Kniha měsíce 2018-01Ediční plán 2018Nenávidím tě

Kniha měsíce 2018-01Ediční plán 2018Nenávidím tě
BONUSY PRO VÁS
ČASOPISY SLEVY 30 – 70 %
Návykové chování a závislost

Návykové chování a závislost

Vaše cena s DPH
229 Kč 206 Kč
Ušetříte
Dostupnost
Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost


Autor
Podtitul
Současné poznatky a perspektivy léčby
Nakladatel
Portál
ISBN
978-80-7367-908-8
Počet stran / vazba
176 / Brožovaná
Rok vydání
2011
Kód
22301404
EAN
9788073679088
Obálka v tiskové kvalitě


Shrnutí nových psychologických a medicínských pohledů na vznik, projevy, možnosti terapie a prevence návykového chování a závislostí předkládané naším předním odborníkem na danou problematiku.
Autor v knize vysvětluje základní pojmy, popisuje psychologické a biologické mechanismy návykového chování a uvádí podrobný přehled typů závislostí. Věnuje se také zvláštnostem věkových kategorií, pohlaví, vlivu rodiny, kultury a náboženství. Ve druhé části své práce popisuje postupy používané při léčení nejrůznějších návykových problémů. Tato hutně zpracovaná kniha je určena psychologům a terapeutům, sociálním pracovníkům, učitelům a vychovatelům (zejména těm, kteří se zabývají drogovou prevencí), lékařům. Kniha vychází v aktualizovaném vydání.

Také jako e-kniha

Existuje lék na závislost?
"Závislost v užším slova smyslu i další návykové nemoci, které označujeme jako "závislosti" v uvozovkách, mají řadu příčin. Proto jsme skeptičtí, když někdo údajně objevil příčinu závislostí nebo zázračný lék, který všechny závislé léčí," uvádí ve své knize Návykové chování a závislost, její autor, Prim. MUDr. Karel Nešpor CSc.

Mezi závislostmi však nenajdeme jen ty obvyklé a nejznámější týkající se drog nebo alkoholu. Hranici únosné míry může překročit například i hraní počítačových her, brouzdání po internetu nebo i obyčejné nakupování, což dokumentuje následující ukázka:

Patologické nakupování

Příklad z praxe
Když se dostanu do obchodu, přestávám se ovládat. Chci tohle a ještě tamto ... Pak přijdu domů a zjistím, že spoustu toho, co jsem nakoupila, je úplně k ničemu. Nakonec to skončí někde ve sklepě. A manžel nadává, kolik jsem zase utratila a za jaké blbosti ... (Žena, která se u nás léčila pro závislost na alkoholu a které navíc komplikoval život chorobný vztah k nakupování.)

Otázka: Obchodní domy a hypermarkety jsou vynálezem poslední doby. Snad nechcete tvrdit, že i náruživé nakupování je nějaký atavismus?
Odpověď: Nemám rád zjednodušující vysvětlení, ale myšlenka, že náruživé nakupování má atavistické rysy a kořeny, se mi líbí. Shromáždit co nejvíce zásob jídla, kožešin apod. mělo v primitivních podmínkách obrovský význam pro přežití. Vlastně by to opět mohlo poskytovat jakýsi falešný pocit jistoty a bezpečí, že “všechno je v pořádku” a že “takhle tu zimu přežijeme”.

