Na pozadí příběhu několika analyticky orientovaných terapeutů a jejich pacientů, který se odehrává v současném San Francisku, přední americký psychoterapeut otevírá řadu zásadních problémů pomáhajících profesí: vztahy mezi profesionály a jejich klienty, mezi terapeuty navzájem, otázky přenosu a protipřenosu, motivace jednotlivých terapeutů, jejich osobní zralosti a integrity, věrnosti (analytické) doktríně a tvořivosti, autentičnosti v profesionálním vztahu. Autor dává čtenářům nahlédnout do průběhu terapie a supervize, práce se sny, ale i vztahů a postojů v psychoterapeutické komunitě. Přitom se knihou prolíná napínavý děj s detektivní zápletkou.
Irvin D. Yalom je profesorem psychiatrie na Stanfordově univerzitě. V nakladatelství Portál vyšly jeho knihy Lži na pohovce, Když Nietzsche plakal, Máma a smysl života, Chvála psychoterapie, Láska a její kat, Každý den o trochu blíž, Léčba Schopenhauerem.
O autorovi
Irvin D. Yalom
Irvin D. Yalom (1931) je významný americký psychiatr a psychoterapeut, působí jako emeritní profesor psychiatrie na Stanfordově univerzitě. Jeho…
Kniha čtenářovi představuje etická úskalí práce v psychoterapii, zpracovaná do napínavého příběhu. Jsou věci, o kterých se v psychoterapii málo mluví. Jde o citlivá témata, zahalená tajemstvím. Avšak právě proto jsou pro lidi tak přitažlivá. Autor v knize otevírá témata jako sex s pacientkou, experimentální postupy terapeuta nebo podnikání s bývalým pacientem. Čistě z etického hlediska je jednoduché říct, že tohle všechno je špatné a v psychoterapii nepatřičné. Ale příběh vám ukáže, že okolnosti dokážou situaci velmi zkomplikovat a správné jednání už není tak jednoznačné. Věřím, že každému, kdo si knihu přečte, budou v hlavě myšlenky šrotovat, dokud si na situaci neudělá svůj vlastní názor.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.