Benda, Jan: Všímavost a Já - autor recenze: Radka Fraňková, terapeut KPPPMnohovrstevná kniha, která propojuje učení buddhistické psychologie, různých terapeutických směrů a poznatků z neurověd s cílem pojmenovávat, zda a jak rozvoj všímavosti a soucitu k sobě spolu s transpersonálními zkušenostmi může přispívat k osobnostnímu rozvoji, léčení raných vývojových traumat či léčbě duševních onemocnění.
Všímavost představuje autor jako způsob soucitného sebepřijetí, kterým je možné vydat se na cestu pochopení nežádoucích schémat, jež ovlivňují naše vnímání, myšlení, prožívání a chování a jež mohou být chápána jako projevy duševní onemocnění. Všímavost ve spojení se soucitem k sobě je představována jako možnost, která může těmto schématům vzít jejich ničivý potenciál a transformovat je do možnosti uchopit je tvořivě a životadárně.
Autor se zabývá vysvětlením maladaptivních schémat prostřednictvím jádrových přesvědčení, niterných bolestí, obranných mechanismů a ego stavů, vysvětluje typy zraněného Já a jeho léčení. Věnuje se rozvoji autentického Já prostřednictvím všímavosti, hranic odpovědnosti, blízkosti a oddělení a transpersonálními prožitky.
Přínos této knihy vnímám v tom, že autor u autentického Já nekončí, ale zabývá se i rozvojem transcendentního Já s důrazem na celistvost a propojenost s autentickým Já.
Jako nejdůležitější poselství této knihy vnímám, že transpersonální rozvoj jde ruku v ruce s rozvojem osobním a cílem není sebestřednost, ale propojení s druhými a světem s empatií a sebepřesahem, a také pojmenování rizik, která na spirituální cestě číhají.
Více než dvacet praktických cvičení na konci každé z kapitol může být dobrou ochutnávkou, jak rozvíjet všímavost a soucit k sobě.
Publikaci, která je na vysoké odborné úrovni a zároveň psaná srozumitelným jazykem, rozhodně doporučuji k přečtení. Vnímám ji jako užitečnou pro odborníky i širší veřejnost se zájmem o psychoterapii, osobní i spirituální rozvoj.
autor recenze: Radka Fraňková, terapeut KPPP
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál