Moderní pedagogika - brožovaná

Moderní pedagogika - brožovaná

Průcha, Jan

Portál, 2017

575 Kč489 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Existuje už mnoho knih o tom, jak by měla vypadat "ideální" škola nebo učitel. Víme však, co se opravdu děje ve školách? Co si z nich děti vlastně odnášejí? Jaké je naše školství ve srovnání se světem? A kam vlastně směřuje moderní pedagogické myšlení? Na tyto a další otázky odpovídá ojedinělá publikace, která se po svém prvním vydání rychle stala základní učebnicí i referenčním dílem pro všechny, kdo se zabývají vzděláváním. Autor na řadě příkladů ukazuje, jaké otázky si dnes klade věda o edukaci, jakých prostředků používá k jejich objasnění a k jakým, často překvapivým, závěrům dochází.
Kniha je určena odborníkům z oblasti pedagogiky, sociologie, pedagogické psychologie, studentům těchto oborů a také učitelům, školským manažerům, personalistům.
Šesté,aktualizované a doplněné vydání


Prof. PhDr. Jan Průcha, DrSc., je uznávaným odborníkem v oblasti pedagogické teorie a výzkumu, pracuje jako nezávislý expert a konzultant a přednáší na českých i zahraničních univerzitách. Je zakladatelem České asociace pedagogického výzkumu, působí v mezinárodních vědeckých organizacích a redakčních radách vědeckých časopisů. V roce 1995 mu byl udělen čestný doktorát univerzitou v Turku (Finsko). V nakladatelství Portál vydal knihy Moderní pedagogika, Přehled pedagogiky, Alternativní školy a inovace ve vzdělávání, Učitel, Srovnávací pedagogika. Je spoluautorem publikace Pedagogický slovník.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Šesté,aktualizované a doplněné vydání

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1228-7

 • Počet stran / vazba:488 / Brožovaná

 • Rok vydání:2017

 • Kód:21100609

 • EAN:9788026212287

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Každý z nás musel absolvovat minimálně základní školu, někteří dosáhli i na vysokou školu. Naše dnešní škola vypadá jinak než v dobách našich studií, v mém případě v době, kdy jsem pracoval jako učitel. Politická manipulace, doufejme, skončila, alespoň v té nejhorší podobě. Skončila doba jednoduchých klišé, kdy se řada věcí nedala zveřejnit, nebo se s ní učitelé, nebo vědečtí výzkumníci v pedagogice nemohli ani zabývat.

  Knihu profesora Průchy jsem si k přečtení vybral proto, abych zjistil, jak se změnila pedagogika od dob, kdy jsem studoval. Před 24 lety v době mých vysokoškolských studií byla pedagogika především zaměřenou na indoktrinaci marxismu do výchovy a vzdělávání a manipulaci žáků a studentů i kandidátů učitelství.

  Tato kniha ukazuje, jakou cestu naše pedagogika od té doby prošla. Kniha je psána velmi poutavě, s řadou příkladů, vysvětlení, citací prací z celého světa. Ukazuje naše školství ve světovém kontextu na základě výzkumů mnoha vědců z celého světa, nejen Sovětského svazu, jako v době reálného socialismu. Kniha je rozdělena do jedenácti kapitol a dalšího aparátu, včetně velmi rozsáhlého seznamu literatury. Začíná vymezením pojmu pedagogika a výkladem, co to je vlastně pedagogika jako věda. Zabývá se také žákem, jako předmětem vzdělávání a osobností učitele. Překvapující může být pro čtenáře, že na základě řady výzkumů se ukazuje, že učitel nemá příliš velký vliv na výsledky žáků a vědci rovněž nevědí, jakými charakteristickými vlastnostmi by měli popsat úspěšného učitele. Některé pojmy jsem vůbec neznal, dříve se nepoužíval např. termín kurikulum ve smyslu obsahu edukace. Třeba poznamenat, že už od konce roku 1989 nepracuji ve školství, i když jsem neztratil kontakt se žáky a studenty, které pravidelně individuálně učím hlavně matematiku.

  Poměrně překvapující je pozitivní hodnocení nejcitovanějšího pedagoga v socialistických učebnicích o výchově a vzdělávání, Makarenka. Kniha rovněž uvádí, že i v dobách totality se prováděl u nás i v dalších tehdejších socialistických zemích kvalitní pedagogický výzkum. Tak trochu i v pedagogice je tak vidět někdy nesmyslný obrat o 180°, od masivního přebírání všeho z východu, k naprostému opomíjení i kvalitních publikací pocházejícího z Ruska. Vidíme to ostatně i v našich knihkupectví i s odbornou literaturou, kde většinou nevidíme nic kromě překladů z angličtiny.

  Kniha je pečlivě připravena, chybí jakékoliv chyby a překlepy, ale někdy ve slovech vypadla písmena ť. Je velmi kvalitní publikací, která si zaslouží místo v knihovnách škol i učitelů. Je i zrcadlem nastaveným našemu školství, které má dost daleko k nejkvalitnějším systémům, jako ve Finsku. Zaostáváme nepochybně při výběru studentů učitelství a přípravě učitelů i po ukončení vysoké školy, jak ukazují čísla z knihy o tom, že příprava učitele gymnázia v SRN, kde není absolvent okamžitě vržen do praxe, příprava tam trvá v průměru 7,1 roku.

  RNDr. Karel Vašíček

  - Průcha, J.: Moderní pedagogika

Čtenářské recenze

Další informace

Kniha také k vypůjčení v elektronické podobě na Flexibookstore.cz

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)