Vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání

Narcismus - vnitřní žalář

Tištěná kniha (2016)

0 % 1 recenze

207 Kč

259 Kč −20 %, ušetříte 52 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2016)

Překladatel
Patočka, Petr
Edice
Spektrum
Počet stran
160
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2016
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13302208
EAN
9788026210801
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1080-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání. Narcismus (narcistická porucha osobnosti) patří k mimořádně rozšířeným formám psychických obtíží dnešní doby. Zkušený německý terapeut Heinz-Peter Röhr se ve své knize zabývá osobitým způsobem vzniku této poruchy, jejím průběhem a naznačuje možnosti jejího překonání. Za východisko si autor zvolil kuriózní pohádkový příběh bratří Grimmů "Železná kamna". Hlavními protagonisty pohádky jsou princ zakletý do železných kamen, která stojí v lese a princezna, která v tom lese zabloudila. Na těchto postavách autor ukazuje kořeny, z nichž narcismus vyrůstá. Pohádkový děj pak doprovází jeho úvahy o hlavních rysech mužského a ženského narcismu, o narcistním soužití, ale také o cestách, které vedou k uzdravení a svobodě. Závěrečný doplněk je stručným, věcným pojednáním o popisované poruše, o jejím společenském významu a konkrétních možnostech terapie. Heinz-Peter Röhr působí přes dvacet pět let jako psychoterapeut na odborné klinice pro léčbu závislostí v německém Fredeburgu. Autor řady knih. V nakladatelství Portál od něj vyšly knihy Hraniční porucha osobnosti (2003), Hysterie – strach z odmítnutí (2009), Závislé vztahy(2011). K dispozici také jako audiokniha v e-shopu Tympanum audioknihy (mp3 ke stažení)

O autorovi

Heinz-Peter Röhr Heinz-Peter Röhr (1949) je německý psychoterapeut. Původně vystudoval sociální práci a pedagogiku. Více než třicet let pracoval jako psychoterapeut…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (1)

  • Datum 5. 1. 2010

    Narcismus jako vnitřní žalář - Pavel Houser

    Báj o Narcisovi, který se zamiloval do vlastního obrazu na hladině studánky a pak se (dle jedné verze) buď utrápil žalem, nebo (dle druhé verze) ve studánce utopil, je dobře známá. Narcismus není ovšem záležitostí antiky, ale především dnešní doby.

    Zatímco pro konec 19. století bylo (alespoň do značné míry) typické nahromadění velkého množství sexuálních neuróz, ve století 20. se symptomem doby stále více stával spíše narcismus. Problém této poruchy se pokouší uchopit i recenzovaná publikace.

    Kniha vydaná v nakladatelství Portál dobře ukazuje, že narcismus se ve své přebujelé až patologické podobě (jistá míra narcismu, tedy zjednodušeně řečeno sebelásky, je samozřejmě naopak zdravá a nezbytná) může stát skutečným žalářem, zdrojem utrpení a bezútěšné vnitřní prázdnoty.

    Jaké jsou hlavní projevy narcismu? Neustálé oscilování od přeceňování po totální znehodnocení vlastní osoby, jakási vnitřní zamrzlost a zablokovanost. Na jednu stranu nezájem o druhé, na stranu druhou sklon ke vzniku závislostí (patologické projevy v lásce či sklon propadnout omamným látkám). Neustálé přepínání mezi idealizací a pohrdáním, a to jak v případě okolí, tak i v případě nás samých.

    Mnohem spornější už je cesta, která se v knize nabízí k překonání poruchy. Mám lehké podezření, že návod na cestu ven z žaláře přece jen obsahuje body, které nebudou pro každého přijatelné.

    Možná autorovi vkládám do úst něco, co nezamýšlel (a ani nikdy přímo neřekl), ale jeho návod trochu postrádá pochopení pro individuální odlišnost psychiky. Všem se zde nabízí tedy cesta skrze lásku, smíření s rodiči, zájem o veřejné dění a likvidaci citových blokád. Nabízený únik z vnitřního žaláře je jaksi příliš instantní, i když jádro cesty, tedy odlišení nepravého/falešného od bytostného Já (chápaného přibližně v jungovském smyslu slova), je samozřejmě základem veškerého individuálního psychického vývoje. Při hledání příčin poruchy se snad také zbytečně jednostranně ukazuje na narušený vztah mezi postiženým a rodiči. Důvodů vzniku narcistní poruchy ale zřejmě může být více...

    Na druhé straně autor podle mého názoru správně ukazuje, že pomocí z krize je rozetnutí citového problému situovaného mnohdy ještě do předoidipovské fáze (pokud tedy chceme používat freudovskou terminologii), nikoliv zvnějšku přicházející meditativní techniky ("z meditujícího neurotika se v nejlepším případě může stát osvícený neurotik"). Autor vyvrací také předsudek, dle kterého je narcismus pouze záležitostí mužů a žen se prakticky netýká.

    Mnohem hodnotnější částí publikace je však každopádně první, popisná část, která opravdu brilantně předvádí symboly této děsivé psychické poruchy. Nemoci, jež je dnes velmi častá a pro naši dobu téměř typická. Alespoň pokud uvěříme závěru knihy, kde se nachází jakási sada otázek pro zhodnocení vlastní situace: Na základě tohoto minitestu pak můžete poznat, zda jste sami narcismem ohroženi nebo již přímo postiženi. Test je to dosti přísný...

    Mimochodem: Pochvalu zaslouží i jazyk celého díla, velice bohatý na snové symboly a metafory vypůjčené z pohádek. Proto je minimálně čtení první části skutečným požitkem i pro toho, koho se celá porucha (zdánlivě? :-)) netýká...

    Přečíst celou recenzi Zavřít