrnutí na závěr.
První část knihy je rozvržena do osmi tematických kapitol. Každá z nich pak dané téma detailně a přitom srozumitelně a přehledně rozvíjí. Kapitoly se věnují informacím o tom, co se ví z výzkumu nebo otázce, kdo je odborník. Další klíčovou oblastí je dělání toho, co v psychoterapii zafunguje nebo vytváření specifického mezilidského vztahu, který léčí. Autor se zaměřuje na techniky a postupy psychoterapeuta, mluví o důležitosti vyhýbaní se předpojatostem, o klíčové dovednosti umět vést rozhovor a o nalezení vlastního stylu. Seznamujeme se s myšlenkami jako je nejistota a intuice, důležitost otevíraní nových perspektiv s klientem, „nevědoucí postoj“, práce s hypotézami, reflektovanými postoji psychoterapeuta bez předsudků a pohoršování se, dočítáme se o klidu a jistotě psychoterapeuta. Lingvisticky přitažlivá je citace autora o tom, že: „Předem zaujatý psychoterapeut si validizuje svou teorii, a zároveň invalidizuje jedinečnost klientova příběhu (Vybíral, 2006, s.175). Líbí se mi myšlenka, že by psychoterapeut měl mít rád lidi a svou práci i mimo psychoterapeutickou situaci. A také že společně s klientem vytváříme takové popisy, které jsou pro něj příznivější, i názor, že větší cenu než zaměření se na boj a interpretaci a přepis starých vzorců a veškeré potýkání se s tím, co je v klientovi špatně - je přijít na něco nové, účinné a zdravější. Velmi mi sedí zmínka o tom, jak se můžeme zbavovat snahy zařazovat klienty do tabulek, přihrádek a kategorií a že (v souladu s teorií interpersonálních vztahů) můžeme přemýšlet tím způsobem, že původ duševních poruch (až na specifické výjimky) je v narušených mezilidských vztazích. A že všechna duševní onemocnění mají specifický kontext. Je velmi podnětné číst, že nejvíc toho ví o sobě pacient sám. Tímto vybírám pro ilustraci pouze zlomek z obsahu.
V druhé části knihy se můžeme kriticky zamyslet, čemu je možné v práci a v myšlení podlehnout. Například různým heslům a sloganům či zažitým přesvědčením. A znovu autor nabízí otevřené zamyšlení se a pohled na to samé z více úhlů, jelikož právě slogany, citáty, metafory nebo rčení můžou být v psychoterapii často užitečné a jejich použití nechává na psychoterapeutově umu a reflexi. K tomu autor poskytuje vlastní inspirativní slogany a rovněž vybízí k jejich reflektovanému použití, jelikož se nehodí vždy. Autor rozvádí otázky poškození klienta psychoterapií, otázky etiky a intimity, chyb a terapeutických selhání. Ke každému tématu v druhé části knihy je rovněž uvedena inspirující literatura a bohaté citace z ní.
Autor zdůrazňuje jak přínos beletrizovaných kazuistik (zejména pro začínající psychoterapeuty), tak přínos samotné beletrie. Sám v úvodě knihy rozebírá podnětnou povídku o holčičce, která nemůže spát v jednom pokojíčku se svojí malou sestřičkou, protože ji napadá, že by ji mohla uškrtit. A jak jí její táta skvěle pomůže se tohoto trápení zbavit. Autor poukazuje na paralely otcovy reakce a psychoterapeutické intervence. Prostřednictvím například této ilustrace se mnohé informace najednou lehce propojují s reálným životem a tím, jak dělat psychoterapii účinně.
Díky diplomatickému a respektujícímu stylu, jakým nás autor provádí psychoterapeutickými principy i různými psychoterapeutickými školami, je čtenář partnersky přizván k vlastnímu a svobodnému názoru. Profesor Vybíral nám představuje různé přístupy v oboru bez potřeby radikalizovat, stavět na piedestal či s despektem bortit. Toto svědčí o osobní zralosti, životní zkušenosti a taktu autora. Osobně si tohoto stylu odborné komunikace velmi cením. Knížku proto vnímám jako dialogický prostor, ve kterém se čtenář může cítit bezpečně, protože v ní nejsou diktátorsky předkládána dogmata. Díky zmíněné diplomacii autor nabízí prostor, do kterého se tolerantně vedle sebe vejde psychoanalytik, rogerián, jungián, kognitivně-behaviorální psychoterapeut, systemik, narativec, kolaborativní terapeut, terapeut Pesso – Boyden, psychoterapeut existencionální nebo ericksoniánský a tak dále. Umím si představit, že mnohý čtenář může mít vyhraněnější postoj k některým psychoterapeutickým školám, nebo striktní postoj k často diskutované otázce diagnostikování či k otázce „čistoty“ metodologie výzkumu na poli psychologie, psychiatrie a psychoterapie. Ať je však čtenářův postoj jakýkoliv, nemusí být u čtení této knihy ničím rušen či omezován.
V celé publikaci na mě působí jako jednotící princip respekt. Jednak respekt ke klientovi a jeho jedinečnosti, respekt k odpovědnosti za psychoterapeutické řemeslo a kontinuální vzdělávání se, respekt k vývoji psychoterapie, respekt k protichůdným názorům a konstruktivní kritice i respekt k individuálnímu stylu práce každého psychoterapeuta. Právě nalezení osobního stylu psychoterapeutické práce autor věnuje celou kapitolu. Plně se připojuji k tomu, co zaznívá, že být autentický, cítit se v práci sám sebou a odložit „masku“ psychoterapeuta je důležitá kvalita v procesu stávání se psychoterapeutem.
Mám ráda knížky, které mi „šetří čas“. Dostávám totiž darem mnoho hodin až let, které „pro mne“ autor strávil nad knihami a materiály a vybrané z nich doporučuje, na výcvicích a konferencích a na mnoha psychoterapeutických sezeních se svými klienty, aby mi nabídl svůj životní čas ke konzumaci. Jako v dobré restauraci, kde nám naservírují kvalitní jídlo přímo pod nos, aniž bychom sadili a sklízeli suroviny, aniž bychom sestavovali menu či jej důmyslně vařili. Vychutnáme si pokrm a navíc si domů odnášíme recept z osvědčených ingrediencí a jejich unikátních kombinací. Způsob konzumace a i kvalita strávení je ovšem na hostu. A kdo chce, může dál experimentovat a tvořit nová gurmánská jídla. Někdo jiný rád zůstane u osvědčeného receptu, který pro něj vyladil šéfkuchař, ovšem používat ho bude po svém. Kdo by se rád nevracel do takové restaurace s díky šéfkuchaři? Cením si, když někdo nabízí tímto způsobem svůj životní čas dalším lidem, ačkoliv by nemusel.
Mnozí kolegové se kvalitně vzdělávají, diskutují a získávají cenné zkušenosti. A mnozí s tímto procesem profesního dozrávání neustávají nikdy. Ale jen někteří neváhají to nejlepší, co umí, odevzdávat dál, nenechávají si hodnotné poznání pro sebe, ale sdílí své zkušenosti a inspirace otevřeně a rádi s kolegy, různým způsobem. Tato kniha je vynikajícím zdrojem sdílených informací a také vysoce profesionálním a přitom lidským povzbuzením pro ty, kdo nastoupí cestu „stávání se" psychoterapeutem. Neváhejte po ní sáhnout.
Mgr. Katarína Bradáč
www.katarinabradac.cz
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál