Patologie normálnosti

Tištěná kniha (2024)

0 % 1 recenze

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2024)

Autor
Erich Fromm
Překladatel
Souček, René
Edice
Klasici
Počet stran
176
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2024
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
21209101
EAN
9788026222125
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2212-5
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Na základě čeho je člověk duševně zdravý? Tak se ptá Erich Fromm ve svých přednáškách z let 1953–1974. To, co je ve společnosti přijato jako normální, může být podle autora ve skutečnosti patologické. V důsledku toho jedinec, který se vyznačuje společensky přijatou patologií, je vnímán jako adaptovaný člen společnosti, a naopak někdo vlastně duševně zdravý může trpět vyloučením do té míry, že se u něj projeví duševní nemoc. A tak je v nemocné společnosti, jež je dnes primárně řízena ekonomickými požadavky, podle Fromma tím zdravým a přizpůsobeným autoritářský, marketingový či nekrofilní charakter.
K těmto úvahám přispěl Frommův pobyt v Mexiku, který mu dovolil nutný odstup od průmyslové společnosti soudobých Spojených států amerických. V Mexiku se totiž setkal s lidmi, kteří si dovolují být „líní“ a dávají přednost volnému času před vyděláváním peněz. Fromm zároveň ukazuje, že líný i aktivní je člověk ze svých vnitřních příčin, a tedy nemusí být k aktivitě nucen.
Erich Fromm (1900–1980) byl původem německý sociální psycholog, sociolog, psychoanalytik, humanistický filozof a demokratický socialista, spojený s tzv. frankfurtskou školou a s kulturní psychoanalýzou. Frankfurtská škola představovala západní neomarxistické filozofické hnutí, jež kritizovalo některé aspekty kapitalistické společnosti. Kulturní psychoanalýza vycházela z Freuda, ale oproti jeho učení zdůrazňovala sociokulturní vlivy ve vývoji člověka. Fromm jakožto Žid v roce 1933 emigroval do Spojených států. Konec života strávil ve Švýcarsku. Mezi jeho nejznámější knihy patří Strach ze svobody (2015), Umění milovat (2016), Anatomie lidské destruktivity (2019), Mít, nebo být? (2020).

Ke stažení

O autorovi

Erich Fromm Erich Fromm (1900–1980) byl původem německý sociální psycholog, sociolog, psychoanalytik, humanistický filozof a demokratický socialista, spojený…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (1)

  • Autor recenze Martina Čápová Datum 9. 1. 2025


    Patologie normálnosti od Ericha Fromma podává normalitu současného světa jako patologické chování - autor recenze: Martina Čápová
    https://www.kultura21.cz

    Patologie normálnosti je soubor přednášek německého psychoanalytika a sociologa, který se proslavil svou kritikou moderní společnosti a jejího vlivu na jednotlivce. Erich Fromm zde zkoumá koncept „normálnosti“ a tvrdí, že to, co považujeme za normální, může být ve skutečnosti patologické.

    Psychické zdraví je ve Frommově pojetí otázkou politiky

    Erich Fromm tyto přednášky uskutečnil v roce 1953 v New Yorku pod názvem Duševní zdraví v moderním světě. Tyto přednášky navazují na analýzu marketingové orientace, kterou pojal jako výklad procesu odcizování v rozvíjejícím se kapitalismu tehdejšího světa. Fromm zde poskytuje náhled na krizi současné společnosti, její vyprázdnění smyslu a vzrůstající depresi – středobodem totiž podle něj už není člověk – člověk je podle Fromma čím dál více odpojen od skutečnosti a skutečného světa. Koncepty v knize sice pochází z padesátých let, ale i dnes nabízí čtenářům hluboký pohled na problémy, s nimiž se moderní společnost potýká. V lecčems tak Erich Fromm předvídal dobu a provokativně popisoval stav, v němž se nacházíme dnes.

    Kniha nabízí nový pohled na „normalitu“ v tom smyslu, že zpochybňuje, co je považováno za normální chování ve společnosti. Odhaluje patologické aspekty, které dnes zůstávají ignorovány z větší části právě proto, že společnost konformismu je nezbytná pro současné fungování kapitalismu. Dnes, kdy čelíme výzvám globalizace, technologické závislosti, klimatické krizi, je Frommova kritika normálnosti více než aktuální.

    Místo konfrontace jádra problému dávají lidé přednost konformitě i za cenu duševní újmy

    V Patologii normálnosti rozebírá, jak se v moderní společnosti často vyskytují nejednotné, disociované a cizí jevy, které jsou považovány za normu, ačkoli mohou být škodlivé pro jednotlivce i společnost. Dále upozorňuje na to, že mnoho lidí je „normální“ pouze v tom smyslu, že se přizpůsobují destruktivním a vykořisťovatelským strukturám, které ve společnosti fungují. Tato přizpůsobivost může vést k duševnímu a emocionálnímu utrpení, což z Frommova pohledu ukazuje patologii, která se skrývá pod povrchem toho, co je považováno za normální.

    Fromm diskutuje i to, jak lidé ztrácejí schopnost skutečně prožívat svobodný, autentický život, když se podřizují tlakům kapitalismu, konformismu a technologickému rozvoji, což vede k odcizení a ztrátě osobní identity. V tomto smyslu je normalita považována za formu přizpůsobení se nevyhovujícím a destruktivním společenským normám, což má dlouhodobé negativní důsledky pro duševní zdraví jednotlivce, kdy dochází k psychickému a emocionálnímu rozkladu.

    Kritika moderní společnosti optikou kulturní psychoanalýzy

    Frommovo zkoumání toho, co je považováno za „normální“, je jedním z nejsilnějších aspektů knihy. Autor se ptá, zda bychom měli považovat za normální stav společnosti, který produkuje frustraci, odcizení a depresi. Když se někdo přizpůsobí těmto normám, stává se součástí systému, který v podstatě podporuje patologické jevy. V tomto smyslu se kniha stává nejen kritikou moderního světa, ale také výzvou k tomu, abychom přehodnotili naše představy o normálnosti a začali hledat cesty k vytvoření zdravějších a autentičtějších způsobů života.

    Frommova hlavní teze spočívá v tom, že současná společnost vytváří ideály a normy, které jsou nejen nepřirozené, ale mohou také být nebezpečné pro psychické zdraví. Mnoho lidí se ve své touze po úspěchu a přijetí podřizuje destruktivním tlakům kapitalistického systému. Místo autentického života se tak stávají součástí systému, který je ve své podstatě neosobní a vykořisťovatelský. V tomto smyslu „normálnost“ znamená, že se jednotlivci přizpůsobují této patologické struktuře, aniž by si toho byli plně vědomi. Pracovní trh a společenské normy, nás často nutí k tomu, abychom se podřizovali určitým očekáváním, což může vést k vnitřnímu konfliktu a ztrátě individuální identity. Fromm se zaměřuje na to, jak se lidé stávají „normálními“ v tom smyslu, že přizpůsobují své chování a postoje hodnotám a normám, které mají negativní dopad na jejich duševní pohodu a schopnost prožívat autentický život.

    Frommova zásadní otázka propojuje celou knihu: jak je možné, že si společnost neuvědomuje, že tato „normalita“ vede k duševním nemocem, jako je deprese, úzkost nebo smyslová otupělost?

    Kapitalismus dělá z lidí otroky materiálního světa

    Zcela zásadním bodem Frommovy analýzy je pak jeho kritika kapitalismu a následného odcizení. Podle Fromma je kapitalistický systém příčinou patologických fenoménů. Pozdní kapitalismus je založený na maximálním zisku a minimální přidané hodnotě práce pro jednotlivce i společnost – dnes je tento trend nejvíce cítit v zakázkové ekonomice, jež podporuje ekonomicky i sociálně nevýhodný švarcsystém – ten nejenom v Česku dobře známe. Lidé ztrácejí schopnost skutečně se spojit s ostatními nebo s vlastními touhami, protože se soustředí na uspokojení materiálního vlastnictví a společenský status.

    Pokud hledáte knihu, která vás nejen obohatí o nové pohledy na současnou společnost, ale i vyzve k přehodnocení vašich vlastních životních priorit, Patologie normálnosti je rozhodně knihou, kterou byste měli prozkoumat.

    Hodnocení: 100%

    autor recenze: Martina Čápová
    https://www.kultura21.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít

Napsali jsme o knize

Patologie normálnosti

Knižní novinky

Je normální být normální? Vychází Frommova Patologie normálnosti

Přečíst článek