Autor publikace, německý psychoterapeut působící na klinice ve Freiburgu, je u nás díky nakladatelství Portál již dobře znám. Některé z jeho odborně závažných publikací vyšly v českem překladu i u nás ve jmenovaném nakladatelství. Nesporným kladem jeho publikační činnosti je zpracování zvoleného tématu holisticky, zahrnujícím vždy širokou škálu pohledů na danou problematiku. Jako velmi přínosné se jeví i pojetí práce, vycházející z osobních poznatků psychoterapeutické praxe autora. Zvolená témata se dotýkají problematiky, která je pro současnou populaci značně aktuální, Hodnotu jeho publikací pak zvyšuje i skutečnost, že ač zpracovávají vysoce odborná témata, jsou vždy podávána tak, aby byla srozumitelná nejen odborné veřejnosti. Jsou proto vděčně přijímána i laickou veřejností, zajímající se o psychologii člověka. Uvedené skutečnosti se pak beze zbytku dotýkají i této recenzované knihy.
Publikace nese obsahově výstižný podtitul „Sebedestruktivní vnitřní programy a jejich překonávání“. Je formálně členěná do tří částí:
1. Síla tajných programů
2. Antiprogramy
3. Nové programy pro lepší život
V prvé části autor definuje obecně vznik a možné zdroje vznikání těchto programů. Jejich důležitost je pro psychiku každého z nás velmi významná, neboť v nás vytváří vnitřní pocit naší vlastní hodnoty. Autor komprimovaně, avšak velmi ilustrativně probírá vlastnosti a projevy jednotlivých typů programů, jako např. „Jsem bezbranný“, „Jsem bezcenná bytost“, „Já to nezvládnu“, jejich vnitřní imprinting a jeho přijetí osobností daného člověka.
Druhá část publikace se zabývá vznikem tzv. antiprogramů – způsobů osobního přijetí a vnitřního zpracování získaných tajných programů. Tyto antiprogramy vznikají většinou nevědomě a klient se za jejich pomoci snaží jakoby „přemazat“ (ve smyslu odstranit) své tajné programy a jejich bolestivé projevy. Těmto programům není možné čelit pouze jejich prostým vymazáním. Vznikaly emocionálně a jsou proto velmi silně a hluboko zaznamenány do naší duše. Je sice možné se pokusit o jejich záměnu, jedná se však pouze o jejich – v podstatě velmi nepatrné překrytí novým, v naprosté většině nefunkčním programem. Při nejbližší příležitosti se pak starý – v našem případě tajný program, projeví znovu a v silnější podobě.
Destruktivní programy jsou trvale škodlivé. Potřeba umlčet tyto programy je pochopitelná. Použije-li se však nesprávný prostředek, dochází ke vzniku typického „zacyklování“ a vzniká typický kruh, který není možné „protnout“. Při použití stále silnějších „nápravných“ prostředku pak vzniká stále stoupající spirála, která produkuje nekontrolovatelné způsoby chování, které často překvapují i samotného jejich tvůrce.
Dále následuje seznam těchto antiprogramů, doplněný kazuistikami a velmi instruktivními poznámkami autora ke každému z těchto antiprogramů.
Třetí část publikace se zabývá možnostmi vytváření a přijetí nových, účinných programů, jejichž „síla“ je dostatečná k „vymazání“ tajných programů.
Prvá kapitola této časti se podrobně zabývá podmínkami vzniku vnitřního sebepřijetí, které je nutné jako základ změn v osobnosti (systému), a je potřeba je realizovat, aby bylo možné „nápravný“ program v tomto „systému“ vůbec spustit.
Druhá kapitola této části představuje seznam nových, dostatečně účinných programů, vhodných k odstranění tajných programů. Každý program je doplněn instruktivními a praktickými poznámkami autora a většinou doplněn kazuistikou.
Ve třetí kapitole autor uvádí podmínky pro život s novými programy, např. „Co je podstatné pro emocionální zakotvení“, „Jak nalézt své tajné programy“, jaké mají tyto programy psycho – somatické následky a nevyhýbá se ani zpracování – dalo by se snad říci „filozofických“ aspektů jako je smysl života, duchovní cesta atp.
V Závěru publikace autor uvádí ještě některé zajímavé a ve značné míře obnecné kazuistiky s nástinem jejich řešení.
Knihu uzavírá téměř dvoustránkový seznam literatury, kde autor uvádí i seznam svých publikací. Domnívám se, že je na škodu věci, že jsou zde uvedeny pouze práce, které jsou zaměřeny psychologicky. V textu knihy autor odkrývá své mnohem širší znalosti a dobře naznačuje nutnost celostního pojetí osobnosti člověka.
Domnívám se, že je možné tuto publikaci nabídnout i přemýšlivým čtenářům jiných vědních oborů i laické veřejnosti. Každý, kdo se snaží poznat sebe sama, by v této knize nalezl mnoho inspirativního.
Nakladatelství Portál je pak možné vřele poděkovat za překlad této významné publikace a požádat, aby pokračovala ve vydávání překladů dalších knih tohoto autora.
V Olomouci 11.5.14 Mgr.Mario Renotiére
Recenze zpracována pro nakladatelství Portál