Patologické nakupování nenajdeme přímo zmíněné v Mezinárodní klasifikaci nemocí ani v klasifikaci nemoci Americké psychiatrické asociace. Někteří odborníci ho řadí spíše k nutkavým poruchám, jiní spíše k návykovým a impulzívním poruchám, kam patří i patologické hráčství nebo kleptománie (Mjoseth, 1997). Osobně bych se přikláněl spíše k druhé možnosti. V tom případě by šlo patologické nakupování kódovat jako “jiná návyková a impulzívní porucha (kód F63.8 Mezinárodní klasifikace nemocí). Ustálená není ani terminologie, takže někteří odborníci hovoří o nutkavém utrácení (compulsive ovespending), jiní o oniománii, další o nutkavém nakupování (compulsive shopping) nebo dokonce o závislosti na nakupování (shopping addiction).
O tom, že se nejedná o okrajový problém, svědčí výzkumy prováděné v USA, Kanadě, Německu a Velké Británii. Podle nich má 2 - 10 % dospělé populace při nakupování přinejmenším určité nutkavé tendence. Psychologové uvažují o některých faktorech, které mohou náchylnost k chorobnému nakupování zesilovat. Tak se uvažuje o velkém rozporu mezi tím, jak se člověk vnímá a jak by se chtěl vnímat (rozpor mezi reálným a ideálním já). Např. mladý muž, který je nejistý v mužské roli, může nedostatek sebevědomí kompenzovat nákupem výrazně chlapského oblečení. Dalo by se říci, že hmotné předměty mají sloužit k tomu, aby posílily nízké sebevědomí. K dalším typicky mužským předmětům chorobného nakupování patří elektronika, a sportovní potřeby. Ženy nejčastěji chorobně nakupují předměty související se jejich sebeobrazem, jako je kosmetika, oblečení a šperky.
Chorobné nakupování patří k těm nemnoha návykovým problémům, kde ženy jasně převažují nad muži. Zajímavé je také to, že sklon k těmto problémům má jasně sezónní charakter a bývá nejsilnější v zimním období. Nepřekvapí, že tendence chorobně nakupovat roste ve stresujících situacích.
Člověk trpící touto poruchou nakupuje v tazích (podobně jako pije v tazích závislý na alkoholu), mezi nákupními “tahy” bývají přestávky trvající od pár dní do týdne nebo i déle. Objevuje se také nutkání a silná touha po nakupování. Člověk bažící po nakupování přichází většinou do obchodu, aniž by předem věděl, co chce kupovat. Uspokojení potřeby nakupovat vede typicky nejprve k uklidnění a poklesu úzkosti, po čemž následují pocity viny, hněvu, smutku nebo apatie. Typicky dochází k zadlužení a finančním problémům.

Léčba
Podobně jako u jiných návykových problémů je důležité identifikovat spouštěče návykového chování a hledat cesty jak přerušit řetězce myšlenek, emocí a chování vedoucích k setkání se spouštěči, řetězce vedoucí od spouštěčů k návykovému chování i řetězce vedoucí od návykového chování k debaklu (viz třístupňová obrana zmíněná v další části knihy). Uvažuje se také o vhodnosti některých antidepresiv, používá se psychoterapie a postupy zlepšující sebeovládání. Prospěšné bývají zdravé způsoby, jak posilovat sebevědomí. Jako u jiných návykových problémů i zde vznikla organizace pracující na principech dvanácti kroků po vzoru Anonymních alkoholiků. Ta se v tomto případě nazývá Deptors Anonymous (Anonymní dlužníci). O tom, že se jedná o rozšířený problém svědčí okolnost, že uvedená organizace měla podle amerických materiálů z roku 1997 jen v USA kolem 400 skupin. I v tomto případě může mít svůj význam vytvoření realistického splátkového kalendáře, racionální přístup k zvládání finančních problémů a splácení dluhů. Důležité mohou být i adaptivní způsoby, jak zvládat stres, úzkosti a další nepříjemné duševní stavy za pomoci relaxačních technik, psychoterapie a jinými bezpečnými způsoby.

Podněty pro praxi
Stejně jako jiné návykové nemoci může být i patologické nakupování spojeno s velkými pocity viny a zahanbení. Z tohoto důvodu bude mít takto postižená osoba tendenci nepřiznat svůj problém ani sobě a tím méně okolí. Je důležité, aby člověk obtěžovaný nutkavou touhou nakupovat měl možnost o svých problémech hovořit, našel pochopení, emoční podporu a dostal i konkrétní doporučení, jak problém překonávat.

Použito z knihy: Návykové chování a závislost

Kniha také k vypůjčení v elektronické podobě na Flexibookstore.cz