„K napsání této knihy mě donutil neutěšený stav naší mediální krajiny a nebezpečné otázky, které si nad ní kladu,“ říká v úvodu svého nového opusu Karel Hvížďala. Málokdo u nás je schopen tento stav tak pregnantně popsat. A nejen popsat.
Zvláštní název má nová kniha Karla Hvížďaly o médiích. Mardata. Autor si jej vypůjčil z rabínského slovníku. V jidiš to slovo znamená vzpoura, zejména ve smyslu kladení nebezpečných otázek. A takové – tedy v permanentní vzpouře, neustále nebezpečná (moci a pohodlnosti), neustále se tázající – by podle autora měly být noviny, které chtějí být hodny přívlastku „prestižní“, taková by měla být „prestižní“ média. „Pokud se média v komentářích a analýzách nebouří, zrazují své poslání a jsou jen státním věstníkem nebo pop-médiem nabízejícím duchovní chléb a hry, aby v hlavě občana byla jen taková suma vědomostí, která potvrzuje vládu těch, kteří jsou právě u moci,“ míní Hvížďala.
Ale bouřit se a ve vzpouře setrvat, to není jen tak. Hvížďala velmi názorně dokládá, jak neutěšený je stav globální, ale zejména naší mediální krajiny. Média se snaží „být pro všechny,“ popisuje stav postupné unifikace ve studii s výstižným názvem Co ohrožuje média v roce 2010 (opět s podotknutím– „zvláště u nás“). A pokračuje: „Nevytvářejí společenství individuí, která spojovala silné myšlenky, ale spojují planetární masu kýčem: přejatými fragmenty myšlenek a emocemi, což v důsledku vede k atomizaci společnosti. Média se tímto posunem vyvázala z jakékoliv hodnotové stupnice. Proto už není třeba lidi pro pravdu upalovat či popravovat, popravena byla slova.“ Na jiném místě knihy píše: „Vážné nebezpečí pro společnost, v níž je neúplná mediální krajina, která sestává jen z pop-novin a bulváru, je v tom, že marketingová média vycházejí vstříc poptávce: to znamená, zveřejňují jen to, co lidé už dávno vědí, a tím, je odnaučují myslet; podporují lenost!“
Texty Mardaty vznikaly k různým příležitostem, pro různé účely a někdy i na objednávku. Pospojovány jsou tematicky – do tří okruhů, z nichž první je věnován historii médií a novinářských žánrů (zejména rozhovoru a eseji), druhý zvláštním postavám ze světa médií i z jejich blízkosti (Stanislav Budín, Rudolf Augstein, Michal Mareš, Miloš Zeman), třetí pak momentálnímu stavu médií a jejich budoucnosti. Hvížďala čtenářům ovšem nepředkládá jen pouhý soubor sesbíraných textů odjinud (ze skript, sborníků, časopisů, knih, konferencí). Pro knižní vydání je důkladně přepracoval, rozšířil, doplnil o další fakta.
Důvodů, proč číst Hvížďalovu knihu, je několik. Především je to autorův přehled o tématu. Svět médií tu sice není (a ani nechce být) přiblížen v úplnosti, ale jen ve výsecích, ty však jsou tak charakteristické, že nám ta neúplnost nevadí. Za druhé se Hvížďala velmi dobře orientuje ve světovém mediálním dění i v dějinách české žurnalistiky, jeho texty jsou nabity příklady, odkazy, obsáhlými citáty. To se, do třetice, pojí s přístupností a poutavostí jeho textů, které nikdy nenudí. Přesná je v tomto směru charakteristika od Jiřího Pehe, jež je ocitována na přebalu knihy: „Hvížďala se s velkou lehkostí dokáže posunout od zdánlivě malých témat k velkým, je doma v historii i filozofii, ukazuje neobyčejnou schopnost syntetizovat a analyzovat.“
Je to právě důvěrná znalost zahraničních poměrů, jež Hvížďalovi umožňuje přesněji pojmenovat bolesti tuzemských médií. Když například líčí, jak Rudolf Augstein proměnil redakci časopisu Der Spiegel ve fungující instituci, která byla schopna vydávat ze sebe velmi kvalitní obsah, v dokonalý aparát, v němž byl každý redaktor nahraditelný a v němž důležitou roli hrálo obrovské rešeršní oddělení, které zajišťovalo podklady a ověřovalo data ke všem rozhovorům, esejům a článkům, neopomene zdůraznit, že v takovém oddělení pracovalo víc lidí, než kolik u nás v roce 2008 měly kompletní redakce Respektu či Týdne. Právě na důkladných rešerších, které umožňují klást ty správné otázky ve správné době, je ovšem založena kvalitní moderní žurnalistika, připomíná Hvížďala.
Vědomí krize médií jde u Hvížďaly ruku v ruce s vědomím, že náprava – pokud by vůbec mohla nastat – ne-závisí jen od novinářů samotných. Hvížďala například cituje hvězdu amerických médií Larryho Kinga, který v rozhovoru pro Der Spiegel připomněl, že ani on není pánem v diskusní show, která nese jeho jméno a která ho proslavila po celém světě. Na otázku, proč sám neudělá něco proti trendu neustálé trivializace mediálních výstupů, King odpověděl: „Jde to těžko, protože o hostech rozhodují manažeři, kteří volí nejjednodušší cestu, jak dosáhnout velké sledovanosti. Například Blízký východ má špatnou sledovanost, ač s určitostí mohu říci, že je pro nás všechny důležitější než smrt Anny Nicol Smithové, o níž dnes budu vysílat.“ Můžeme sdílet Kingův opatrný optimismus, s nímž doufal, že se jednou vrátí stav, kdy „divák bude očekávat informace, a nejen ječení“? Odpověď na takovou otázku Hvíždala nenabízí. Souvisí to se silnou skepsí vůči médiím, která souvisí s obecnější skepsí k budoucím možnostem naší civilizace, o níž Hvížďala soudí, že má patrně svůj vrchol už za sebou („protože hlubším a dynamičtějším změnám se brání a na hodnoty, na nichž byla postavena, zapomíná“). Neznamená to však, že by se kvůli tomu vzdával přísných nároků na přesnost novinářské práce.
Mardata se doplňuje zejména s předešlými Hvížďalovými soubory esejů a textů o médiích, které vyšly v posledním desetiletí (Moc a nemoc médií, Jak myslet média, Restaurování slov) i s obsáhlým knižním roz-hovorem Interviewer, který s autorem vedla Milena M. Marešová. Četba Mardaty může být dobrou záminkou vrátit se i k nim. Ze všech vyplývá, že hlavní nebezpečí na náš lidský svět nečíhá ve změnách (jak se třeba do-mníval Johann Wolfgang Goethe, když pravil: „Železnice, rychlá pošta, parní lodě a podobné komunikační výsledky jsou tím, kvůli čemu moderní svět špatně dopadne…“), ale v akcelerující ztrátě schopnosti slov (a tedy i médií) důsledky změn ve veřejném prostoru reflektovat, „tedy připomínat si, kým jsme byli, kde jsme a kam směřujeme“.
Ivan Matějka
zdroj: Literární noviny