Příliš brzy unavená demokracie

Rupnik Jacques - Příliš brzy unavená demokracie

Tištěná kniha (2009)

0 % 6 recenzí

293 Kč

345 Kč −15 %, ušetříte 52 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2009)

Počet stran
280
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2009
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14103201
EAN
9788073674588
Nakladatelství
Portál
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Jacques Rupnik je známý politolog specializující se na východní Evropu. Studoval na Sorbonně v Paříži a na Harvardské univerzitě v Cambridgi. Od roku 1982 je profesorem na Institutu politických studií v Paříži. Je autorem několika knih o východní Evropě a evropské integraci. V rozhovorech s Karlem Hvížďalou reflektuje politický vývoj především ve středoevropských zemích, hodnotí postupující proces od mravního étosu disidentů k voličsky nevěrohodnému boji o moc. K. Hvížďala působí jako novinář a spisovatel. Publikoval na dvě desítky knižních rozhovorů, v Portálu vydal knihu esejů Restaurování slov (2008) a rozhovor s Karlem Schwarzenbergem Knížecí život (2008).
K. Hvížďala pracoval od 60. let minulého století v médiích (Mladý svět, Albatros), po návratu z německého exilu byl šéfreportérem MF Dnes, spoluzakládal časopis Týden. Publikoval přes dvacet knih rozhovorů, pět próz, přes dvacet rozhlasových her. Vydal knihy esejů o novinařině Moc a nemoc médií a Jak myslet média.

O autorovi

Hvížďala, Karel

Další knihy autora

Recenze (6)

  • Obě v titulu knihy uvedená jména jsou velké části české veřejnosti známa. Jacques Rupnik je v Paříži sídlící profesor politologie a publicista, vzdělaný na Sorboně a Harvardově univerzitě, který je českého původu. Spolupracoval s českým exilem a disentem a od r. 1990 vyšla u nás řada jeho pozoruhodných knih. Sám se považuje za „pražského Francouze a pařížského Čecha“. Karel Hvížďala je známý pražský novinář, který žil dvanáct let v exilu v Německu, vydal řadu publikací a žije nyní v Praze jako svobodný žurnalista. Obsahem knihy je množství rozhovorů, které k různým aktuálním i historickým, hlavně společensko-politickým událostem, poskytl J. Rupnik K. Hvížďalovi od září 2001 do listopadu 2008. Hvížďala publikoval řadu takových rozhovorů s významnými lidmi a považuje právem tento druh literatury za důležitý příspěvek k historii společensko-politického dění.

    Jak již název rozhovorů naznačuje, „příliš brzy unavená demokracie“, jsou věnovány krizi demokracie, kterou prožíváme. Co Rupnik „příliš brzy unavenou demokracií“ rozumí, vyjadřuje obecně v jedné stejně nazvané kapitole, která přináší obsah rozhovoru z r. 2002. V tomto roce se v Praze konal summit NATO, zkoumala se u nás podpora vstupu státu do EU (a ukázala se být ve srovnání s jinými zeměmi značně slabší, což patrně ovlivnilo již tehdy „euroskeptické krédo“ V. Klause), schylovalo se k další válce v Iráku. Zkoušky, kterými postkomunistické, ale i tradiční demokratické evropské státy prošly (vyrovnávání se s nacionalistickými hnutími, ideově-politickými, ale také velmi pragmaticko-politickými spory) vedly k vyčerpání sil, k „únavě demokracie“, před níž vyvstává řada závažných problémů, jako byla tehdy rostoucí hospodářská moc Číny, hrozba opětné bipolarizace světa a další. Rupnik, politolog světového významu a rozhledu, v této knize vyslovuje množství zajímavých myšlenek, týkajících se takových témat, jako např. krize evropských hodnot, problémů fungování Evropské unie, neokonservativismu v USA, komunismu v Čechách a na Moravě a s ním spojeného problému „tlusté čáry“, která se však týká nejen českého komunismu, ale také např. také smíření Čechů a Poláků s Němci atd. Rupnik soudí, že: „Psát dějiny 20. století z pohledu obětí a lidských práv nutně nevede k jejich srozumitelnosti, nemluvě o politické pochybenosti“. Své názory formuluje otevřeně, „Nebát se a číst“, což znamená konfrontaci názorů s historickými fakty.


