Slovník nejen sociální práce
Již před lety vydalo nakladatelství Portál dvě přepracované vydání Slovník sociální práce, němž zkušený autor vysvětluje základní pojmy sociální práce ve 31 tématických okruzích. Rád si v této publikaci listuji a vyhledávám základní orientaci v tak složité a potřebné doméně jako je sociální práce. Slovník nezahrnuje pouze pojmy a metody ryze a úzce patřící do vlastní oblasti sociální práce, ale pozorný čtenář nalezne i pojmy týkající se zdraví, mezilidské komunikace, gender problematiky, společnosti a kultury, stejně jako mezinárodní právní dokumenty.
Za zvláště užitečné také považuji také užití anglických ekvivalentů, které stále více v každodenní praxi splývají s národním jazykem. Autor se ujal problematiky aktuální a zcela jistě vyžadující i dalšího vydání tak např. pojem dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav je precizně citován v § 9 zák. č. 117/1995 Sb., ale není již citován dle písm. c) § 3 zák. č. 108/2006 Sb., dle § 26 zák. č. 155/1995 Sb., a dle odst. 4, § 67 zák. č. 435/2004 Sb. A čtenář není upozorněn, že v příloze č. 2 prováděcí vyhlášky č. 182/1991 Sb. K zákonu č. 100/1988 Sb., jsou pouze uvedena zdravotní postižení i když v právním předpise není uvedena podmínka přímo zakotvena.
Hloubka znalostí, z níž bylo při sestavování slovníku přistupováno, nezapře autora a tak ani nemůže překvapit např. heslo zvládání (coping) , při jehož vysvětlení se autor opírá nejen o R.S. Lazaruse (kterého cituje, ale i o práce Kotasové a Vernerové, které vzpomíná nepřímo pojmu resilience a hardinesse.
Vydání Slovníku sociální práce je záslužný počin nakladatelství Portál. Ukazuje se však, že „slovníkové“ možnosti, byť sepsané vysoce erudovaným autorem nepostihnou tak rozsáhlou a extenzivně přesahující problematiku jakou je sociální práce. Všem nejen doporučuji uvedenou publikaci jako základní materiál, ale také doporučuji či přimlouvám se vzhledem k aktuálnosti problematiky zahájit práce nad vybranými klíčovými pojmy z discipliny sociální práce a to směrem ke klientovi jako hlavnímu aktéru sociální práce. Určitě by slovník Sociální práce neměl chybět v knihovně žádného odborníka z pomáhajících profesí.
Slovník sociální práce je velmi vhodně doplněn nejen literaturou rozčleněnou na vlastní slovníky a základní literaturu podle tématických okruhů, ale také velmi užitečnou sestavou zákonů a dalších předpisů platných v ČR v sedmi oblastech. Moderně pojatý slovník podává základní pohled na disciplinu sociální práce s přesahy, je srozumitelný i pro čtenáře, kteří se dané problematice podrobněji nevěnují. Doporučuji nejen odborníkům, pracovníkům veřejné správy ale i široké veřejnosti.
MUDr.Bc.Libuše Čeledová,Ph.D.