    Prof. PhDr. Milan Nakonečný
    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Rozhovor dvou Evropanů
    Kniha „Příliš brzy unavená demokracie: rozhovor s Karlem Hvížďalou/ Jacques Rupnik“ (Portál, 2009) je v českém prostředí závanem čerstvého větru —ostatně stejně jako všechny předchozí knihy rozhovorů Hvížďaly se známými osobnostmi. Hvížďala si totiž pro své rozhovory důsledně vybírá lidi, kteří výrazným způsobem transcendují provinční české poměry (Havel, Bělohradský, Schwarzenberg, Sidon). Navíc rozhovory vede způsobem, který je v českých poměrech neobvyklý.

    I právě vydaná kniha rozhovorů s politologem Rupnikem, s nimiž oba protagonisti začali po 11. září 2001, je výjimečná zejména svým kontextem. Anebo, lépe řečeno, tím, že oba účastníci rozhovoru zasazují své vstupy do poučeného globálního kontextu—Hvížďala své otázky, Rupnik své odpovědi. Jistě i proto, že oba strávili dlouhé části svého života mimo českou kotlinu. Hvížďala žil v Německu, Rupnik vystudoval na Sorboně a Harvardu, žije a přednáší v Paříži.

    Rozhovor o tématech, o nichž se během let diskutovalo i v českých mediích, je tak zajímavý nejenom pro hloubku a pestrost Rupnikových postřehů, ale i proto, že každá Hvížďalova otázka, jakož i každá Rupnikova odpověď, jsou jaksi samozřejmě podepřeny velkou erudicí. Právě samozřejmost, s jakou se oba pohybují ve „velkém světě“, s jakou diskutovaná témata uchopují, je ojedinělá ve srovnání s většinou rozhovorů, které si člověk může přečíst v českých novinách nebo poslechnut v různých domácích televizích.

    Samozřejmá přítomnost globálního kontextu je tím, co z každé výměny otázek a odpovědí mezi Hvížďalou a Rupnikem činí v českých poměrech nezvyklé intelektuální dobrodružství. „Česká“ kniha dvou „českých“ intelektuálů je tak paradoxně čtivá a zajímavá především proto, že je oproštěna od typických šablon českého provinčního diskursu.

    Hvížďala svými otázkami tázaného nemanipuluje nebo se nesnaží, jak to dělají někteří čeští novináři, dávat si už ve svých otázkách odpovědi. Nepotřebuje nás poněkud „upoceně“ přesvědčovat v každé otázce, že je znalý věcí, že má názor, že si nezadá s tím, s kým rozhovor vede. Jeho erudici rychle rozeznáme a oceníme, ale bez toho, že by se nám agresivně vnucoval.

    Rupnikovy odpovědi mají v českých poměrech též zvláštní příchuť. Nepotřebuje nám sdělovat, (tak jak to často činí mnozí čeští političtí analytici a filozofové politického myšlení), že má to či ono přečteno. Nepotřebuje se točit okolo politologických pojmů a teorií tak, jako kdyby právě učinil světoborný objev. Přichází prostě z určitých intelektuálních „kruhů“, kam mají „vstup“ pouze ti, kdo už nemusí před svým publikem neustále skládat zkoušky ze svých znalostí.

    Počíná si ve svých odpovědích tak, jak je to běžné na Západě. Neupozorňuje nás tudíž neustále, jak jsme toho často svědky u autorů domácí provenience, že zná základní teorie a pojmy, které se vzdělaní lidé ostatně učí už v prvních ročnících západních universit, ani že zná všechna relevantní díla ve svém oboru z poslední doby. Je nejenom sám originálním myslitelem, ale ze všech jeho odpovědí je zřejmé, že je takříkajíc „v obraze“ ve vztahu k myšlení jiných autorů, jejichž myšlenky často originálně rozvijí.

    Za svoje odpovědi ručí nikoliv tím, že má zaručeně „správný“ názor, usazený v nějaké „jedině správné“ ideologii, ze které se s notnou dávkou předvídatelnosti odvíjí vše, co nám často sdělují ideologiemi očarovaní domácí autoři. Za své odpovědi ručí nebývalým rozhledem, domýšlením věcí do hloubky, skutečnou intelektuální odpovědností. Výsledkem je čtenářův pocit, že má co do činění s neobyčejně otevřenou myslí.

    Nemá smysl prozrazovat základní argumenty, které se objevují v rozhovorech na široké spektrum témat—od důsledků 11. září 2001 až po krizi evropských hodnot nebo vztah mezi Evropskou unií a českými tradicemi. Každé z těchto témat je zajímavě osvětlováno nejenom Rupnikovými odpověďmi, ale i Hvížďalovými otázkami. Je to prostě výjimečný rozhovor, vedený dvěma výjimečnými osobnostmi o výjímečně závažných otázkách složité doby.

    Jiří Pehe
    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Setkání s knížkou časosběrných hovorů Karla Hvížďaly se stejně tak českým Francouzem jako francouzským Čechem Jacquesem Rupnikem Příliš brzy unavená demokracie je něčím výjimečným. Neváhám ani na vteřinu prohlásit, že jde o jeden z největších knižních počinů v celé popřevratové éře. Úroveň vědění Rupnika a šíře záběru je vpravdě encyklopedická, obvyklým českým poměrům značně se vymykající. Podle názvů oddílů se může zdát, že jde o chaoticky vedené hovory, nicméně velmi záhy čtenář pochopí logiku, řád a celistvost knihy. Počátek, jímž je 11. září 2001, je velmi šťastně zvolen, protože zcela zřejmě mnozí dělíme na to, co bylo před a po…

    Následující rozlet po česko-slovenských, evropských i světových událostech a politických souvislostech je vpravdě fascinující „jízdou“, pro člověka obzvláště příjemnější, když většinu názorů sdílí. Analýza událostí kolem dvojčat je zčásti ironickou, ale v každém případě nepohodlnou reflexí, upomínající i na greeneovský L/lidský faktor.

    Zvláštní zadostiučinění musí každý rozumně uvažující Čech, svádějící denní souboje s přiblblostí většiny českých médií, cítit při popisu jejich selhání (i příčin těch selhání). Tleskám! Měli by si to přečíst šéfové potrefených hus, vždyť např. vlezdoprdelkovství LN vůči modrému ptáku dosáhlo svého času rozměrů až parodických, stejně tak i pokusy o „prozření“ končící neuvěřitelně trapnou křečí. Rupnik výstižně poukazuje na napojení „novinářů“ na „politiky“ a na papouškování jejich názorů a informací… což denně vidíme na obrazovkách i stránkách tisku.

    Tentokráte dost agresívní Rupnik nešetří ani Francii, stejně jako Česko, i s jeho plebejstvím. Precizní je analýza chování starých členů EU i postojů členů nových, kde se vše většinou smrsklo na ekonomickou sféru; o nějaké výraznější míře spolupatřičnosti ani památky. Doslova lahůdkový je oddíl věnovaný krizi evropských hodnot, krizi EU, kde Rupnik neváhá jít do velkých hlubin a je velmi přesvědčivý. Při vší možné a nutné subjektivitě mi vše přijde nemilosrdně pravdivé a nekompromisně poctivé. Opomenuti nezůstali ani čeští a moravští bolševici, stejně tak jsou vynikající úvahy o různých tlustých čarách a touze každého po statutu oběti.

    Vyvážená je část o vzestupu a pádu neokonzervatismu v USA a Obamově nástupu. Stejně tak pasáž Evropská unie versus česká tradice je velmi výstižná a sžíravě přesná, tak jako ostatně vše na 280 stranách této naprosto ojedinělé knihy, která by se jistě dala brát do jisté míry jako učebnice, popisující nemalý výsek dějin nejen Evropy. Mnohým by se otevřely oči, alespoň chci doufat. Ukázky z hovorů byly ostatně otištěny v řadě periodik. Nádherným završením je motto pro krizové časy od Leonarda Cohena:

    Zapomeň na své skvělé nabídky
    Ve všem je prasklina
    Kterou se dovnitř prodere světlo


    Portálu se podařilo vydat nezpochybnitelný myšlenkový skvost, který jen tak nenajde obdobu!

    František Lekeš

    Zdroj: http://www.metropolislive.cz/

    Přečíst celou recezi Zavřít